آخرین اخبار علمی

دریاهای قمر زحل،اخبار علمی،خبرهای علمی

کشف پاسخ جدیدی برای راز دریاهای قمر زحل

پژوهشگران دانشگاه «ام‌آی‌تی» دریافته‌اند که فعالیت موج در بزرگ‌ترین قمر زحل ممکن است آن قدر قوی باشد که خطوط ساحلی دریاچه‌ها…

خورشید مصنوعی ژاپن رکورد زدخورشید مصنوعی ژاپن،اخبار علمی،خبرهای علمی
راکتور هسته ای ژاپن، توانست پلاسما را تا ٢٠٠ میلیون درجه ی سانتی‌گراد گرم کند و آن‌ را حدودا ١٠٠ ثانیه حفظ کند.

به گزارش ایسنا به نقل از آی ای، ژاپن راکتور هسته‌ای جدید خود به نام JT-۶۰SA را با موفقیت فعال کرده است که در آن از آهن‌رباهای ابررسانا برای محصور کردن پلاسمای داغ در محفظه‌ای به شکل یک دونات استفاده می‌شود.

 

این راکتور، بزرگترین و پیشرفته‌ترین راکتور در جهان است که با هدف مطالعه فیزیک انرژی همجوشی و حمایت از پروژه «راکتور آزمایشی حرارتی هسته‌ای بین‌المللی» به اختصار ITER در فرانسه ساخته شده و فعالیت می‌کند. اولین پلاسما پس از بیش از ۱۵ سال ساخت و آزمایش در روز ۲۶ اکتبر ۲۰۲۳ به دست آمد.

 

پلاسما (Plasma) یکی از چهار حالت اصلی ماده است. سه حالت دیگر شامل جامد، مایع، گاز می‌شود. پلاسما گاز شبه‌خنثی از ذرات باردار و خنثی است که رفتار جمعی از خود نشان می‌دهند.

 

سام دیویس Sam Davis، مدیر پروژه در سازمان «همجوشی برای انرژی»(Fusion for Energy) می‌گوید: این به دنیا ثابت می‌کند که این دستگاه عملکرد اصلی خود را انجام می‌دهد.

 

این سازمان متعلق به اتحادیه اروپا بوده و با موسسه ملی علوم و فناوری کوانتومی ژاپن(QST) بر روی JT-۶۰SA و برنامه‌های مرتبط همکاری می‌کند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------