شستشوی لباس بیمار مبتلا به کرونا | دو روش متداول در شستشوی لباسجلوگیری از انتقال ویروس از لباس

با توجه به همه گیری بیماری کرونا COVID-19، سازمان بهداشت جهانی همچنان اهمیت فاصله فیزیکی، شستن دست‌ها و ضدعفونی کردن وسایل روزمره مانند لباس را برجسته می‌کند. به گزارش یونیسف بسیاری از افراد تنها به شستن دست‌ها و استفاده از ماسک بسنده می‌کنند اما از لباس‌های خود غافل می‌شوند و ممکن است به این ویروس مبتلا گردند. متاسفانه در هر خانواده‌ای ممکن است، فردی به کرونا مبتلا شده باشد، و نیاز به نگهداری از او باشد.

 

با اینکه این افراد هیچ تقصیری ندارند و این بیماری نیز یکی از هزاران بیماری در دنیا است. برای جلوگیری از انتشار کرونا می‌توانید لباس‌ها را در خانه بشویید و یا از طریق تماس با خشکشویی آنلاین نزدیک محل زندگیتان اقدام به شستشو و ضدعفونی لباس‌های این افراد کنید. در این مقاله درباره روش شستشوی لباس بیمار مبتلا به کرونا توضیح خواهیم داد.

 

شستشوی لباس بیمار مبتلا به کرونا,شستشوی لباس بیماران کرونایی,شستن لباس بیماران کرونایی

شستشوی لباس بیماران کرونایی

 

اهمیت شستشوی لباس بیمار مبتلا به کرونا

ویروس کووید 19 یک بیماری است که ساختاری شبیه ویروس سارس دارد و به آن‌ها ویروس‌های تاجدار نیز می‌گویند. اگرچه هنوز مشخص نیست ویروس کرونا تا چه مدت می‌تواند روی لباس زنده بماند، اما افراد اکثرا هنگام شستشوی لباس و سایر پارچه‌ها احتیاط می‌کنند.

 

این مراقبت و احتیاط زمانی بیشتر می‌شود که بخواهند شستشوی لباس بیمار مبتلا به کرونا یا فرد مشکوک به کرونا را انجام دهند. لباس این افراد علاوه بر شستشو باید ضدعفونی هم بشود تا از ویروس پاک شوند. هر دو این عمل‌ها فرایندهای مختلفی دارد.

 

تمیز کردن شامل حذف آلودگی و میکروب از سطح لباس می‌شود. در حالی که شستشوی لباس خطر انتشار عوامل عفونی مانند ویروس و باکتری را کاهش می‌دهد، باعث کشته شدن آن‌ها نمی‌شود. ضدعفونی کردن با استفاده از مواد شیمیایی استفاده می‌شود تا همزمان ویروس از بین برود. ضدعفونی کردن سطوح و پارچه‌ها هنگام شستشوی لباس بیمار مبتلا به کرونا می‌تواند تاثیر بیشتری بر جلوگیری از انتشار آن داشته باشد.

 

البته لازم به ذکر است که سازمان بهداشت جهانی و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری گفته‌اند که این ویروس از طریق تماس غیر مستقیم و مستقیم با قطرات تنفسی حاوی ویروس به فرد دیگر منتقل می‌شود، اما احتیاط شرط عقل است و باید اقدامات لازم را انجام داد.

 

در یک تحقیق مشخص شد که ویروس به مدت 3 تا 7 روز روی سطوح شیشه‌ای، فولادی و پلاستیکی زنده می‌ماند. اما در مورد لباس این مدت کمتر از 2 روز اعلام شده است، و همچنین از آنجا که این ویروس بسیار به گرما حساس است، با شستن لباس با آب گرم می‌توان تاثیر شستشو را بیشتر کرد. در دمای 70 درجه کرونا نهایتا تا 5 دقیقه زنده می‌ماند.

