اخبار پزشکی


اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

افزایش ۱۵ درصدی مرگ های کرونایی در تهران/ محدودیت‌های کرونایی پایتخت شدیدتر می‌شود

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به تعداد موارد مراجعه سرپایی و بستری بیماران در استان تهران،…


امیدی تازه برای درمان قطعی آلزایمر اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,آلزایمر

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از انجام دو طرح تحقیقاتی با همکاری انجمن آلزایمر ایران و جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در زمینه آلزایمر خبر داد و گفت: نتایج این طرح‌های تحقیقاتی ‌امیدهای تازه‌ای برای درمان قطعی آلزایمر ایجاد کرده است. 

دکتر مصطفی حمدیه در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به چند پروژه تحقیقاتی مرتبط با آلزایمر که در حوزه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال اجراست، اظهار کرد: طرح تحقیقاتی اول بکارگیری داروهای سنتی و گیاهی برای درمان بیماری آلزایمر است که طی آن تاثیر گیاه اسطوخدوس در رفع پلاک‌های آلزایمر در مغز افراد بررسی می‌شود.

 

این محقق و متخصص روانپزشکی به بهانه روز جهانی آلزایمر با اشاره به همکاری مشترک بخش سایکوسوماتیک بیمارستان طالقانی، انجمن آلزایمر ایران و دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این طرح تحقیقاتی، عنوان کرد: طی این طرح انجمن آلزایمر تعدادی بیمار به ما معرفی کرده که پس از معاینه و بررسی پرونده، تشخیص آلزایمر در آنها قطعی است.

 

وی ادامه داد: بر این اساس با مشورت همکاران طب سنتی مصرف دوز مشخصی از داروی گیاهی اسطوخدوس برای این بیماران تجویز شده و تاثیر آن طی  دو دوره سه و شش ماهه بر روی بهبود علایم بالینی بیمار و همچنین تغییرات در تصویربرداری‌های مغزی دنبال شده و میزان تاثیر آن بر بهبودی و پیشرفت درمان بررسی می‌شود.

 

وی با اشاره به بررسی مقایسه ای این داروی گیاهی با داروهای " آنتی کولین استراز" به عنوان بخش دیگر این طرح پژوهشی، گفت: این طرح تحقیقاتی پروژه مفصلی است که نتایج اولیه آن نشان داده که تعداد زیادی از بیمارانی که به داروهای آنتی کولین استراز پاسخ نمی‌دادند به این داروی گیاهی جواب داده‌اند که مقالات مقدماتی آن نیز منتشر شده است.

 

حمدیه با اشاره به برخی دیگر از نتایج این طرح تحقیقاتی، گفت: نتایج اولیه نشان دهنده تاثیر داروی گیاهی اسطوخدوس بر کاهش و یا حتی نابودی پلاک‌های مربوط به آلزایمر در مغز بیماران است، البته این نتایج هنوز مقدماتی بوده و قطعی نیست، با این حال امید تازه‌ای است برای درمان قطعی بیماری آلزایمر؛ چراکه داروهای فعلی هیچ کدام درمان قطعی نبوده و تنها پروسه پیشرفت بیماری را کند می‌کنند.

 

ایجاد بانک اطلاعاتی بیماری آلزایمر 

دکتر حمدیه در ادامه با اشاره به طرح تحقیقاتی دیگری که با همکاری جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی دنبال می‌شود، عنوان کرد: در این طرح داده‌کاوی به دنبال شناسایی بهترین و موثرترین روش برای تشخیص سریع و قطعی بیماری آلزایمر هستیم.

 

وی با اشاره به نحوه اجرای این طرح که طی آن به نوعی بانک اطلاعاتی بیماری آلزایمر نیز تهیه می‌شود، عنوان کرد:  بر این اساس با مراجعه به مطب روانپزشکان و نورولوژیست‌های سه دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران؛ که در زمینه تشخیص بیماری آلزایمر تبحر و تجربه دارند، ملاک‌های دقیق تشخیصی به صورت پرسشنامه‌ای و با روش دیتا ماینینگ یا همان داده کاوی استخراج شده و در نهایت دقیق‌ترین ملاک برای تشخیص بیماری مشخص می‌شود.

 

وی، روش‌های تصویربرداری ام ار ای و سی تی اسکن، معاینات بالینی و حافظه، تست‌های نوروسایکولوژیک و برخی روش‌های لابراتواری را به عنوان برخی از روش‌های تشخیص سریع بیماری آلزایمر دانست و گفت: بکارگیری روش داده‌کاوی در این طرح پژوهشی، به ما می‌گوید که کدامیک، روش دقیق‌تر و سریع‌تری برای تشخیص این بیماریست.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------