۱۶۶ نفر دیگر بر اثر کرونا فوت کردند | نمکی: تاوان برخی ندانم کاری‌هارامی دهیم!وزارت بهداشت,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی
وزارت بهداشت، آمار شبانه روز گذشته کرونا را اعلام کرد و بر همین اساس ۱۶۶ نفر به تعداد فوتی‌ها افزوده شد. 

به گزارش مهر، بنا بر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، از دیروز تا امروز ۲۲ تیرماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۲ هزار و ۷۵۰ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۳۹۹ نفر از آنها بستری شدند.

 

مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به سه میلیون و ۴۱۷ هزار و ۲۹ نفر رسید.

 

در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۶۶ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۸۶ هزار و ۲۰۷ نفر رسید.

 

تا کنون سه میلیون ۵۶ هزار و ۱۶۰ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده‌اند.

 

سه هزار و ۸۶۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

 

تا کنون ۲۴ میلیون و ۶۷۱ هزار و ۲۲۰ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

 

در حال حاضر ۱۴۳ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۸۶ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۱۹ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

 

وزیر بهداشت:تاوان برخی ندانم کاری‌هارامی دهیم/ازتذکر نمایندگان استقبال می کنم

وزیر بهداشت گفت: ما بر خود مکلف می‌دانیم به مردم خدمت کنیم اما تاوان برخی ندانم کاری‌هایی را می‌دهیم که می‌شود در پیک‌های متعدد کرونا این بار را از دوش همکاران من برداشت.

 

به گزارش مهر، سعید نمکی ظهر سه شنبه در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونای استان هرمزگان، که در سالن جلسات استانداری با حضور نمایندگان مردم هرمزگان در مجلس برگزار شد، گفت: اینجا منطقه‌ای صنعتی است و کوچک‌ترین غفلت می‌توانست فاجعه‌آفرین شود. در هیچکدام از مراکز صنعتی مرگ و میر قابل توجهی نداشتیم که این نشان از یک همدلی، وفاق و دانایی نیروهای مدیریتی استان است.

 

وی ادامه داد: می‌گویند هر کجا خواستید ببینید که رو به توسعه است یا خیر، ببینید که حکامش چقدر خردمندند و هر کجا خواستید میزان ویرانی‌اش را ارزیابی کنید، ببینید چقدر انسان‌های بی خرد و کم دانش را بر آن مجموعه‌ها حاکم کردند. از همه عزیزانی که در ستاد استانی برای مدیریت کرونا زحمت کشیدند، تشکر می‌کنم.

 

وی خاطرنشان کرد: ما وزرا دل‌مان می‌خواهد که یک نماینده‌ای بیاید و ادعایی را بیان نکند، من برعکس فکر می‌کنم اگر نماینده محترمی آمد و درد مردم را بیان کرد یک تذکری است که ای آقای وزیر حواست را جمع کن، مردم این‌ها را ندارند و من آمده‌ام به عنوان بشیر و نذیر به تو این نیازمندی مردم را منتقل کنم. اگر بر این مسند نشسته‌ای و غافلی بدان که مردم نیازمند این خدمتند و فردا باید در پیشگاه خداود جواب دهی. امیر المومنین (ع) فرمود بترسید از آه کسی که جز خدا فریادرسی ندارد.

 

نمکی اظهارداشت: وقتی عزیزی می‌آید و یکی از روستاهای دور افتاده این اقلیم که من از زمانیکه مسئولیت بهداشت را داشتم در این استان، جنوب کرمان، سیستان و بلوچستان و.... وقت زیادی را صرف کردم، می‌دانم که چه مردم نیازمند و نجیبی در سرتاسر کشور و به خصوص شرق کشور داریم.

 

دست نمایندگان نجیب و اصیل را می بوسم

به گفته وزیر بهداشت، وقتی می گویم نماینده نجیب یعنی نماینده اصیل و نازنینی که البته همه نمایندگان مردم محترمند، اما برخی ویژه اند و مسائل مردم را با زبانی حکیمانه که تمام سلول‌های آدم را به فعالیت وا می‌دارد، بیان می‌کنند که من دست این عزیزان بزرگوار را می‌بوسم که هر زمان آمدم با همین مهربانی و متانت مسائل را منتقل کردند و من هم خودم را مکلف به پیگیری می‌دانم.

 

نمکی ابرازداشت: از دادستان محترم و گروه‌های قضائی، نظامی و انتظامی که تلاش می‌کنند، تشکر می‌کنم. عزیزان در ناجا که از اولین روزها کنارمان بودند، عزیزانمان در سپاه و به خصوص بسیج که در قالب طرح مزین به نام شهید عالی مرتبه اسلام طرح شهید قاسم سلیمانی همراهی کردند، تشکر می‌کنم. همچنین از همه همکاران ارجمندم در دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تشکر می‌کنم که افتخار آفریدند. همچنین از مردم عزیز، صمیمی و مهربانی که صبوری کردند و در این ایام با جیب تهی کمک و همراهی کردند، حتی اگر دکه‌ای بود تعطیل کردند، تشکر می‌کنم. همچنین از نیروهای امنیتی که همیشه کنار ما بودند و به موقع گزارشات را برایمان ارسال کردند و مراقب بودند که فضای مسمومی که می‌تواند موجب خدشه به این حرکت همکارانمان شود، مدیریت کنند.

 

اولین مورد ویروس موتاسیون دو ماه قبل در کوشکنار و عمانی مشاهده شد

نمکی ادامه داد: امروز ما در مجموعه هرمزگان گرفتار پیک جدیدی هستیم. شاید خیلی‌ها ندانند که حدود دو ماه قبل اولین موارد ویروس موتاسیون یافته را در کوشکنار و عمانی مجموعه هرمزگان گزارش گرفتیم. من لحظه به لحظه رصد می‌کردم و شبانه روز به مسئولان استان تلفن می‌زدم. هیچ گاه نشد زنگ دوم، این عزیزان بردارند. هیچ رئیس دانشگاه ما زنگ دوم تلفن برنداشت، بلکه همان زنگ اول آماده پاسخ بود.

 

وی اضافه کرد: ما در دوماه قبل مواردی را در کوشکنار و عمانی و بعد هم از جاهای دیگر استان داشتیم. مواردی که از قسمت‌های شرقی استان همجوار با سیستان و بلوچستان پیدا کردیم. استان با خوزستان هم همجوار است و پیک انگلیسی را از آنجا گرفت. پیک ویروس جدید هندی را هم از مرزهای آبی جنوب و قسمت‌هایی از پارسیان عسلویه و قسمت‌های همجوار با سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان که همواره در گردش است، داشتیم.

 

نمکی گفت: یادم است که چقدر برای تعطیلات نوروز حرص خوردیم. یک روز به رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان سه بامداد زنگ زدم که گفت در اتوبوس است و دارم از مردم خواهش می‌کنم که رفتارشان را با پروتکل‌های بهداشتی همراه کنند تا بقیه گرفتار نشوند. یعنی رئیس دانشگاه من سه بامداد خودش در حد یک کارشناس آموزش بهداشت رفته بود و از مردم خواهش می‌کرد حالا که حریف نشدیم، حداقل شما رعایت کنید.

 

وی افزود: به هر حال سفرهای نوروزی به این استان به گونه‌ای ما را گرفتار کرد؛ پروازهای متعدد داشت و وجود جزایر متعدد؛ به طوری که روزی بود که ۶۰ پرواز به این استان داشتیم که کنترل آن برایمان کار ساده ای نبود. بعد از آن اتفاقی که در کشور افتاد این بود که ما در ۲۰ نقطه کشور موارد بیماری را شناسایی کردیم.

