الکل چگونه بر دستگاه گوارش شما تأثیر می گذارد؟تاثیر الکل بر دستگاه گوارش, تاثیر الکل بر یبوست

مصرف زیاد الکل می‌تواند باعث مشکلات گوارشی شود

 

همه چیز درباره تاثیر الکل بر گوارش 

الکل می تواند اثرات مخربی بر سلامت گوارش داشته باشد و منجر به مشکلات مختلفی از جمله اسهال، یبوست، درد شکم، سوء جذب مواد مغذی و حتی سرطان شود. در این مقاله از بیتوته به بررسی تاثیر الکل بر دستگاه گوارش می پردازیم. 

وقتی یک لیوان شراب می‌ریزید یا یک بطری آبجو را باز می‌کنید، می‌دانید که الکل بر مغز و شاید حال شما تأثیر می‌گذارد. اما الکل بر دستگاه گوارش شما نیز تأثیر می گذارد. میزان مصرف و حتی نوع الکلی که می‌نوشید می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در اجابت مزاج شما شود. 

 

الکل، می‌تواند پیامدهای ناخوشایندی بر سلامت دستگاه گوارش شما داشته باشد. در این مقاله به بررسی تاثیر الکل بر دستگاه گوارش می‌پردازیم و چگونگی آسیب این ماده به سیستم گوارشی شما را شرح می‌دهیم.

 

تاثیر الکل بر دستگاه گوارش, تاثیر الکل بر یبوست

الکل باعث کم آبی بدن می شود که می‌تواند علائم گوارشی را بدتر کند

 

اثرات مخرب الکل بر دستگاه گوارش

یبوست

حتی پس از مصرف متوسط الکل، ممکن است احساس کنید مشکل دفع مدفوع دارید. یکی از دلایل اصلی این مشکل، کم آبی بدن است. الکل مانع از آزاد شدن هورمون وازوپرسین در بدن می‌شود. این هورمون به بدن شما کمک می‌کند مایعات را نگه دارد و از خروج آب از طریق ادرار جلوگیری می‌کند. کاهش وازوپرسین به معنای نیاز به ادرار بیشتر است. اما هنگامی که بدن شما مایعات بیشتری نسبت به حالت عادی دفع می‌کند، می‌تواند منجر به یبوست شود.

 

نوع الکلی که می‌نوشید نیز ممکن است اهمیت داشته باشد. نوشیدنی‌های با درصد الکل بالا (بیش از 15 درصد) می‌توانند حرکت عضلات روده شما را که غذا را در دستگاه گوارش شما حرکت می‌دهند، کند کنند. میزان الکل در نوشیدنی‌های معمولی متفاوت است:

• 350 میلی‌لیتر (حدود 12 اونس) آبجو معمولی: حدود 5 درصد الکل

• 150 میلی‌لیتر (حدود 5 اونس) شراب: حدود 12 درصد الکل

• 45 میلی‌لیتر (حدود 1.5 اونس) مشروب الکلی (مانند جین، تکیلا یا ودکا): حدود 40 درصد الکل

برای اینکه همه چیز به درستی کار کند، مطمئن شوید که به مقدار کافی آب یا سایر مایعات می‌نوشید تا بدنتان هیدراته (آب‌رسانی‌شده) باقی بماند.

 

اسهال

اسهال در افرادی که به طور مزمن و زیاد الکل مصرف می‌کنند، شایع است، اما در صورتی که گاه و بیگاه و هم بیش از حد مجاز الکل بنوشید، ممکن است دچار اسهال شوید. حداقل دو دلیل برای این اتفاق وجود دارد:

اضافه بار مایعات: مایعات اضافی در روده شما ارتباطی به میزان اونس الکلی که نوشیده‌اید ندارد. در عوض، مقدار زیادی الکل باعث می‌شود روده‌های شما آب بیشتری آزاد کنند. این کار باعث شستشوی هر چیزی می‌شود که داخل روده وجود دارد.

انقباضات سریع‌تر در روده بزرگ: ماهیچه‌های اطراف روده بزرگ، مواد زائد را فشرده و از طریق روده خارج می‌کنند. زیاده‌روی در مصرف الکل باعث می‌شود این فرآیند طبیعی بدن بیش از حد فعال شود.

اسهال به این معنی است که بدن شما مایعات زیادی از دست می‌دهد، بنابراین جبران این مایعات با نوشیدن آب و ... بسیار مهم است. تا زمانی که مشکل برطرف شود، از مصرف کافئین یا الکل بیشتر خودداری کنید.

