وجود ماده تاریک مرموز در کهکشان راه شیری تأیید شدوجود ماده تاریک مرموز در کهکشان راه شیری،اخبار علمی،خبرهای علمی
دانشمندان به بررسی و مطالعه داده‌های دریافتی از تلسکوپ «فرمی» پرداختند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، فیزیکدانان ایتالیا و سوئد این موضوع را تأیید کردند که منبع احتمالی پخش مقدار زیاد پرتو‌های مرموز گاما از مرکز کهکشان راه شیری می‌تواند وجود ماده تاریک باشد. دانشمندان به بررسی و مطالعه داده‌های دریافتی ار تلسکوپ «Fermi» پرداختند. فیزیکدانان همچنین ثابت کردند که نظریه ماده تاریک دیگر تغییرات غیرعادی را رد نمی‌کند که توسط دستگاه‌های ایستگاه بین المللی فضایی به ثبت رسیده اند. این داده‌ها به وجود مقدار زیاد «پوزیترون» و فقدان «فوتون» انرژی بالا از کهکشان‌های کوتوله نزدیک به راه شیری مربوط می‌شود.

 

شایان ذکر است که دانشمندان از دهه ۱۹۷۰ به بعد با اندازه‌گیری سرعت چرخش گاز و ستارگان، شواهدی از این ماده گریزپا را در کهکشان‌های دیگر ارائه داده‌اند. اندازه‌گیری چرخش گاز و ستارگان به منجمان امکان وزن‌کردن کهکشان میزبان و یافتن جرم کلی آن را می‌دهد. چنین اندازه‌گیری‌هایی نشان داده‌اند ماده مرئی فقط کسری از وزن کلی کهکشان بوده و بخش عمده این وزن ناشی از وجود ماده تاریک است. به تازگی محققان برای نخستین بار با استفاده از همین شیوه، وجود ماده تاریک را در درونی‌ترین بخش کهکشان راه شیری اثبات کرده‌اند.

 

وجود ماده تاریک در کهکشان راه شیری برای حفظ چرخش گاز و ستارگان با سرعت‌های مشاهده شده ضروری است. با این حال دانشمندان هنوز نمی‌دانند ماده تاریک از چه چیزی تشکیل شده و این یکی از مهم‌ترین سوالاتی بوده که جامعه علمی با آن روبرو است.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------