 

روش متداول در شستشوی لباس,جلوگیری از انتقال ویروس از لباس,اهمیت شستشوی لباس بیمار مبتلا به کرونا

روش شستشوی لباس بیمار مبتلا به کرونا

 

روش شستشوی لباس بیمار مبتلا به کرونا

همانطور که گفته شد شستشوی لباس بیمار مبتلا به کرونا اهمیت زیادی دارد، البته نباید از شستن لباس‌های دیگر افراد که به بیرون از خانه رفت و آمد دارند نیز غافل شد. شستشوی لباس می‌تواند به دو صورت انجام شود که موثرتر است.

 

شستشوی لباس توسط خشکشویی

گاهی اوقات ممکن است همه افراد یک خانواده به ویروس کرونا دچار شوند، و یا در خانه لباسشویی مناسبی نداشته باشند. حتی خیلی از افراد ترجیح می‌دهند شستشوی لباس بیمار مبتلا به کرونا را در ماشین لباسشویی خانگی انجام ندهند. برای این افراد بهتر است تا از خدمات خشکشویی استفاده کنند، همچنین صاحبان لباسشویی و خشکشویی نیز می‌توانند از مطالب بالا استفاده کنند.

 

همچنین می‌توانید از خدمات خشکشویی آنلاین استفاده کنید تا لباس‌هایتان را درب منزل تحویل بدهید و تحویل بگیرید. با سرچ هر کلمه مربوط به خشکشویی در گوگل می‌توانید لیست خشکشویی‌های آنلاین زیادی را پیدا کنی و لیست قیمت خشکشویی آن ها را ببینید. نگران نباشید این سایت‌ها با استفاده از خدمات سئو آژانس دیجیتال مارکتینگ در صفحات اول جستجوی گوگل قرار گرفته‌اند و به راحتی می‌توانید پیدایشان کنید.

 

شستشوی لباس در خانه

برای شستشوی لباس در خانه به نکات زیر دقت کنید تا ویروس از روی لباس به کلی از بین برود.

 

• لباس‌ها را با ماده لباسشویی و یا شوینده خانگی بشویید. حتما دستورالعمل استفاده از مواد شوینده را رعایت کنید تا لباس خراب نشود. سعی کنید قبل از شستن لباس، آن‌ها را در محلول حاوی آمونیوم نوع چهارم خیس کنید.

 

• از گرم‌ترین آب ممکن استفاده کنید. سازمان بهداشت جهانی توصیه کرده است که دمای آب باید بین 60 الی 90 درجه سانتیگراد باشد. هرچند دمای بالا می‌تواند به لباس نیز آسیب بزند و یا باعث آب رفتن آن بشود.

 

• لباس را کاملا خشک کنید و رطوبت نداشته باشد.

 

• سبد لباسشویی و نگهداری لباس را با محلول سودیم هایپوکلریت 0.1% یا یک ضدعفونی کننده دیگر تمیز کنید. ضدعفونی با سودیم هایپوکلریت (سفید کننده)، هیدروژن پروکسید 0.5% یا اتانول 62-71 درصد می‌تواند به طور موثرتری ویروس را از بین ببرد.

 

• هنگام شستشوی لباس بیمار مبتلا به کرونا حتما از دستکش استفاده کنید، سپس دست‌ها را با آب گرم و صابون بشویید. اگر دستکش در دسترس نیست، فورا پس از شستشو دستان خود را بشویید و از دست زدن به صورت و چشم خودداری کنید.

 

شستشوی لباس توسط خشکشویی,شستشوی لباس در خانه,لباس های ویروس کرونا

راهنمای شستشوی لباس بیماران کرونایی

 

سخن پایانی

همانطور که گفته شد هنوز مشخص نیست ویروس کرونا تا چه مدت روی لباس باقی می‌ماند، اما سعی کنید هنگام شستشوی لباس بیمار مبتلا به کرونا، حتما از لوازم پیشگیری استفاده کنید، و حتما با استفاده از ضدعفونی کننده، لباس‌ها را بشویید. در صورتی که می‌خواهید از خدمات خشکشویی آنلاین استفاده کنید حتما به وبسایت خشکشویی آنلاین پاکلین سربزنید و لیست قیمت خشکشویی را در ببینید.

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------