 

تاثیر الکل بر دستگاه گوارش, تاثیر الکل بر یبوست

الکل می‌تواند باعث شعله‌ور شدن بیماریهای گوارشی شود

 

مصرف الکل در صورت داشتن مشکلات روده‌ای

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که به بیماری‌های التهابی روده (IBD) شامل بیماری کرون و کولیت اولسراتیو مبتلا هستند، تقریباً به اندازه‌ی میانگین افراد در ایالات متحده الکل مصرف می‌کنند. با این حال، در برخی از این افراد، الکل می‌تواند باعث شعله‌ور شدن بیماری شود. این شعله‌ور شدن می‌تواند منجر به:

 اسهال

 درد و گرفتگی شکم

 وجود خون در مدفوع

 

الکل سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند، التهاب بدن را افزایش می‌دهد و می‌تواند به سد محافظتی روده شما آسیب بزند. همه این عوامل به بروز علائم IBD کمک می‌کنند. تاثیر الکل بر افراد مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) هنوز به طور کامل مشخص نیست. اما برخی از افراد احساس می‌کنند با مصرف الکل، علائم آن‌ها تشدید می‌شود. 

اگر به بیماری‌های روده‌ای مانند IBD یا IBS مبتلا هستید، پزشک شما ممکن است برای بررسی بهبود علائم، قطع مصرف آبجو، شراب و مشروبات الکلی را توصیه کند.

 

رنگ غیرمعمول مدفوع

احتمالا انتظار دارید رنگ مدفوع شما قهوه‌ای باشد. این رنگ، به همراه طیف‌هایی از سبز، طبیعی است. اما اگر رنگ مدفوع شما به طور غیرمعمولی سبز، قرمز یا حتی آبی به نظر برسد، الکلی که مصرف کرده‌اید می‌تواند دلیل آن باشد. رنگ مدفوع ترکیبی از غذاهایی که می‌خورید و ماده‌ای به نام صفرا است. صفرا یک مایع زرد-سبز است که بدن شما برای هضم چربی‌ها تولید می‌کند. اما برخی مواد غذایی از جمله الکل می‌توانند باعث تغییر رنگ مدفوع شوند.

 

نکته‌ای که باید در صورت مشاهده رنگ عجیب در توالت به خاطر داشته باشید: به ندرت، این تغییر رنگ می‌تواند نشانه یک مشکل سلامتی باشد. به عنوان مثال، مدفوع قرمز روشن می‌تواند به معنای وجود خون در قسمت پایین دستگاه گوارش شما باشد که نشان‌دهنده بواسیر یا مشکلی در جای دیگری از روده‌های شما است. اگر از رنگ مدفوع خود نگران هستید، به خصوص اگر نمی‌توانید آن را به چیزی که اخیراً خورده یا نوشیده‌اید مرتبط کنید، با پزشک خود تماس بگیرید.

 

تاثیر الکل بر دستگاه گوارش, تاثیر الکل بر یبوست

الکل و سلامت دستگاه گوارش

 

چگونه اجابت مزاج منظمی داشته باشید؟

برای کاهش تأثیر الکل بر معده و روده، بهتر است قبل از نوشیدن الکل غذا بخورید تا با معده خالی نوشیدنی الکلی مصرف نکنید. غذا می‌تواند جذب الکل را کند کرده و از تماس آن با پوشش معده جلوگیری کند. 

 

بهترین غذاهایی که می‌توانید انتخاب کنید، غذاهای ساده، سیرکننده و دارای فیبر بالا هستند. غذاهایی که باید از آنها اجتناب کنید شامل غذاهای تند، اسیدی یا سرخ‌شده است، زیرا این مواد ممکن است در صورت مصرف همزمان با الکل، معده را تحریک کنند. داشتن غذای کافی در معده می‌تواند به کاهش برخی از اثرات الکل بر بدن کمک کند. برخی گزینه‌های مناسب عبارتند از:

• موز

• سیب‌زمینی یا سیب‌زمینی شیرین

• آووکادو

• حبوبات، مانند لوبیا چیتی

• گندم سیاه

• فریکه

• نوشیدن مایعات کافی برای نرم نگه داشتن مدفوع و سهولت دفع آن مهم است. همچنین افراد می‌توانند برای ایجاد یک برنامه منظم برای اجابت مزاج، هر روز در زمان مشخصی برای دفع تلاش کنند. با این حال، نباید برای اجابت مزاج زور بزنند.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اسهال بعد از مصرف الکل نباید بیش از ۴۸ ساعت طول بکشد.  پس از متابولیزه شدن الکل توسط بدن، دیگر نباید بر بدن تأثیر بگذارد. اگر اسهال بیش از ۴۸ ساعت طول بکشد، می‌تواند باعث کم آبی بدن و سایر مشکلات احتمالی سلامتی شود. در این صورت بهتر است برای دریافت مشاوره و درمان پزشکی اقدام کنید. ممکن است برای جایگزینی املاح و الکترولیت‌های از دست رفته، به محلول خوراکی نیاز داشته باشید.

