اولین تصاویر رصد شده تلسکوپ آلمانی‌ها منتشر شداخبار,اخبار علمی
چند روز پیش تصاویر نجومی ویژه‌ای از تلسکوپ آلمانی " eROSITA" در انستیتوی فیزیک "ماکس پلانک" به معرض دید عموم گذاشته شد.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، تلسکوپ اشعه ایکس  " eROSITA" تصاویری ثبت کرده که توسط ترکیب هر هفت آینه‌های تلسکوپ گرفته شده‌اند.

 

این تلسکوپ آژانس فضایی آلمان که از تاریخ ۱۳ اکتبر مشغول رصد فضا است، تصاویر اشعه ایکس نواحی مختلفی از آسمان شب را ترکیب کرده است.

اخبار,اخبار علمی

 

این تصاویر شامل "ابر ماژلانی بزرگ"(LMC)  و خوشه‌های کهکشانی "A۳۳۹۱/۳۳۹۵" می‌شود.

 

این جفت خوشه کهکشانی ۸۰۰ میلیون سال نوری از ما فاصله دارند.

 

ابر ماژلانی بزرگ هم کهکشانی در همسایگی کهکشان راه شیری است.

 

"پیتر پردهل" محقق اصلی تلسکوپ " eROSITA" گفت: تصاویری که می‌بینید، اولین تصاویری هستند که توسط این تلسکوپ به ثبت رسیده‌ و نمایانگر زیبایی حقیقی جهان پنهان است.

 

وی ادامه داد: ما برای رسیدن به اهداف علمی خود به یک حساسیت کافی نیاز داشتیم تا دورترین خوشه‌های کهکشانی در سراسر کیهان را پیدا کنیم.

 

"پردهل" افزود: این تصاویر اولیه نشان از آن دارد که ما می‌توانیم این کار را انجام دهیم. اکنون می‌توانیم میوه‌های زحمت ۱۰ ساله خود را برداشت کنیم.

 

تلسکوپ اشعه ایکس  " eROSITA" قادر بوده که جزئیات قابل توجهی از "ابر ماژلانی بزرگ" را ثبت کند که از میان آن‌ها می‌توان به بقایای ابرنواختر " SN ۱۹۸۷A" و تعدادی ستاره‌ و هسته‌های کهکشانی فعال اشاره کرد.

 

تلسکوپ فوق حساس" eROSITA" ‌نه‌تنها به دانشمندان کمک می‌کند تصاویر دقیقی از اجرام کیهانی و گازهای منتشر شده از آن‌ها را ثبت کنند، بلکه می‌تواند از تحقیقات انرژی تاریک نیز پشتیبانی کند.

 

"آندره مرلونی" دانشمند پروژه " eROSITA" گفت: با استفاده از این تلسکوپ، رؤیای ما به حقیقت پیوسته است. ما هم‌اکنون می‌توانیم یک نقشه اشعه ایکس از آسمان را با جزئیاتی بی‌سابقه ایجاد کنیم.

 

تلسکوپ "eROSITA" در تاریخ ۱۳ ژوئیه ۲۰۱۹ میلادی توسط ماهواره "Spektr-RG" از قزاقستان به فضا پرتاب شد.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------