رصد دومین جرم میان ستاره‌ای در آسمان زمیناخبار,اخبار علمی
منجمان ستاره دنباله‌داری را رصد کردند که احتمال می‌رود دومین جرم میان ستاره‌ای باشد که تاکنون شناخته شده است.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اینترنتی «نیواطلس»، سرعت و خط سیر این ستاره دنباله دار موسوم به C/۲۰۱۹ Q۴ که نخستین بار در تاریخ ۳۰ اوت ۲۰۱۹ (۸ شهریور ۹۸) توسط گنادی باریسُف در رصدخانه MARGO کریمه مشاهده شد، از آن حکایت دارد که از خارج از منظومه شمسی آمده است.

 

مشاهدات اولیه باریسُف توسط سامانه Scout سازمان فضانوردی آمریکا (ناسا) مورد بررسی قرار گرفت. سامانه Scout برای شناسایی سیارک هایی که ممکن است تهدیدی برای زمین باشند، طراحی شده است اما می‌تواند اجرام میان ستاره‌ای بالقوه مثل C/۲۰۱۹ Q۴ را نیز شناسایی کند. در مرحله بعد خط سیر این جرم آسمانی توسط داوید فارنوچیا از مرکز مطالعات اجرام نزدیک به زمین ناسا (CNEOS) مورد بررسی دقیق‌تر قرار گرفت.

 

یافته‌های به دست آمده این بررسی‌ها نشان داد که این ستاره دنباله‌دار بیرون از دایره البروج یا مسیر حرکت ظاهری سالانه خورشید نسبت به زمین، قرار دارد و با زاویه ۴۰ درجه و سرعت ۱۵۰ هزار کیلومتر بر ساعت به طرف بخش داخلی منظومه شمسی در حال حرکت است. به گفته فارنوچیا، سرعت بالای حرکت این ستاره دنباله‌دار نشان از آن دارد که احتمالا این جرم آسمانی در مسیری هذلولی شکلی در خارج از منظومه شمسی در حرکت بوده و این که دوباره به فضای میان ستاره‌ای بازخواهد گشت.

 

 C/۲۰۱۹ Q۴ هم اینک ۴۲۰ میلیون کیلومتر از خورشید فاصله دارد و پیش‌بینی می‌شود در تاریخ ۲۶ اکتبر از دایره البروج عبور کند. این جرم میان ستاره‌ای در نزدیک‌ترین حالت خود به زمین، ۱۹۰ میلیون مایل با آن فاصله خواهد داشت.

 

نخستین جرم میان‌ ستاره‌ای در ۱۸ اکتبر سال ۲۰۱۷ توسط تلسکوپ Pan-STARRS ۱ واقع در مرکز خردسیاره اتحادیه بین‌المللی نجوم در هاوایی، رصد شد و اومواموا (Oumuamua) نام گرفت.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------