 

وی یادآور شد: در استان یزد در یک کارخانه فولاد و در استان آذربایجان غربی در شوط در کارخانه‌ای که هندی‌ها می‌آمدند در استان بوشهر، هرمزگان و چند استان دیگر کانون‌هایی را از ویروس هندی شناسایی کردیم، اما همکاران ما با تلاش شبانه روزی و بی وقفه تمام این مناطق را محاصره کردند و واقعاً زیبا عمل کردند. اگر این تلاش‌ها نبود، در اوج انتخابات گرفتار وحشتناک‌ترین پیک با ویروس هندی بودیم. تلاش شبانه روزی همه همکاران باعث شد که بتوانند این کانون‌ها را به گونه‌ای مدیریت کنند.

 

ناملایمتی ها در افغانستان و کوچ آنها بحران آفرین شد

نمکی ادامه داد: چند تحول جدید هم اتفاق افتاد که متأسفانه در ایام عید فطر علی رغم تقاضاها و تمناها و پیگیری‌ها برخی جاها رعایت نکردند و بعد از آن هم انتخابات شوراها بود. ما در انتخابات ریاست جمهوری خیلی گرفتار پروتکل شکن نبودیم. اما در انتخابات شوراها نامه‌های متعدد نوشتم که دوستان سفره‌هایی می‌اندازند، شلوغ می‌کنند و شبانه مردم را به شام‌ها و ضیافت‌هایی دعوت می‌کنند و کسی هم که با ماسک غذا نمی‌خورد. این اتفاقات افتاد و اتفاق تلخ دیگری که افتاد، ناملایماتی بود که در کشور همسایه ما افغانستان رخ داد و فشاری که طالبان آوردند که افغانستانی‌ها به شدت به سمت مرزها کوچ کردند.

 

نمکی ادامه داد: من چون در ۳۰ سال پیش توفیق مسئولیت مبارزه با بیماری‌های عفونی را داشتم، سرتاسر مرزهای کشر را طی کردم و می‌دانم در بعضی جاها با هر ترتیبی نمی‌توانیم جلوی ترددها را بگیریم. دو هفته قبل یزد بودم، تبریز و ارومیه رفتم و… مواردی که غیر قانونی وارد شدند و خود را به مرکز یا سایر شهرهای مرزی رساندند، مشکل داریم که با خود علاوه بر بیماری کرونا بیماری‌های دیگری همچون مالاریا آوردند.

 

وی افزود: ما در نظام سلامت به گذشته، گرایش سیاسی و… فرد کاری نداریم؛ بلکه تنها به او خدمت می‌کنیم. چندی قبل فردی به من گفت پروتکل رعایت نکردم و سفر رفتم و کرونا گرفتم و زمانی که به پزشک مراجعه کردم بدون آنکه برخوردش با من تغییری کند مرا درمان کرد.

 

تاوان برخی ندانم کاری‌ها را می‌دهیم

وزیر بهداشت تاکید کرد: ما بر خود مکلف می‌دانیم به مردم خدمت کنیم اما بدانید تاوان برخی ندانم کاری‌هایی را می‌دهیم که می‌شود در پیک‌های متعدد این بار را از دوش همکاران من برداشت. می‌توان هزینه نظام سلامت را کاست و ما در حال پیش روی هستیم. رتبه استان هرمزگان در کنترل بیماری خوب است و از اولین رتبه‌های کشوری است و پیک‌های وحشتناک برخی نقاط را همکاران ستاد هرمزگان نگذاشتند شکل بگیرد.

