تاثیر «عطردرمانی» در افزایش زایمان طبیعی!تاثیر «عطردرمانی» در افزایش زایمان طبیعی!

عطردرمانی نقش مهمی در درمان بیماری‌ها دارد و در افزایش احتمال زایمان طبیعی موثر است.

 

عطردرمانی,درمان بیماری‌ها,زایمان طبیعی

به گزارش ایسنا، شهین سوادزاده، کارشناس ارشد مامایی دانشگاه علوم پزشکی گیلان پژوهشی با هدف معرفی عطردرمانی و نقش آن در عملکرد مامایی انجام داده است.

بر اساس این پژوهش، طی دهه گذشته به کارگیری عطردرمانی در جمعیت عمومی افزایش یافته و عقیده بر این است که عطردرمانی فشار روانی و اضطراب ذهنی را کاهش داده و آرام بخشی و کارایی فردی را بهبود می‌بخشد.

عطردرمانی یکی از جنبه‌های کنترل بالینی است که در حیطه مراقبت مددجو مداری رشد کرده، با دادن آگاهی‌های لازم و فرصت‌های مناسب به بیماران آن‌ها را در مراقبت از خود تشویق می‌کند.

این مطالعه مروری بر مبنای مقالات موجود در سایت‌های معتبر علمی Elsevier ،Medline ،Science Direct Pub med از سال‌های 1996 تا 2007 است.

گیاهان دارویی نقش مهمی در مراقبت‌های قبل و بعد از زایمان در اکثر مناطق جهان ایفا می‌کنند. استفاده درمانی از اسانس‌های گیاهی، «عطردرمانی بالینی» نامیده می‌شود و تاثیرات درمانی آن‌ها بر پایه تحقیقات بالینی حمایت می‌شود.

اسانس‌های گیاهی از گیاهان معطر به روش تقطیر با بخار آب به دست آمده و از هزاران سال قبل، برای درمان انواعی از بیماری‌ها به کار می‌رفته است.

بررسی‌های انجام شده نشان داده است که ماماها حدود 34 درصد مکمل درمانی را در حیطه شغلی و در بالین به کار برده‌اند.

نتایج این مطالعه نشان داد که فواید به کارگیری اسانس‌ها، افزایش رضایت مصرف کننده، کاهش مداخلات دارویی و افزایش زایمان طبیعی است. این موارد انگیزه اساسی برای توسعه سرویس‌های مکمل درمانی در ارائه خدمات مامایی ایجاد می‌کند.

با توجه به نکات ذکر شده، استفاده از عطردرمانی در میان مادران، ماماها و سیستم‌های ارائه دهنده خدمات پیشنهاد می‌شود.

خلاصه این پژوهش در فصلنامه علمی دنا به چاپ رسیده است./ایسنا

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------