 

در مورد یبوست، فرد باید آب زیادی بنوشد، غذاهای پر فیبر بخورد و فعالیت بدنی داشته باشد. اگر یبوست همچنان ادامه داشت، معمولاً داروساز می‌تواند یک ملین ملایم را توصیه کند. مشاهده خون سیاه  در مدفوع یا خون قرمز روشن که طی چند روز همچنان ظاهر می‌شود، بسیار مهم است که به پزشک مراجعه کنید. این علائم می‌تواند نشان دهنده یک مشکل جدی پزشکی باشد.

 

همچنین اگر الکل زندگی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بهتر است از پزشک مشاوره بگیرد. علائم احتمالی مشکل با الکل شامل نوشیدن بیش از حد انتظار، رفتارهای پرخطر و عدم توانایی در کاهش مصرف الکل است.

 

تاثیر الکل بر دستگاه گوارش, تاثیر الکل بر یبوست

الکل می‌تواند سیستم گوارش را تحریک کند

 

سوالات متداول درباره تاثیر الکل بر دستگاه گوارش

1. چه نوع نوشیدنی‌های الکلی کمترین تاثیر را بر دستگاه گوارش دارند؟

به طور کلی، نوشیدنی‌های الکلی با رنگ روشن مانند ودکا، جین و تکیلا نسبت به نوشیدنی‌های تیره مانند آبجو و شراب قرمز، تاثیر کمتری بر دستگاه گوارش دارند. این به دلیل نوع ترکیبات و میزان تانن موجود در هر نوشیدنی است. تانن، یک ماده شیمیایی گیاهی است که می‌تواند باعث تحریک دستگاه گوارش شود.

 

2. آیا خوردن غذا قبل از نوشیدن الکل می‌تواند از اسهال یا یبوست جلوگیری کند؟

بله، خوردن غذا قبل از نوشیدن الکل می‌تواند به کند شدن جذب الکل توسط بدن و کاهش احتمال تحریک دستگاه گوارش کمک کند. غذا همچنین می‌تواند به حفظ سطوح قند خون و جلوگیری از کم آبی بدن کمک کند که می‌تواند علائم گوارشی را بدتر کند.

 

3. آیا نوشیدن آب زیاد بعد از مصرف الکل می‌تواند به جلوگیری از یبوست کمک کند؟

بله، نوشیدن آب زیاد بعد از مصرف الکل می‌تواند به هیدراته شدن بدن و نرم شدن مدفوع کمک کند. الکل می‌تواند باعث کم آبی بدن شود که می‌تواند منجر به یبوست شود.

 

4. چه زمانی باید به دلیل مشکلات گوارشی ناشی از الکل به پزشک مراجعه کنم؟

اگر هر یک از علائم زیر را تجربه می‌کنید، باید به پزشک مراجعه کنید: اسهال شدید یا طولانی مدت (بیش از 48 ساعت) ، یبوست شدید یا طولانی مدت ، خونریزی از مقعد ،درد شدید شکم ، تب ، حالت تهوع و استفراغ و کاهش وزن بدون دلیل

 

5. آیا مصرف الکل می‌تواند باعث بیماری‌های گوارشی مانند IBS یا بیماری التهابی روده (IBD) شود؟

در حالی که تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است، برخی شواهد نشان می‌دهد که مصرف الکل می‌تواند خطر ابتلا به IBS و IBD را افزایش دهد. الکل می‌تواند باعث التهاب در روده شود و به سد روده آسیب برساند که می‌تواند منجر به عبور مواد مضر از طریق روده و ایجاد واکنش ایمنی شود.

 

خلاصه

الکل می‌تواند سیستم گوارش را تحریک کند و نحوه جذب مایعات توسط بدن را تغییر دهد. این موضوع می‌تواند بر منظم بودن اجابت مزاج فرد تأثیر بگذارد و منجر به اسهال یا یبوست شود.

مصرف بیش از حد الکل می‌تواند در طول زمان به معده و روده آسیب برساند. محدود کردن مصرف الکل، غذا خوردن قبل از نوشیدن و حفظ آب بدن می‌تواند از مشکلات روز بعد از مصرف الکل جلوگیری کند.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------