 

وی افزود: ما هم به حد وسع خود کم نگذاشتیم و اقداماتی برای ارسال اکسیژن ساز، احداث بخش جدید بیمارستانی و… انجام دادیم و با توجه به اینکه سال بدی داشتیم اما کم نگذاشتیم. ما مشکل ارز و ریال داشتیم و فکر نمی‌کنم سالی به سختی سال ۱۳۹۹ در اقتصاد به دلیل تحریم‌ها داشته باشیم و خدا به ما کمک کرد که حدود ۱۴ هزار تخت برای اولین بار در این مملکت آماده کردیم و توانستیم تخت‌های ICU را ظرف یک سال دو برابر کنیم و اگر این اتفاق نمی‌افتاد با دردی جانکاه روبرو بودیم. مبتلای به کرونا در بیرون از آی سی یو ۲۵ لیتر در دقیقه و در ICU تا ۳۵ لیتر در دقیقه اکسیژن لازم دارد و این موضوع برایش حیاتی است. ما روزهای اول کرونا تنها ۲ آزملیشگاه کرونا داشتیم و امروز بیش از ۴۳۰ آزمایشگاه در کشور داریم.

 

نمکی تاکید کرد: از عزیزان در استان چند تقاضا دارم، هرچه رعایت پروتکل افزایش یابد توفیقمان در کنترل بیماری بیشتر می‌شود. ارتباط معناداری میان کاهش پروتکل‌ها و افزایش موارد بیماری وجود دارد و این بر ما اثبات شده است. هر کس امروز بگوید ویروس کرونا را خوب شناخته، این حرف ناشی از جهالت است و نه دانش. بهترین راه پیشگیری از ابتلاء، فاصله گذاری و رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی است.

 

به گفته وزیر بهداشت، اولین خواسته من افزایش رعایت پروتکل‌ها است. دومین خواسته‌ام این است که عزیزان در قالب طرح شهید سلیمانی در بیماریابی و با تست‌های بیشتر بیماریابی را تشدید کنند و هرچه تست بخواهید برایتان می‌فرستم و مطلقاً نگران کمبود کیت نباشید و یک روز بدون کیت نمی‌مانید. خواسته سوم هم درمورد کلینیک‌های سرپایی است. اگر کلینیک‌های ۱۶ ساعته سرپایی افزایش یابد سرریز بیمار به بیمارستان کاهش می‌یابد.

 

وی در ادامه تاکید کرد: درمان کرونا با داروی ضد ویروس از روزهای نخست بیماری باید آغاز شود؛ چه به عنوان بستری موقت و چه درمان خوراکی سرپایی. اگر روزهای طلایی اول بگذرد در هفته دوم بیماری داروی ضد ویروس کمترین اثر را خواهد داشت. در مورد آمپول رمدسویر هم نخواهم گذاشت هیچ جای استان کمبودی داشته باشید. پوشش بیمه‌ای داروهای ضد ویروس را ۹۰ درصد انجام می‌دهیم و بیمه‌ها باید مطالبات را زودتر بپردازند و قول دادند به روز پرداخت کنند.

 

وی اضافه کرد: اعتقاد دارم در استان یک جاهایی در درمان سرپایی کم آوردیم چون من لحظه به لحظه همه چیز را رصد می‌کنم و این موج بستری حاصل کم توجهی در یک مقطع زمانی است و باید جبران شود و ۱۶ کلینیک سرپایی برای شما کم است، هرچه هست را دوبرابر کنید و من هم منابع تأمین می‌کنم.

 

نمکی ادامه داد: چند تحول جدید هم اتفاق افتاد که متأسفانه در ایام عید فطر علی رغم تقاضاها و تمناها و پیگیری‌ها برخی جاها رعایت نکرددند و بعد از آن هم انتخابات شوراها بود. ما در انتخابات ریاست جمهوری خیلی گرفتار پروتکل شکن نبودیم. اما در انتخابات شوراها نامه‌های متعدد نوشتم که دوستان سفره‌هایی می‌اندازند، شلوغ می‌کنند و شبانه مردم را به شام‌ها و ضیافت‌هایی دعوت می‌کنند و کسی هم که با ماسک غذا نمی‌خورد. این اتفاقات افتاد و اتفاق تلخ دیگری که افتاد، ناملایماتی بود که در کشور همسایه ما افغانستان رخ داد و فشاری که طالبان آوردند که افغانستانی‌ها به شدت به سمت مرزها کوچ کردند.

