آشنایی با مسجد جارچی: شاهکار معماری ایرانیمسجد جارچی

مسجد جارچی

 

مسجد جارچی: میراثی از زمان‌های گذشته

مسجد جارچی، یکی از جواهرات تاریخی و معماری شهر اصفهان، نمونه‌ای از هنر و زیبایی در معماری ایرانی است. این مسجد با معماری منحصر به فرد و تزئینات فوق‌العاده خود، بازدیدکنندگان را به دنیایی از هنر و تاریخ عمیق می‌برد. اگر به دنبال کاوش در تاریخ و هنر ایران هستید، مسجد جارچی یک مقصد بی‌نظیر است. در این مقاله از بیتوته، به بررسی این شاهکار معماری و تاریخی می‌پردازیم.

تاریخچه مسجد جارچی

تاریخچه مسجد جارچی

 

تاریخچه مسجد جارچی

مسجد جارچی باشی اصفهان در زمان شاه عباس اول صفوی، توسط ملک سلطان جارچی باشی که بانی مسجد بود، ساخته شده. در کتیبه ای که در سردر مسجد دیده می شود به قلم هنرمند خوشنویس «صحیفی»، نام این دو نفر به خط ثلث برجسته ذکر شده و تاریخ ساخت مسجد هم طبق نوشته روی کتیبه، 1019 هجری قمری است.

 

جارچی باشی ها افرادی بودند که فرمان های پادشاهان صفوی را در میدان های شهر به اطلاع مردم می رساندند و به نوعی رسانه های آن زمان بودند. این اثر در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۱۶ با شمارهٔ ثبت ۲۹۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

معماری مسجد جارچی اصفهان

معماری مسجد جارچی اصفهان

 

معماری مسجد جارچی

مسجد جارچی اصفهان دارای شبستان است ولی در عوض صحن و حیاط ندارد. اطراف شبستان با کاشی کاری های چشم نواز در زمینه فیروزه ای و لاجوردی تزیین شده و با طرح گل و گیاه نقاشی شده است. قسمتی از سقف مسجد نیز در زمان پهلوی خراب شد و در همان زمان هم مرمت شد.

 

مسجد جارچی باشی

مسجد جارچی باشی

 

محراب مسجد جارچی اصفهان از جنس سنگ مرمر است و جالب است بدانید که با وجود کوچکی بنا، دو محراب دارد. علت چند محرابی بودن بعضی از مساجد جمعیت زیاد نمازگزاران، وجود عقاید مختلف مذهبی در میان نمازگزاران یا حضور چند پیش نماز در مسجد بود. در مقابل در ورودی مسجد که از جنس چوب چنار است یک سنگاب کوچک نصب شده که روی آن نوشته: « وقف حضرت عباس عليه السلام نمودند. حمل و نقل کننده به لعنت خدا گرفتار شود.» سنگاب ها، از عناصر تزئینی قابل حمل و نقل و آیینی مساجد و بناهای مذهبی بودند.

 

تزئینات مسجد جارچی

دسترسی مسجد جارچی

 

 دسترسی به مسجد جارچی

  اصفهان، خیابان عبدالرزاق، خیابان حکیم، کوچه باغ قلندرها، بازار گلشن واقع شده است.

 

بنای زیبای مسجد جارچی

بنای زیبای مسجد جارچی

 

سوالات متداول درباره مسجد جارچی باشی

مسجد جارچی باشی کجا واقع شده است؟

مسجد جارچی باشی در اصفهان، خیابان عبدالرزاق، خیابان حکیم، کوچه باغ قلندرها، بازار گلشن واقع شده است.

 

چه کسی مسجد جارچی باشی را بنا نهاد؟

مسجد جارچی باشی توسط ملک سلطان جارچی باشی که بانی مسجد بود، بنا شده است.

 

تاریخ احداث مسجد جارچی باشی چیست؟

مسجد جارچی باشی در تاریخ 1019 هجری قمری احداث شده است و این تاریخ در کتیبه‌های مسجد ثبت شده است.

 

مسجد جارچی باشی چه ویژگی‌های معماری دارد؟

مسجد جارچی باشی دارای شبستان است و تزئینات آن شامل کاشی‌کاری‌های فیروزه‌ای و لاجوردی با طرح‌های گل و گیاه می‌شود. همچنین، مسجد دو محراب دارد که نشان‌دهنده تاریخ و فرهنگ مذهبی ایران است.

 

چه نکاتی درباره دسترسی به مسجد جارچی باشی باید بدانیم؟

مسجد جارچی باشی در بازار گلشن اصفهان واقع شده و برای بازدید عمومی در دسترس قرار دارد. آدرس دقیق آن خیابان عبدالرزاق، خیابان حکیم، کوچه باغ قلندرها می‌باشد.

  

سخن پایانی مقاله ی مسجد جارچی باشی

مسجد جارچی باشی، با تاریخ 1019 هجری قمری و معماری زیبا خود، یکی از آثار تاریخی مهم اصفهان و ایران است. این مسجد به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و به عنوان مقصد بازدید از نزدیک و شناخت تاریخ و فرهنگ ایرانی جذابیت دارد. اطرافیان آن و تزئینات داخلی آن، زیبایی‌های بی‌پایانی را به نمایش می‌گذارند. این مسجد به عنوان یک شاهکار معماری و هنری، به یادگاری از گذشته و هویت فرهنگی ایرانی شناخته می‌شود. برای دیدن این مسجد زیبا و آشنایی بیشتر با تاریخ و معماری ایران، قدم به مسجد جارچی باشی بگذارید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید.

 

 

  گرد آوری:بخش گردشگری بیتوته

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------