ماهی بی چشم مکزیکی + تصاویراین حقیقت که برخی حیوانات قوای بینایی فوق العاده ای دارند باعث نمی شود که ابرقهرمان طبیعت باشند.

به تازگی دانشمندان دانشگاه لوند سوئد به مطالعه بر روی یک ماهی غارنشین مکزیکی پرداختند. زیستگاه این ماهی همه چیز خوار غارهای تاریک و زیر زمینی است که به ندرت غذا در آن ها یافت می شود. 

 

دانشمندان گمان می کنند که نداشتن چشم در واقع استراتژی این ماهی برای جبران غذا و کسب انرژی مورد نیاز و حفظ بقای خویش است.

نتیجه تحقیقات این دانشمندان در مجله پیشرفت های علمی (Science Advances) به چاپ رسیده است.

 

در گزارش این مجله آمده : این ماهی از یک سری اندام های حسی با نام خطوط جانبی برای تشخیص ارتعاشات و جریان های آبی استفاده و بدین طریق مسیر خود را شناسایی می کند.

جالب است بدانید محققاندر این تحقیق،  ماهی غارنشین را با ماهی های نزدیک به سطح آب و دارای چشم که به منابع غذایی گسترده دسترسی دارند، مقایسه کردند.

 

به عنوان مثال بخش هایی از مغز هر دو ماهی که وظیفه کنترل بینایی را برعهده دارند و میزان مصرف اکسیژن مورد نیاز برای انجام فعالیت های مرتبط با بینایی را بررسی کردند.

 

نتایج نشان می داد که از دست دادن چشم در ماهی غارنشین، البته با توجه به سن آن، باعث ذخیره 5 تا 15 درصدی کل انرژی بدن می شود.

اریک وارنت پروفسور بخش جانورشناسی عملی از دانشگاه لوند می گوید: این نتایج ثابت می کنند که بدن حیوانات، کم کاری دیگر اندام ها را جبران می کند تا بدین طریق انرژی لازم را برای کنترل چشمان و مغز پیشرفته تر داشته باشد.

 

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

 

اخبار علمی - باشگاه خبرنگاران

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------