زردآلو سپری برای محافظت از چشم ها 

 

زردآلو سپری برای محافظت از چشم ها

 

زردآلو یك منبع غنی از پیش فاكتور ویتامین آ موسوم به بتاكاروتن است و بنابراین در حفظ سلامت و بینایی چشم ها تاثیر قابل توجهی دارد.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، بتاکاروتن در بدن به ویتامین آ تبدیل می شود و این ویتامین نقش حیاتی در بهبود بینایی دارد. این میوه همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی مانع از تخریب سلول ها توسط مولكول های رادیکال آزاد می شود.

به گفته متخصصان تغذیه در دانشكده علوم بهداشتی هاروارد، انواعی از این میوه كه به رنگ نارنجی تیره هستند، ذخیره بتاكاروتن در آنها نیز بیشتر است.

مواد غذایی حاوی بتاكاروتن سبب كاهش خطر بروز بیماری های قلبی، سكته، آب مروارید و بعضی از انواع سرطان ها می شوند. مقادیر بالای بتاکاروتن و لیکوپن موجود در زردآلو موجب می شود غذای مفیدی برای حفظ سلامت قلب باشد. این دو ماده به عنوان آنتی اکسیدان از اکسیداسیون کلسترول بد و بروز بیماری های قلبی جلوگیری می کنند.

به گزارش روزنامه اكسپرس، این میوه برای تقویت بینایی چشم، جلوگیری از بروز بیماری های قلبی و آب مروارید مفید است. رادیکال های آزاد، عدسی چشم را تخریب می کنند و سبب بروز آب مروارید می شوند و یا با تحلیل بردن ذخیره خونی چشم ها، سبب تخریب بافت چشم می شوند.

علاوه بر این ها، زردآلو حاوی فیبرهای محلول در آب است. مطالعات نشان می دهد که مصرف فیبرهای محلول در آب سبب حفظ قند خون در مقدار طبیعی و كاهش كلسترول خون می شود. فیبر موجود در زردآلو از بروز یبوست و بیماری های روده ای جلوگیری می کند. هم چنین برگه زردآلو سرشار از پتاسیم است. مصرف مواد غنی از پتاسیم موجب تنظیم فشارخون می شود. این میوه در عین حال سرشار از ویتامین ث و آهن است.

میوه رسیده زردآلو حاوی ویتامین های گروه ب بوده و بنابراین برای درمان بیماری های عصبی و روحی، بی خوابی، خستگی شدید، گیجی و فراموشی مفید است.

آزمایشات جدید نیز نشان داده است كه مقادیر زیادی از سایر انواع كاروتنوئیدها مانند كورستین و اسید سالسیلیك در زردآلو وجود دارد. این مواد متعلق به گروه بزرگی از مواد زیست فعال بوده و قادر هستند از مواد غذایی، مواد درمانی تولید كنند یا حتی دیواره مخاطی روده را بازسازی كنند.....  /  خبرگزارى ايسنا

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022