شستن لباس، با این ترفندها لباس ها نو می مانند!خداحافظی با لباس‌های موردعلاقه‌مان که روزهای خوبی را در کنارشان گذرانده ایم به نوعی یک بدشانسی به حساب می آید. اگرچه آن روز به‌ ناچار برای بیشتر آنها پیش می آید، اما خبر خوب این است که می‌توان آن را با رسیدگی و دقت بیشتر در نگهداری از لباس‌ها آن روز را عقب انداخت! طول عمر لباس‌ها برای جیبتان، زمین و بیشتر از همه برای آنچه دوست دارید بپوشید، خوب است. در این مطلب می خواهیم فنون آزمون‌ و خطا برای عمر بیشتر لباس‌ها و شستن لباس را با شما در میان بگذاریم. پس با ما همراه باشید تا ۹ روش برای طولانی کردن عمر لباس ها و شست و شوی صحیح البسه را با هم بشناسیم. 

 

لباس هایتان را کمتر بشویید.

اگر بر روی لباس رنگ روشنتان شربت قرمز رنگ ریخته‌اید یا در لباس سفیدتان اثر عرق باقی مانده است، قبل از شستن آن ها را پشت و رو کنید. سپس آنها را پشت و رو آویزان کنید تا بیشتر هوا بخورند. شستشو با ماشین لباسشویی به نسبت شستن لباس با دست اغلب آسیب کمتری به لباس می رساند و به طولانی‌تر شدن عمر آنها بیشتر کمک می‌کند. با تعویض روزانه لباس ها می توانید مانع از کثیف شدن بیش از اندازه آن ها شوید و دفعات شست و شوی آن ها را کاهش دهید.

 

از شوینده‌های ملایم استفاده کنید.

اکثر ما بیشتر از آنچه که باید از شوینده‌ها استفاده می‌کنیم. اما می‌توانیم مقدار مصرفمان را نصف و یا کمتر کنیم و در آن زمان خواهیم دید که لباس‌ها باز هم به‌خوبی تمیز می‌شوند. استفاده بیش از اندازه از شوینده ها، لباس شما را کثیف‌تر می‌کند چرا  که کف زیاد آن به‌مراتب باکتری‌ها و کثیفی‌های لباس را در بافت پارچه نگه می دارد. درنتیجه ما نیز لباس‌های کثیف می‌پوشیم و یا مجبور می شویم آن ها را بیشتر بشوییم. بهتر است در صورت عدم شستن لباس با دست قسمت شوینده ماشین لباسشویی را در حد خط نرمال آن پر کنید. همچنین از شوینده هایی استفاده کنید کمترین آسیب را به لباس شما وارد می کنند، شوینده هایی که برای لباس کودک انتخاب می شوند معمولا دارای این ویژگی می باشد و به لباس شما کمتر آسیب می رسانند.

 

نو ماندن لباس با شستن آن ها, نحوه شستن لباس

از شوینده هایی استفاده کنید کمترین آسیب را به لباس شما وارد می کنند

 

از آب سرد استفاده کنید.

برچسب روی لباس‌ها، بیشترین دمای شستشوی آن را به شما می‌گوید، اما به این معنی نیست که حتماً باید از این دما استفاده کنید. با استفاده از آب سرد، بیشتر لباس‌ها به‌اندازه کافی تمیز می‌شوند و مانند آب گرم باعث چروک شدن یا رنگ رفتگی لباس نمی شود. اگر لازم بود، برای تمیزی بیشتر می‌توانید از شوینده بیشتری که دارای پرکربنات سدیم است استفاده کنید.

 

بافت های مختلف را دسته بندی کنید.

