آخرین اخبار سیاسی


سپاه پاسداران،اخبار سیاسی،خبرهای سیاسی

شهادت دو تن از مجروحان حادثه آتش سوزی انبار مرکز تحقیقات خودکفایی سپاه

روابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه‌ای از شهادت دو تن از مجروحان حادثه اتش سوزی در یکی از مراکز تحقیقات خودکفایی سپاه در غرب تهران خبر داد.…

جزئیات آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,سخنگوی سازمان انرژی هسته‌ای
سخنگوی سازمان انرژی هسته‌ای با اعلام اینکه حدود ساعت ۷ دوشنبه شب به غنی سازی ۲۰ درصد رسیدیم، گفت: هم اکنون برای مصارف مورد نیاز ۴ سال، اورانیوم غنی شده داریم. 

به گزارش مهر، بهروز کمالوندی در برنامه تیتر امشب با بیان اینکه طبق قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها باید سطح ذخایره اورانیوم با غنای ۲۰ درصد را تا پایان سال به ۱۲۰ کیلوگرم برسانیم، افزود: این ذخیره سازی نیازمند یک سری کارهای فنی و پادمانی است. ما حدود ۴ روز پیش به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نامه نوشتیم و اعلام کردیم که ما به این درصد از غنا نیاز داریم.

 

او ادامه داد: دو روز پیش هم نامه دیگری نوشتیم و به آژانس اطلاع دادیم که ما چنین اقدامی را انجام می‌دهیم.

 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: فرآیند VIQ یکشنبه با حضور دو نفر از بازرسان آژانس ساعت ۱۰ صبح شروع شد و حدود ظهر به پایان رسید. پس از آن بلافاصله فرآیند غنی سازی آغاز شد.

 

کمالوندی با اشاره به گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ابراز داشت: در تیر ماه سال جاری و در گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ما غنی سازی را از ۳.۶۷ درصد به ۴.۵ درصد رساندیم.

 

معاون سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه دیروز مواد ۴.۵ درصد از نطنز به فوردو انتقال داده شد، گفت: فرآیند افزایش غنی سازی از ساعت ۷ آغاز شد و ساعت ۱۲ دوشنبه شب این فرآیند تکمیل می‌شود.

 

او افزود: در برجام نیز ذکر شده است که ایران می‌تواند ۲ سال پیش از اینکه ذخیره سوخت ۲۰ درصد به پایان برسد، از آژانس تقاضا کند که این سوخت در اختیارش قرار بگیرد؛ اگر این اتفاق نیفتاد، ایران می‌تواند آن را تولید کند.

 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اعلام اینکه حوزه‌ای در صنعت هسته‌ای نیست که بخواهیم کاری در آن انجام دهیم و نتوانیم، تاکید کرد: اما بدعهدی‌ها در برجام باعث شد ایران به توانایی‌های خود بازگردد.

 

او افزود: نیاز فوری به اورانیوم ۲۰ درصد نداریم، ولی چرا نباید ذخیره کنیم؟ بنابراین این تصمیم در اجرای قانون راهبردی مجلس برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت اجرایی شده است.

کمالوندی توضیح داد: سال ۱۳۸۹ نیز سوخت ۲۰ درصد را تولید کرده بودیم و ظرفیت رخ داده جدید نیست. ما توانایی غنی سازی بالاتر از ۲۰ درصد را هم به راحتی داریم و درحال بررسی آن هستیم.

کمالوندی با بیان اینکه توان علمی متخصصان ما اجازه می‌دهد که تنها با یک بار تزریق، غنی سازی بالاتر از ۲۰ درصد نیز انجام دهیم، افزود: بالای ۴ تن، سوخت کمتر از ۵ درصد داریم و در آینده هم، تولیدکننده سوخت نیروگاهی خواهیم بود و در این زمینه در حال همکاری با روسیه هستیم.

 

به گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی با نصف ظرفیت نطنز ۱۹۰ هزار سو قابل دستیابی است.

 

در ادامه حیدری، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام کرد: غنی سازی ۲۰ درصد بر اساس نیازهای صلح آمیز کشور از سر گرفته شده و به آژانس نیز اطلاع داده شده است.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی