میدان مغناطیسی مریخ کشف شداخبار,اخبار علمی,مریخ
دانشمندان موفق به کشف میدان مغناطیسی مریخ و تهیه نقشه‌ای از آن شدند.

به گزارش آنا به نقل از ساینس الرت، مریخ برخلاف زمین میدان مغناطیسی جهانی ندارد که از آن در برابر آب‌وهوای فضایی محافظت کند اما مطالعات حاکی از آن است که سیاره سرخ دارای لکه‌های مغناطیسی محلی است.

 

حالا دانشمندان موفق با جمع‌آوری اطلاعات موفق به کشیدن نقشه‌ای پرجزئیات از جریانات الکتریکی شده‌اند که باعث ایجاد میدان‌های مغناطیسی مریخ شده است. یافته‌های جدید، درک بهتری از سیاره سرخ، نحوه از دست دادن بخش بزرگی از اتمسفر طی میلیارد‌ها سال و تعامل بادهای خورشیدی و مگنتوسفر (مغناطیس سپهر؛ منطقه مغناطیسی پیرامون یک جرم فضایی) برای محققان به ارمغان آورده است.

 

جریان‌های الکتریکی نقش حیاتی در از بین رفتن اتمسفر سیاره سرخ ایفا می‌کند و باعث شده که مریخ توانایی پشتیبانی از حیات و موجودات زنده را از دست بدهد. گروه تحقیقاتی با آنالیز اطلاعات پنج ساله «ماون» موفق به  ایجاد نقشه‌ای از جریانات الکتریکی مریخ شده است. ماون یا ماموریت تکامل مواد فرار و جو مریخ  کاوشگر فضایی بوده که هدف آن مطالعه جو مریخ به هنگام گردش در مدارش است.

 

جریان‌های الکتریکی فعلی با بادهای خورشید تعامل دارند و مریخ را احاطه می‌کنند، درست مانند دسته‌ای از نودل‌های اسپاگتی که به دور یک توپ بسکتبال پیچیده شده باشد.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------