بیشتر مردم برای شستشو، لباس ها را به رنگ‌های روشن و تیره دسته‌بندی می‌کنند. نوع دیگر تفکیک لباس ها بر اساس بافت پارچه می باشد که می توانید به دو دسته بافت زبر و یا نرم ان ها را تفکیک کنید. با جدا کردن لباس‌ها با این روش از سابیده شدن لباس‌های نرم‌تر توسط لباس‌های سنگین‌تر جلوگیری می‌شود و دوام بیشتری خواهند داشت. هم‌چنین می‌توانید از دور آرام برای لباس‌هایی نازک‌تر مانند تی‌شرت ها و لباس‌زیر استفاده کنید.

 

نکاتی برای شستن لباس,ترفندهای شستن لباس

یک نوع تفکیک لباس ها هنگام شستشو بر اساس بافت پارچه می باشد

 

لباس ها را در معرض هوا خشک کنید.

پس از شستن لباس با خشک کردن لباس ها در معرض هوا، علاوه بر اینکه آسیب کمتری به بافت پارچه می رسد نور خورشید هم سبب متوقف شدن روند رشد باکتری های احتمالی موجود در البسه می شود. پس تا حد امکان البسه خود را در هوای آزاد خشک کنید.  

 

بهترین شیوه لباس پوشیدن,ترفندهای لباس پوشیدن

پس از شستن لباس با خشک کردن لباس ها در معرض هوا، آسیب کمتری به بافت پارچه می رسد

 

از رخت آویز برای خشک کردن لباس در خانه استفاده کنید.

اگر امکان خشک کردن البسه در هوای آزاد برای شما موجود نبود و در روزهای بارانی امکان استفاده از نور خورشید برای خشک کردن البسه را نداشتید. می توانید از رخت آویز و یا جالباسی های قابل حمل استفاده کنید. 

 

نحوه مراقبت از لباس ها,راهنمای مراقبت از لباس ها

اگر امکان خشک کردن لباس ها در هوای آزاد وجود نداشت از رخت آویزهای قابل حمل استفاده کنید

 

لباس های بافت دار را در مکان خشک نگهداری کنید.

لباس‌هایی که از پارچه‌های بافت‌دار دوخته شده‌اند مانند پلیورها، تی‌شرت و ...، خیلی زود تغییر حالت می دهند و یا به اصطلاح گشاد خواهند شد. برای نگه‌داشتن چنین البسه ای به شکل اولیه شان، از آویزان کردن آنها اجتناب کنید. به‌جای این کار آن را تاکرده و نگه‌دارید. اگر به‌ناچار برای جلوگیری از چروک شدن لباس باید آن را آویزان کنید در ابتدا آن را پشت و رو کرده و بر روی آویز چوبی قرار دهید.

 

نحوه شستن لباس, روش های شستن لباس

برای نگه داشتن لباس‌های بافت‌دار به شکل اولیه شان، از آویزان کردن آنها اجتناب کنید

 

به‌ جای دور انداختن لباس آن را رفو کنید.

چرا زمانی که لباسی سوراخ می‌شود، آن را رفو نمی کنید؟ می‌توانید از وصله‌ای نامتناسب استفاده کنید؛ مثلاً برای لباسی که توسط بید سوراخ شده از وصله‌ای به شکل بید استفاده کنید. در ژاپن وصله کردن لباس‌ها به یک نوع هنر تبدیل‌شده است. و اگر نمی‌توانید خیاطی کنید، می‌توانید به خیاط ها مراجعه کنید و از آن ها کمک بگیرید.

 

ترفندهای شستن لباس,نو ماندن لباس با شستن آن ه

زمانی که لباسی سوراخ می شود، می توانید از وصله ای نامتناسب استفاده کنید

 

خشکشوئی های اطراف را بشناسید.

اگر بعد از خواندن این مقاله متوجه شدید از پس شستن لباس برنمی‌آیید، به خشک‌شویی محل مراجعه کنید. آنها پارچه‌ها و راه‌های نگهداری از آنها را به خوبی می‌دانند. همچنین بهتر است قبل از خرید لباس به برچسب آن دقت کنید. با این کار، می‌توانید از خریدن لباس‌هایی که به نگهداری زیادی از طرف شما نیاز دارند، اجتناب کنید.

 

منبع : chidaneh.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------