«یخ زامبی» سطح آب دریاهای زمین را دو برابر پیش‌بینی‌های گذشته بالا می‌بردیخ زامبی،اخبار علمی،خبرهای علمی
محققان دریافتند که «یخ زامبی» سطح آب دریاهای زمین را دو برابر پیش‌بینی‌های گذشته بالا می‌برد.

به گزارش انتخاب به نقل از یورونیوز، نتایج مطالعه‌ای که روز دوشنبه نشان می‌دهد که افزایش سرعت ذوب شدن صفحات یخی در گرینلند سطح آب دریاها را ۲۷ سانتیمتر (۱۰.۶ اینج) بالا می‌برد، افزایش سطحی که دو برابر پیش‌بینی‌های گذشته است.

 

این افزایش به دلیل شکل‌گیری پدیده‌ای است که از سوی محققان «یخ زامبی» نامگذاری شده است. این گونه یخ‌ها با وجود این که هنوز به بخش‌های قطورتر و ضخیم‌تر توده‌های یخی متصل هستند ولی دیگر از سوی یخچال‌های طبیعی که با بارش کمتر برف مواجه شده‌اند، تغذیه نمی‌شوند. در واقع، یخ‌ زامبی، بخشی از توده یخی است که بر اثر گرمایش زمین در حال آب شدن است و دیگر امیدی به منجمد ماندن آن نیست.

 

بر پایه این مطالعه، بیش از ۱۲۰ تریلیون تن یخ در حال حاضر محکوم به ذوب شدن هستند که اگر آب حاصل از ذوب شدن آن تنها در آبهای ایالات متحده متمرکز می‌شد، ارتفاع آن به ۱۱ متر می‌رسید.

 

محققان معتقدند، اگرچه افزایش ۲۷ سانتیمتری متوسط سطح آب دریاهای کره زمین چندان زیاد به نظر نمی‌رسد ولی این افزایش تاثیر قابل توجهی بر شدت جزر و مد و طوفان‌ها خواهد گذاشت. بنابراین این افزایش ۱۰.۶ اینچی سطح آب دریاها تاثیرات اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی عظیمی به دنبال خواهد داشت.

 

گرینلند نام ناحیه‌ای خودگردان در قلمرو پادشاهی دانمارک است که در آب‌های اقیانوس منجمد شمالی واقع شده است.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022