باورهایتان را با علم نسنجیداخبار,اخبارعلمی وآموزشی,باورهایتان را با علم نسنجید

دانشمندان اعتقاد دارند که لازم نیست برای تائید باورهایمان به علم متکی باشیم چراکه علم یک ابزار برای درک و فهم طبیعت است نه ابزاری برای حمایت از باورهای افراد.

سرفصل‌ها انتهایی متفاوت دارند اما ابتدای آن‌ها همیشه یکسان هستند. همیشه علم جستجو برای دانش و درک ما در دنیای ما و جهان است و نتایج جدید را مطرح می‌کند. آیا این خوب است که ما همه پاسخ‌ها را داشته باشیم؟ درواقع نیازی به این همه اطلاعات نداریم و باید پذیرفت که علم در حال گسترش است و این امکان وجود ندارد که بتوانیم همه پاسخ‌ها را در اختیار داشته باشیم.

 باید اجازه داد تا باگذشت زمان، علم به نتیجه‌های محکم و دیدگاه‌های اجماع برسد البته بازهم همیشه در حال تغییر و به‌روزرسانی خواهد بود. به توصیه محققان، به‌جای ایجاد یک باور و سپس جستجو برای یک نتیجه یا مطالعه برای تائید آن، بهتر است اجازه دهید مطالعات و نتایج، شما را هدایت کنند.

همه ما می‌دانیم که ذهن علمی دائماً در حال تغییر است. شواهد جدید، مدل‌های جدید، نمونه‌های جدید، همه‌چیز جدید، جدید و جدید. لازم به توضیح است که دانشمندان باید، به‌عنوان یک تعهد، باورهای خود را مطابق با شواهد و مدارک جدید به‌روز کنند.

اگر ما باورهایی که در حال حاضر داریم را در چهل یا چهارصد سال پیش داشتیم، با چه‌کار سختی روبه‌رو بودیم؟ همه ما برای تائید باورهای خود جستجو می‌کنیم. اینکه باورهایمان در یک استدلال تائید می‌شوند یا نه؟ ما دائماً در حال اعتبار بخشیدن به باورهایمان هستیم. درحالی‌که ما می‌توانیم به زندگی‌مان ادامه دهیم.

بسیار وسوسه‌انگیز است که تائید باورهایمان را در علم پیدا کنیم. به نظر می‌رسد دانشمندان همه‌چیز می‌دانند. آن‌ها همه‌چیز را آزمایش می‌کنند. آن‌ها به‌اندازه گیری هر چیز می‌پردازند. آن‌ها لباس‌های آزمایشگاهی می‌پوشند و با اصطلاحات نامفهوم صحبت می‌کنند  و از همه مهمتر: آن‌ها خاص به نظر می‌رسند.

محققان توصیه می‌کنند که به علم برای اعتبار بخشیدن و تائید هر چیز پیش‌پا افتاده و کم‌ارزشی نگاه نکنید چراکه درنهایت این شما هستید که ضربه خواهید خورد. فرایند علم به‌هیچ‌وجه اهمیت نمی‌دهد که پاسخ یک پرسش چیست. مطمئناً دانشمندان منافع فردی یا گروهی خود را در فعالیت‌های علمی خود در نظر می‌گیرند و امیدوار هستند که نتیجه بگیرند. درواقع با جمع‌آوری داده‌ها، باوجود منافع فردی، می‌توان نتایج را تعیین کرد. این بدان معناست، آنچه را که امروز باورهای ما هستند و آن‌ها را دوست داریم ممکن است فردا از بین رفته و به عقب رانده شوند زیرا شواهد و مدارک ادامه‌دارند و تحلیل‌ها همچنان وجود دارند.

 

اخبار,اخبارعلمی وآموزشی,باورهایتان را با علم نسنجید


این خطر کنار گذاشته شدن و یا از بین رفتن باورها می‌تواند برای یک جامعه ایجاد شود. نتایج علمی با شواهد و مدارک معتبر می‌شوند و ممکن است همین نتیجه علمی که امروز تائید شده مورداستفاده یا سوءاستفاده قرار گیرد حتی می‌تواند با روبه‌رو شدن با شواهد جدید در تناقض بوده و باورهای پیشین را به چالش بکشاند.

باید اجازه داد تا باگذشت زمان، علم به نتیجه‌ای محکم و دیدگاه‌های متمرکز برسد البته بازهم همیشه ماهیت علم در حال تغییر و به‌روزرسانی خواهد بود. به توصیه محققان، به‌جای ایجاد یک باور و سپس جستجو برای یک نتیجه یا مطالعه برای تائید آن، بهتر است اجازه دهید مطالعات و نتایج شمارا هدایت کنند. به خاطر داشته باشید که جهان یک مکان بسیار پیچیده است و در بسیاری از موارد، شناخت بنیادی تنها در زیر لایه خاکستر پس از لایه لغزنده جستجوی گیج‌کننده و مغشوش، مدفون می‌شود.

لازم به تذکر است که علم یک ابزار است اما نه یک ابزار برای حمایت از شما. علم یک سلاح برای استفاده نیست. درواقع علم چارچوبی برای فهم طبیعت است، نه بیشتر، نه کمتر.

 

سیناپرس

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------