تسلای مریخی ایلان ماسک شاید به زمین برخورد کند!تسلای مریخی ایلان ماسک ,اخبار علمی ,خبرهای علمی
خودروی تسلایی که متعلق به ایلان ماسک بود و شش سال پیش همراه با یک مانکن که لباس فضایی پوشیده بود و فرمان آن را در دست داشت، به سمت مریخ پرتاب شد، اکنون گفته می‌شود احتمالا در سال ۲۰۴۷ به نزدیک‌ترین فاصله به زمین می‌رسد و احتمال برخورد آن با زمین در چند میلیون سال آینده نیز وجود دارد. 

به گزارش ایسنا، شش سال و سه ماه و ۱۷ روز از پرتاب تسلا رودستر قرمز رنگ شخصی ایلان ماسک به سمت سیاره مریخ می‌گذرد و در این مدت این وسیله نقلیه موقعیت‌های مختلفی در فضا داشته است.

 

به نقل از آی‌ای، شرکت اسپیس‌ایکس متعلق به ایلان ماسک در سال ۲۰۱۸ یک خودروی تسلا مدل رودستر(Roadster) را سوار بر یک موشک فالکون هوی(Falcon Heavy) به فضا پرتاب کرد. این خودرو همچنین یک مانکن با لباس فضایی به نام استارمن(Starman) را روی صندلی راننده داشت.

 

حالا ۶ سال و ۳ ماه و ۱۷ روز از پرتاب آن می‌گذرد و در این مدت این وسیله نقلیه موقعیت‌های مختلفی در فضا داشته است و عجیب‌ترین بخش آن این است که ۲۲ درصد احتمال دارد که این تسلا رودستر در ۱۵ میلیون سال آینده با زمین برخورد کند.

 

همانطور که گفته شد این اتفاق احتمالی پس از قرن‌ها روی خواهد داد، بنابراین در این میان اتفاقات زیادی برای رخ دادن وجود دارد.

 

این مقاله همچنین پیش‌بینی می‌کند که این خودرو ممکن است با سیاره زهره یا حتی خورشید نیز برخورد کند و احتمال وقوع هر یک از این دو رویداد ۱۲ درصد است.

 

این مقاله در واقع سرنوشت این تسلا رودستر را طی چند ده میلیون سال آینده پیش‌بینی می‌کند.

 

رکوردهای تسلا رودستر در فضا

تسلا رودستر ایلان ماسک در حال حاضر طبق وبسایتی که برای ردیابی آن ساخته شده است، ۱۰۰ میلیون و ۳۲۱ هزار و ۴۴۱ کیلومتر معادل ۰.۶۷۱ واحد نجومی یا ۵.۵۸ دقیقه نوری از زمین فاصله دارد.

 

این وبسایت ردیاب موسوم به WhereisRoadster همچنین اشاره می‌کند که این خودرو در حال حاضر با سرعت ۲۵ هزار و ۸۰۴ کیلومتر در ساعت معادل ۷.۱۷ کیلومتر بر ثانیه در حال دور شدن از زمین است.

 

همچنین این خودرو اکنون ۱۷۲ میلیون و ۵۱۹ هزار و ۸۶۵ کیلومتر معادل ۱.۱۵۳ واحد نجومی و ۹.۵۹ دقیقه نوری از خورشید فاصله دارد و با سرعت ۲۳ هزار و ۴۹۱ کیلومتر در ساعت معادل ۶.۵۳ کیلومتر در ثانیه از این ستاره دور می‌شود.

 

تسلا رودستر از زمان پرتاب حدود ۴.۱۲۶۳ گردش به دور خورشید را انجام داده است و سفر آن تاکنون به اندازه آن بوده که تمام جاده‌های جهان را ۷۹.۲ بار طی کرده باشد.

 

این خودرو تاکنون هزاران برابر بیش از گارانتی خود(دقیقا ۸۷ هزار و ۸۸۶ برابر) راه رفته است و دوره مداری آن به دور خورشید حدود ۵۵۷ روز است.

 

برخورد با زمین، سیارات دیگر یا خورشید

این مقاله می‌گوید تسلا رودستر اکنون در مدار متقاطع مریخ در حال حرکت است و انتظار نمی‌رود که اصلاحات بیشتری در مسیر خود انجام دهد.

 

تسلا رودستر در اصل به ‌عنوان شبیه‌ساز جرم مورد استفاده قرار گرفت و هیچ ابزار علمی به جز سه دوربین که چندین ساعت پس از پرتاب، ویدیوی زنده را به زمین ارسال می‌کردند، نداشت.

 

گفته می‌شود که یک احتمال ۲۲ درصدی وجود دارد که طی ۱۵ میلیون سال آینده این خودرو به زمین برخورد کند. البته به احتمال زیاد در جو زمین می‌سوزد و آسیب چندانی به سطح زمین وارد نمی‌کند. همچنین به احتمال فراوان در آن زمان ابزاری برای انحراف آن خواهیم داشت.

 

به گفته پژوهشگران ، این تسلا رودستر شباهت‌های زیادی به سیارک‌های نزدیک به زمین(NEAs) دارد که از طریق برخوردهای مکرر با سیارات زمینی به شکل آشفته در منظومه شمسی منتشر می‌شوند.

 

از آنجایی که این تسلا رودستر از زمین پرتاب شده است، با زمین دارای مدار متقاطع است و بارها و بارها با از کنار ما خواهد گذشت.

 

این مقاله می‌گوید در حالی که احتمال برخورد چنین اجسامی با زمین را می‌توان دقیقاً بر اساس مقیاس‌های زمانی انسانی تخمین زد، مدار پر از اعوجاج این تسلا رودستر را نمی‌توان به ‌طور دقیق فراتر از چند قرن آینده پیش‌بینی کرد.

 

پژوهشگران می‌گویند، این خودرو به احتمال زیاد در سال ۲۰۴۷ از فاصله حدود پنج میلیون کیلومتری زمین عبور خواهد کرد.

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------