راه اندازي سامانه ثبت واکسن (salamat.gov.ir) از امروز | مراحل نهایی تولید واکسن کرونای ایران و کوباسامانه ثبت واکسن,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی

 

 به گزارش صداو سیما، سامانه ثبت رسمی واکسیناسیون کرونا در ایران به آدرس salamat.gov.ir از امروز شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه راه اندازی می شود.

 

با راه اندازی این سامانه، اشخاص با وارد کردن کد ملی و شماره تلفن همراه از طریق پیام کوتاه زمان مراجعه برای تزریق واکسن به آنها اعلام می شود.

 

در تهران ۲۲ محل جدید، برای واکسیناسیون کرونا اضافه شده است.

 

ساخت واکسن کرونای ایران و کوبا در حال نهایی شدن است

مدیر پروژه کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن کرونای کنژوگه مشترک انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران گفت:وضعیت تولید واکسن کرونای مشترک ایران و کوبا و در انستیتو پاستور در حال نهایی شدن است.

 

دکتر احسان مصطفوی اپیدمیولوژیست روز شنبه در گفتگو با ایرنا افزود:با نهایی شدن نتایج فاز سوم کارآزمایی بالینی این واکسن و بر اساس تمهیداتی که اندیشیده شد، می توان خوشبین بود که به زودی تولید این واکسن در کشور عملیاتی می شود.

 

وی افزود :تا به حال حدود پنج هزار داوطلب در چهار شهر اصفهان، زنجان، همدان و بندرعباس واکسن مشترک ایران و کوبا را دریافت کردند.

 

مدیر پروژه کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن کرونای کنژوگه یادآور شد :کارآزمایی بالینی مرحله سوم واکسن در شهرهای ساری، بابل، زنجان، همدان، اصفهان، یزد، کرمان و بندرعباس انجام می شود.

 

مصطفوی افزود :داوطلبان ۶ شهر ۲ دوز واکسن را به فاصله زمانی ۲۸ روز دریافت می کنند و شهرهای یزد و زنجان علاوه بر ۲ دوز واکسن، یک دوز یادآوری( واکسن سوبرانا ۱) هم ۲۸ روز بعد از تزریق دوم دریافت می کنند.

 

عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران اعلام کرد :در این کارآزمایی بالینی، گروه سنی افراد مورد مطالعه در این طرح پژوهشی را بین ۱۸ تا ۸۰ سال اعلام کرد و گفت:تا ۳۰ درصد جمعیت داوطلبان می توانند بیماران زمینه ای کنترل شده، داشته باشند.

 

مصطفوی همینطور گفت:واکسن کرونای کنژوگه، بعد از گذراندن موفق فاز ۱ و ۲ در کشور کوبا، وارد فاز سوم کارآزمایی بالینی در ۲ کشور شده است. کارآزمایی بالینی فاز ۳ این واکسن بر روی حدود ۲۴ هزار نفر در ایران و جمعیت ۴۴ هزار نفر در کوبا انجام می شود.

 

دغدغه ای بابت عوارض واکسن نداریم

او اظهارداشت:نتیجه فعلی پژوهش ها گویای این مسئله است که دغدغه ای نباید بابت عوارض جانبی واکسن داشته باشیم.

 

مدیر پروژه کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن کرونای کنژوگه تصریح کرد :نتایج اولیه تزریق واکسن به حدود پنج هزار داوطلبی که وارد مطالعه شدند، نشان می دهد این واکسن عوارض خیلی خفیفی دارد و صرفا در افراد معدودی عوارضی ایجاد می کند که محدود بوده و نیاز به درمان حمایتی خاصی ندارد.

 

این اپیدمیولوژیست تاکید کرد:در حال حاضر در این فاز مطالعه، تمرکز تیم مطالعاتی بر روی بررسی اثربخشی واکسن است.

 

مصطفوی ادامه داد:وقتی نتایج به صورت کامل معلوم شد و مورد تائید مراجع ذی صلاح شامل سازمان غذا و دارو و کمیته ملی اخلاق قرار گرفت، می توان انتظار داشت که مجوز واکسیناسیون عمومی با این واکسن صادر شود.

سامانه ثبت واکسن,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی

 

وی ادامه داد :این واکسن زمانی در دسترس مردم قرار خواهد گرفت که نتایج مطالعه نشان دهد که واکسنی کم خطر و با اثربخشی مناسب در دسترس است.

 

مدیر پروژه کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن کرونای کنژوگه یادآور شد :اولین تزریق واکسن هفته پیش( شش اردیبهشت) آغاز شد و ۲۸ روز بعد، تزریق دوم روی داوطلبان انجام می شود.

 

مصطفوی همینطور گفت:افراد باید دوز دوم واکسن را هم دریافت نمایند و مقطع زمانی لازم سپری شود تا امکان بررسی اثرگذاری واکسن برروی داوطلبان فراهم شود.

 

نخستین تزریق این واکسن که تولید انستیتو فینلای کوبا است و با مشارکت انستیتو پاستور ایران پیش رفته است، ششم اردیبهشت در اصفهان آغاز شد و این کار به تدریج در هفت شهر دیگر ادامه می یابد.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی