رزماری، دوای درد زخم های کهنه و پوست های چروک 

 

رزماری، دوای درد زخم های کهنه و پوست های چروک

 

 

کارشناس گیاهان دارویی مرکز تحقیقات کشاورزی خراسان شمالی گفت: «رزماری» در درمان زخم های کهنه، پوست های چروک نما و پیر به صورت كمپرس و یا اسانس موثر است.

مهدی ایمانی در گفت وگو با خبرنگار پژوهشی ایسنا، اظهار كرد: «رزماری» یا «اکلیل کوهی» با نام علمی «Rusmarinus offcinalis» و از تیره «labiatae» است كه طی سالیان طولانی از آن در مراقبت از پوست و مو، پاکسازی و سم زدایی از پوست های چرب و مستعد به آکنه استفاده می شده است.

ایمانی با بیان این که این گیاه، به لحاظ داشتن اثرات فوق العاده در ایجاد جوانی، شهرت جهانی دارد، خاطرنشان كرد: از این گیاه برای تامین سلامت موها و جلوگیری از ریزش بیش از حد معمول آنها استفاده می شود.

به گفته وی، این گیاه در برگرداندن رنگ مو به موهای خاکستری و حتی درمان طاسی مشهور است.

کارشناس گیاهان دارویی مرکز تحقیقات کشاورزی خراسان شمالی با بیان این که برگ ها و سرشاخه گل دار، بهترین قسمت گیاه رزماری است، گفت: این گیاه در تقویت معده و برای مقابله با ضعف عمومی و خستگی مفرط نیز مفید است.

ایمانی توضیح داد: رزماری ضد تشنج و ضد روماتیسم بوده و در درمان نرمی استخوان و نارسایی کبد موثر است.

وی تصریح کرد: روغن رزماری، محرک سیستم اعصاب مرکزی است و از نظر رایحه و اثر، گرم و نافذ است.

کارشناس گیاهان دارویی مرکز تحقیقات کشاورزی خراسان شمالی افزود: رزماری، گیاهی همیشه سبز و شاداب است و برگ دهی آن زمان مشخصی ندارد و دائما در حال تحول است.

به گفته ایمانی، سینئول، بورنئول، بورنیل استات، آلفاپینن و بتاپینن از مواد موثره موجود در این گیاه است..... /  خبرگزارى ايسنا

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------