روشی جدید برای بازیافت پلاستیک و جلوگیری از آسیب‌های آنبازیافت پلاستیک،اخبار علمی،خبرهای علمی
محققان روشی جدید را برای بازیافت پلاستیک ابداع کرده اند که آسیب‌های ناشی از آن را دفع می‌کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از البیان، در تلاش برای کاهش اثرات بد پلاستیک، محققان دانشگاه فناوری چالمرز در سوئد روشی برای بازیافت ابداع کرده‌اند که تمام مواد خام فسیلی مورد استفاده برای تولید پلاستیک جدید را با اتم‌های کربن از زباله‌های مخلوط جایگزین می‌کند.

 

این فناوری توانایی از بین بردن تاثیرات بد آب و هوایی پلاستیک را دارد ومی تواند هوا را از میزان فزاینده دی اکسید کربن پاکسازی کند.

 

محققان که نتایج مطالعه خود را در مجله Cleaner Production منتشر کردند، توضیح دادند که "تولید و استفاده از پلاستیک، سیمان و فولاد منجر به انتشار قابل توجه گاز‌های گلخانه‌ای می‌شود"، "در حالی که استفاده از سوخت‌های فسیلی عامل اصلی گاز‌های گلخانه‌ای انسانی (GHG) هستند، بنابراین کاهش یا ممنوعیت استفاده از چنین سوخت‌هایی برای محدود کردن گرمایش زمین تا حدود ۱.۵ درجه سانتیگراد ضروری است.

 

محققان این فرضیه را مطرح کردند که اتم‌های کربن موجود در زباله‌های پلاستیکی به عنوان یک منبع مهم دست‌نخورده عمل می‌کنند. در حال حاضر، این منابع سوزانده می‌شوند یا ممکن است به محل‌های دفن زباله راه پیدا کنند. طبق آنچه وب سایت "The Hill" منتشر کرده است، امروزه تکنیک‌های ترموشیمیایی می‌توانند این کربن ضایعات را هدف قرار داده و از آن به عنوان ماده خام برای تولید پلاستیک با کیفیتی مشابه آنچه که با استفاده از سوخت‌های فسیلی ایجاد می‌شود، استفاده کنند.

 

به گفته محققان، در حال حاضر به اندازه کافی از این اتم‌ها برای رفع نیاز‌های جهانی برای تولید پلاستیک وجود دارد. اتم‌های کربن را می‌توان از زباله‌ها همراه یا بدون باقی مانده‌های غذا جمع آوری کرد.

 

هنریک تونمن، یکی از نویسندگان این مطالعه، می‌گوید: اگر فرآیند بازیافت با انرژی‌های تجدیدپذیر تامین شود، ما همچنین ۹۵ درصد محصولات پلاستیکی مضر کمتری نسبت به محصولات پلاستیکی تولید شده در اثر آب و هوا دریافت خواهیم کرد، که در واقع به معنای انتشار کمتر مضر برای اکوسیستم است.

 

برای تکمیل فرآیند، اتم‌های کربن موجود در زباله‌ها باید از ۶۰۰ تا ۸۰۰ درجه سانتی‌گراد گرم شوند و این ماده به گاز تبدیل شود. در حین تولید بلوک‌های سازنده پلاستیک می‌توان به این گاز هیدروژن اضافه کرد. محققان در حال حاضر در تلاش هستند تا اطمینان حاصل کنند که گاز می‌تواند در کارخانه‌هایی که در حال حاضر برای تولید پلاستیک استفاده می‌شوند، استفاده و تبدیل شود تا کل فرآیند در یک مکان انجام شود.

 

این فرآیند همچنین می‌تواند توسط منابع تجدیدپذیر مانند خورشید، باد یا آب تامین شود، که باعث می‌شود فرآیند تولید انرژی کارآمدتر از سیستم‌های فعلی استفاده شود.

 

محققان توضیح دادند که کارشناسان همچنین می‌توانند گرمای اضافی تولید شده توسط فرآیند تولید را جمع‌آوری کنند تا تولید گرما را از سوزاندن زباله‌ها جبران کنند و در نتیجه انتشار دی‌اکسید کربن را از بازیافت انرژی حذف کنند.

 

ایجاد یک ساختار اقتصادی برای جمع آوری و استفاده از این اتم‌های کربن می‌تواند به تحریک این شکل جدید بازیافت کمک کند.

 

محققان در مطالعه خود به این نتیجه رسیده اند: "کاربرد جهانی فناوری‌های بازیافت ترموشیمیایی پیشرفته دارای پتانسیل بالایی است، زیرا به احتمال زیاد انرژی کمتری نسبت به انرژی مورد استفاده در سیستم تولید مواد امروزی مورد نیاز خواهد بود و انتشار کربن را می‌توان با استفاده از منابع مختلف انرژی کاهش داد که در نتیجه انتشار کربن با استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر نزدیک به صفر خواهد شد.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022