نیمی از خطوط ساحلی جهان تغییرکرده استاخبار,اخبار علمی,سواحل جهان
یک تحقیق جدید نشان داده در صورت ادامه مسیر تغییر وضعیت آب و هوایی، تقریباً نیمی از سواحل جهان با تغییر در ارتفاع موج، شکل و جهت آن روبرو خواهند شد.

به گزارش فارس به نقل از شینهوا، تحقیقات استرالیا روز سه‌شنبه نشان داده است که در صورت ادامه مسیر تغییر وضعیت آب و هوایی، تقریباً نیمی از سواحل جهان با تغییر در ارتفاع موج، شکل و جهت آن روبرو خواهند شد.

 

تیمی از دانشمندان به رهبری دانشگاه گریفیت استرالیا تقریباً از 150 مدل شبیه‌سازی شده برای پیش بینی تغییرات امواج تا پایان قرن استفاده کرده‌اند.

 

جائو موریم، نویسنده ارشد این پژوهش از دانشگاه گریفیت می‌گوید:‌ تحت یک سناریو اقتصادی معمول در آینده برای آب و هوا، ما در پیش بینی تغییرات آینده در ارتفاعات موج، طول و یا جهت 50 درصد از سواحل جهان به توافق رسیدیم.

 

براساس نتایج به دست آمده از این گزارش، برخی مناطق تغییر در فرکانس و طول موج را تجربه می‌کنند که می‌تواند امواج را در سواحل افزایش دهد و خطر سیلاب موج را افزایش دهد.

 

این پژوهش که در نوع خود اولین است پیش‌بینی می‌کند، 20 درصد از تغییر جهت امواج ساحلی خطرات بالقوه‌ای برای زیرساخت‌های آنها پدید آورد که سیل یکی از آنها خواهد بود.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------