 

نخواهیم گذاشت بیماری پشت درب‌های بیمارستان‌ها بماند

وزیر بهداشت تصریح کرد: در رابطه با کمبود تخت با نیروهای مسلح صحبت کردیم و حدود ۱۲۰ تخت به مجموعه شما اضافه می‌شود. سعی کنید بار بستری را کم کنید اما ما کنار شما و مردم ایران هستیم و قول دادیم که ما نخواهیم گذاشت حتی یک روز بیماری در پشت درب بیمارستان‌های مملکت بماند که اگر این اتفاق می‌افتاد برخی از این شبکه‌ها ما را پوست کنده بودند. بدترین افتضاحات در دنیا رخ می‌دهد و برای آن کاری نمی‌کنند و پنل و کارشناس نمی‌آورند.

 

وی افزود: یکی از دلخوری‌های من از افراد در داخل کشور همین است. «ترسم از ترکان تیر انداز نیست / طعنه تیرآورانم می‌کشد». می‌گوئیم وقتی همه بسیج شدند برای بدنام کردن جمهوری اسلامی، وقتی همه برای پایمال کردن خون شهدا بسیج شدند و همه بسیج شدند برای سلب اعتماد مردم از نظام و همه بسیج شدند برای گسست اجتماعی، شما چرا در این شیپور می‌دمید؟ «با کافران چه کارت گر بت نمی‌پرستی».

 

نمکی گفت: در اوج خاموشی‌ها و کمبود برق و نگرانی مردم من هم چیزی بگویم که نفس مردم به دلیل فلان در بیمارستان‌ها قطع می‌شود و بعد هم بپرسیم حرف را از کجا آوردی؟ بگوید نمی‌دانم. نماینده ارجمند می‌آید کیس عقرب زدگی در استانش را چون می‌داند که الان آبروی نظام در عرصه بین‌المللی به چه وابسته است، با متانت و وقار دنبال می‌کند. من همیشه گفتم هرچه می‌خواهید به من فحش دهید به گوش جان می‌گیرم، من آمدم برای روی مین رفتن؛ می‌دانستم کجا را تحویل می‌گیرم البته نمی‌دانستم قرار است گرفتار سیل، زلزله، کرونا و… شویم‌. خدا شاهد است اگر می‌دانستم زودتر می‌آمدم. «وجود روشن سعدی که شمع محفل توست / به هیچ کار نیاید گرش نسوزانی». من با عشق و اخلاص آمدم بروم روی مین.

 

نمکی خطاب به مسؤولان مربوطه در استان هرمزگان ادامه داد: شما هم مانند سیستان و بلوچستان واکسیناسیون را روی سن ۵۰ سال ببرید و ما هم واکسن به اندازه کافی به شما می‌دهیم. خوشبختانه به من خبر دادند امروز تا ظهر از مرز ۲۰۰ هزار واکسن در روز گذشتیم و تا غروب به اعداد بهتری می‌رسیم و در دو روز آینده به مرز ۴۰۰ و ۵۰۰ هزار دوز خواهیم رسید. شما هم باید مراکز تزریق واکسن را افزایش دهید، دلیلی ندارد واکسن بفرستیم و شما دپو کنید.

 

وی افزود: در مورد کمبودهای استان خواهشم این است که دوستان پیگیری کنند، به جز آمبولانس که تعدادی می‌آوریم و آن ۵۰ آمبولانس که نیاز استان است را خواهیم فرستاد. الان آمبولانسی در اختیار ندارم اما با اقدامات صورت گرفته آمبولانس وارداتی به کشور می‌آید و توزیع می‌شود. در مورد بیمارستان ۵۳۱ تخت خوابه گفته بودیم ۱۰۰ میلیارد تومان می‌دهیم که ۳۰ میلیارد پرداخت شد. با ساخت بیمارستان ضرایب تخت بیمارستان به شکل قابل توجهی تأمین خواهد شد.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------