کرونا جان ۸۶ نفر دیگر را در کشور گرفت/محدودیت ها از ۱۵ اسفند اعمال شودکرونا ,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی
سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۸هزار و ۴۹۵ مبتلای جدید کووید۱۹ در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد. 

به گزارش ایسنا، دکتر سیماسادات لاری گفت: از دیروز تا امروز ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۸ هزار و ۴۹۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۷۸۴ نفر از آنها بستری شدند.

 

وی ادامه داد: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۶۴۸ هزار و ۱۷۴ نفر رسید.

 

لاری افزود: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۸۶ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۰ هزار و ۲۶۷ نفر رسید.

 

به گفته وی، خوشبختانه تا کنون یک میلیون و ۴۰۶ هزار و ۸۴۵ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

 

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: سه هزار و ۷۳۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

 

وی ادامه داد: تا کنون ۱۰ میلیون و ۹۷۲ هزار و ۱۰۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

 

لاری گفت: در حال حاضر ۱۱ شهرستان قرمز، ۳۲ شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان آبی هستند.

 

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.

 

پروتکل‌ها اصلا اجرا نمی‌شود/ محدودیت ها از ۱۵ اسفند اعمال شود

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اینکه پروتکل‌ها اصلا اجرا نمی‌شود، گفت: محدودیت‌ها باید از ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین اعمال شود.

 

سینعلی شهریاری با حضور در برنامه «طبیب» با تأکید بر اینکه پیشنهاد مجلس برای اعمال محدودیت‌های نوروزی از ۱۵ اسفند تا حداقل ۱۵ فروردین است، از اجرایی نشدن پروتکل‌ها ابراز نگرانی کرد.

 

وی با اشاره به اینکه متأسفانه پروتکل‌ها اجرا نمی‌شود و فقط شعار می‌دهیم، گفت: ما نه باید مردم را خیلی نگران کنیم و از آن طرف هم نه خوش خیال باشیم چون این ویروس جهش‌یافته در کشور می‌چرخد و شاید علت اصلی هم این باشد که پروتکل‌های خوبی می‌نویسیم، ستاد ملی کرونا هم دستور اجرا می‌دهد، اما در عمل درست عملیاتی نمی‌شود و مشکل ما در خط آخر اجراست.

 

وی ادامه داد: دو ماه پیش از کمیسیون بهداشت و درمان در خصوص لغو سفرها به ویژه از کشورهای اروپایی که ویروس انگلیسی در آنها گردش دارد هشدار جدی دادیم اما متأسفانه توجه جدی به آن نشد و همین ۱۰ تا ۱۲ روز پیش یک پرواز از انگلیس داشتیم که وقتی رصد کردیم دیدیم افرادی که اسماً قرنطینه هستند رها شدند، صبح‌ها در شهر می‌چرخند و غذا را هم در رستوران ترمینال یا هتل صرف می‌کنند، خوب وقتی پروتکل تصویب کنید اما این طور عملیاتی شود هیچ فایده‌ای ندارد.

 

این پزشک متخصص با اشاره به اینکه ما به طور جدی نگرانیم، عنوان کرد: چون اگر این بی‌خیالی‌ها ادامه داشته باشد و قرارگاه عملیاتی که ریاست آن هم برعهده آقای رحمانی فضلی است و جلسات خوبی هم با حضور ارگان‌های مختلف تشکیل می‌دهند، برنامه‌ها را درست عملیاتی نکنند، هیچ فایده‌ای ندارد، مثلاً می‌گویند مسئول قرنطینه مسافران پروازهای خارجی و یا لغو پروازها وزرات راه و شهرسازی است، اما همه باید احساس مسؤلیت کنند و این کافی نیست که ما بگوییم مسؤلیت برعهده فلان وزارتخانه است.

 

شهریاری همچنین تصریح کرد: از وزارت بهداشت و درمان هم می‌خواهیم نظارت کامل روی این موضوعات داشته باشند چون وقتی همه چیز خراب شود همه این وزارتخانه را مسئول می‌دانند و بعد از بالا رفتن آمار دیگر نمی‌شود این موضوع را کنترل کرد، اگر قرنطینه به معنای واقعی اتفاق بیفتد این مشکلات کمتر می‌شود، مثلاً می‌گویند که راه را می‌بندیم اما این به معنای کامل اتفاق نمی‌افتد، طبیعی است که اگر پلیس راهور به طور جدی این کار را بکنند و اغماض نکنند رفت‌وآمد هم کمتر می‌شود والا به جای اینکه عید ما به شادی و خوشی باشد متأسفانه ممکن است باعث عزاداری خانواده‌ها شود.

 

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در خصوص پیشنهاد مجلس برای اعمال محدودیت‌های نوروزی گفت: ما که قطعاً اعتقادمان این است باید از ۱۵ اسفند تا حداقل ۱۵ فروردین محدودیت‌ها را اعمال کنند، ما عید پارسال هم پیشنهاد کردیم که راه‌ها را ببندند اما این اتفاق نیفتاد، مخصوصاً از جناب رئیس‌جمهور درخواست می‌کنم که سلامت مردم جز اولویت‌های اول باشد، هر دولتی با هر تفکری دو وظیفه حاکمیتی دارد یکی تأمین سلامت مردم و یکی تأمین امنیت مردم که سلامت باید در اولویت اول باشد، لذا باید برای رعایت پروتکل‌ها دستور جدی دهند و از مسئولان بخواهند اجرا کنند و اگر مسئولان تخطی کردند باید با آنها برخورد شود.

 

وی با اشاره به اینکه هنوز هیچ تصمیمی در خصوص محدودیت‌های نوروزی گرفته نشده، بیان کرد: من با آقای دکتر نمکی و دکتر رئیسی رئیس سخنگوی ستاد مقابله با کرونا صحبت کردم، هنوز هیچ چیزی قطعی نیست، اما دکتر نمکی هم اعتقاد دارند باید محدودیت‌ها جدی انجام شود چون ما در خوزستان هم مشکل جدی داشتیم، مثلاً یکی از همکاران که از اتریش به ترکیه و بعد به تهران آمده بود عنوان می‌کرد پرواز خیلی شلوغ بود و حتی بیمار هم در پرواز بود هیچ چیز به طور جدی رعایت نمی‌شود، سلامت مردم به بازی گرفته می‌شود که باید آن را جدی گرفت و پروازها را محدود و حتی لغو کرد.

 

شهریاری در پاسخ به این سوال که «کمیسیون بهداشت مجلس چقدر در تصمیم‌گیری‌ها ستاد مقابله با کرونا نقش دارد» یادآور شد: فقط نایب رئیس اول مجلس بعد از کش و قوس‌های فراوان بالاخره در این ستاد پذیرفته شد و ما را نپذیرفتند و بعد هم اعلام کردند که شما در قرارگاه عملیاتی باشید که چون کار این قرارگاه اجرایی است و به ما ربطی ندارد، من یکی، دو جلسه بیشتر شرکت نکردم.

 

نماینده مردم زاهدان در مجلس یازدهم در خصوص واکسیناسیون نیز یادآور شد: حدود ۲۲۰ هزار دوز از روسیه و ۲۵۰ هزار دوز هم به صورت اهدایی از چین آمده که منتظر تأییدیه‌های آن هستیم، ۲۲۰ هزار دوز هم از هندوستان وارد می‌شود، همچنین امیدواریم بتوانیم فازهای دو و سه بالینی واکسن بنیاد برکت را هم ادغام کنیم تا زودتر از خردادماه بتوانیم در داخل تولید انبوه داشته باشیم، واکسن رازی هم فاز اول بالینی‌اش آغاز شده و نه فقط این سه شرکت، بلکه شرکت‌های دانش‌بنیان زیادی هم در این حوزه فعال هستند.

 

وی در پایان با اشاره به اینکه امیدواریم پاییز سال آینده آن قدر تولید داشته باشیم که بتوانیم واکسن‌مان را صادر هم بکنیم، عنوان کرد: چراکه زیرساخت‌های ساخت واکسن برای ما آماده است، لذا اگر بتوانیم تولید انبوه داشته باشیم از این لحاظ بی‌نیاز می‌شویم. در خصوص واکسیناسیون عمومی هم باید عرض کنم که این واکسیناسیون طبق ضوابط و اولویت‌بندی وزارت بهداشت با کارت و شناسه ملی انجام شده و در سامانه ثبت می‌شود تا مجلس و ارگان‌های نظارتی امکان رصد واکسیناسیون گروه‌های مختلف را داشته باشند.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
   وب گردی