شناسایی یک آتش فشان فعال در مریخآتش فشان فعال در مریخ،اخبار علمی،خبرهای علمی
یک آتش فشان فعال در مریخ شناسایی شد.

به گزارش سیناپرس، تیمی از ستاره شناسان در مطالعات جدید خود موفق شدند یک ستون گوشته فعال با قطر حدود ۴ هزار کیلومتر در زیر دشت های شمالی مریخ شناسایی کردند که پوسته را به سمت بالا رانده و ماگمای داغ را به سطح می آورد.

 

ستاره شناسان موفق به کشف یک آتش فشان فعال در مریخ شدند. شواهد نشان می دهد این ستون که در منطقه Elysium Planitia مریخ قرار دارد، می تواند دلیل فعالیت های آتشفشانی و لرزه ای این منطقه را توضیح دهد.

 

مریخ معمولاً به دلیل کمبود شواهد زمین شناسی و فوران های آتشفشانی به ویژه در مقایسه با زمین محسوب شده و یک جهان غیرفعال از نظر زمین شناسی در نظر گرفته می شود. با این حال، اخیراً کاوشگر InSight ناسا، که از سال ۲۰۱۸ در مریخ بوده، فعالیت لرزه‌ ای کم اما ثابت را شناسایی کرده است که ممکن است از یک سیستم نزدیک از شکاف ‌های اخیراً تشکیل شده به نام Cerberus Fossae سرچشمه بگیرد. Cerberus Fossae همچنین محل آخرین رویداد آتشفشانی مریخ در ۵۳ هزار سال پیش بود.

 

طی این مطالعه جدید، آدرین بروکت و جفری اندروز هانا، ساختار توپوگرافی، گرانش و زمین شناسی منطقه Elysium Planitia را که کاوشگر InSight و شکاف آتش فشانی Cerberus Fossae در آن قرار دارند، تجزیه و تحلیل کردند. با استفاده از مدل‌های ژئوفیزیکی، نویسندگان شواهدی یافتند که کل منطقه بر روی ستون گوشته ‌ای از مواد داغ ۹۵ تا ۲۸۵ کلوین گرم ‌تر از محیط اطراف خود قرار دارد. این منطقه مریخ با دارا بودن شرایطی دقیقا مشابه زمین، نشان دهنده توده ای از فعالیت های زمین شناسی پایدار محلی است.

 

این یافته ها نشان می دهد که مریخ پس از زمین و زهره سومین سیاره در درون منظومه شمسی است که ستون‌های گوشته فعال دارد.

 

شرح کامل این مطالعات در آخرین شماره Nature Astronomy منتشر شده است.

 

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

    Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022