کلیساهای چوبی خیره کننده در نروژ معماری کلیساهای چوبی نروژ

معماری کلیساهای چوبی نروژ

 

کلیساهای چوبی نروژ: شاهکارهای معماری

کلیساهای چوبی نروژ، یکی از جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی این کشور شمالی اروپایی هستند. در این مقاله از بیتوته، با معماری منحصربه‌فرد و زیبایی این کلیساها آشنا خواهیم شد. کلیساهای چوبی نروژ نمونه‌هایی بی‌نظیر از هنر چوب‌کاری و معماری سنتی نروژی را به تصویر می‌کشند و ارزشی بی‌نهایت برای میراث فرهنگی این کشور دارند.
کلیساهای چوبی نروژ

کلیساهای چوبی نروژ

 

کلیسای چوبی(Stave )چیست؟

بیشتر کلیساهایی که در قرون وسطی در نروژ ساخته شدند، کلیساهای چوبی بودند. انواع مختلفی وجود دارد، اما مشترک همه آنها این است که دارای اسکلت یا چارچوب چوبی با تخته های دیواری هستند. این دیوارها به دیوارهای چوبی معروف هستند.  اسکلت چوبی متشکل از ستون‌های باربر از سنگ معدن کاج است و در زبان اسکاندیناوی قدیم stafr (در نروژی امروزی stav) نامیده می‌شود و از اینجا نام Stavkirke (کلیسای چوبی) گرفته شده است.

 

اولین کلیساهای چوبی عمدتاً با پلان زمین چهار گوش ساخته شده بودند، اما بعدها با شبستان مرکزی بین دو ردیف ستون و راهروها در دو طرف ساخته شد.

 

بسیاری بر این باورند که کلیساهای چوبی اقتباسی از معابد بت‌های قدیمی با الزامات مسیحی بوده و با تکنیک‌ها و سنت‌های اولیه ساختمان نورس مرتبط است. نقوش تزیینی حیوانات که اغلب بر روی این کلیساها یافت می شود با هنر پیش از مسیحیت مرتبط است. بسیاری از این نقوش بعدها با نقوش رومی جایگزین شدند.

 

در دهه 1100 در نروژ، احتمالاً حدود 750 کلیسای چوبی وجود داشت. امروزه فقط حدود 30 عدد باقی مانده است، اما هنوز تقریباً غیرقابل باور است که حتی تعداد زیادی از آنها حفظ شده است. 

 

کلیسای گل استیو

کلیسای گل استیو

 

کلیسای چوبی گُل نروژ

کلیسای گل استیو متعلق به حدود سال 1200. در اواخر دهه 1800 به اسلو منتقل شد تا بخشی از موزه مردمی نروژ شود. این تنها کلیسای چوبی است که در اسلو یافت می شود. هر یکشنبه در طول تابستان مراسم کلیسا برگزار می شود.

 

کلیسای اوندردال استاوه

کلیسای اوندردال استاوه

 

کلیسای اوندردال استاوه نروژ

قدمت کلیسای Undredal Stave به سال 1147 باز می گردد و در سال 1722 به شکل کنونی بازسازی شد. این کلیسا در ساحل آورلندسفیوردن واقع شده است. این کلیسا تنها 40 صندلی دارد و کوچکترین کلیسایی است که هنوز در کل نروژ مورد استفاده قرار می گیرد.

 

کلیسای رولدال استاوه

کلیسای رولدال استاوه

 

کلیسای رولدال استاوه نروژ

کلیسای Røldal Stave به احتمال زیاد مربوط به اوایل قرن سیزدهم است. طاق و شبستان در قرن 1600 تزئین شده است. گفته می شد که صلیب قرون وسطایی در محراب قدرت شفابخشی داشت و زیارت سالانه تا زمان پروتستان ادامه داشت. در سال 1844 برخی از کارهای ساختمانی بر روی کلیسا انجام شد و مشخص شد که ممکن است متفاوت از یک کلیسا ساخته شود. هنوز هم امروزه، بسیاری ادعا می کنند که این کلیسا در واقع یک کلیسای چوبی نیست، بلکه به عنوان کلیسای پیشین آن ساخته شده است.  این یک کلیسای زیبا است.

 

کلیسای کاوپانگر استاوه

کلیسای کاوپانگر استاوه

 

کلیسای کاوپانگر استاوه نروژ

کلیسای Kaupanger Stave در روستای کاوپانکر، در ساحل شمالی سوگنه فیوردن واقع شده است. این کلیسا در حدود سال 1180 ساخته شد و این کلیسا اخیراً بازسازی شده و به شکل ظاهری در دهه 1600 بازگردانده شده است. نمای داخلی دوره رنسانس به همین دوره بازمی گردد. این شبستان توسط 22 ستون (ستون‌های حامل) پشتیبانی می‌شود و بیشترین تعداد میز را دارد که در کلیساهای یک تخته دیده می‌شود.

 

کلیسای راینلی استو

کلیسای راینلی استو

 

کلیسای راینلی استو نروژ

کلیسای Reinli Stave اولین بار در سال 1327 ذکر شد، اما احتمالاً قدمت آن به سال 1200 باز می گردد. از کلیسا منظره وسیعی از منطقه والدرس وجود دارد. صفحه محراب از یک سه‌گانه مادونای قرون وسطایی ساخته شده است. در سال 1734 برنامه هایی برای تخریب کلیسا و ساختن کلیسا در مکانی دیگر وجود داشت. خوشبختانه این طرح ها هرگز اجرا نشدند.

 

کلیسای اورنس استاوه

کلیسای اورنس استاوه

 

کلیسای اورنس استاوه نروژ

کلیسای Urnes Stave احتمالا قدیمی ترین کلیسای نروژ است که در اوایل قرن 11 ساخته شده است. بخشی از آن با مصالح کلیسایی دیگر، مانند درگاه شمالی حکاکی شده ساخته شده است. این نوع کنده کاری به سبک Urnes معروف است(کنده کاری های سبک Urnes اغلب دارای اشکال پیچیده و درهم تنیده هستند که به نظر می رسد از گیاهان یا حیوانات الهام گرفته شده اند. این سبک همچنین به دلیل استفاده از رنگ های روشن و زنده، به ویژه قرمز و آبی، شناخته شده است. )  و قدمت این عناصر به حدود 1050 باز می گردد. صلیبی رومی بالای طاق آویزان است و سر ستون های داخلی تزئینات فراوانی دارند. 

 

کلیسای استاوه رینگبو

کلیسای استاوه رینگبو

 

کلیسای استاوه رینگبو نروژ

کلیسای استاوه رینگبو در اواخر قرن 1100 ساخته شد و در حدود سال 1630 به یک کلیسای صلیبی بازسازی شد. پس از بررسی های باستان شناسی در زمین زیر کلیسا، بیش از 900 سکه قدیمی مربوط به قرون وسطی، عمدتاً در حدود 1217-1263، پیدا کردند. این کلیسا حدود 300 نفر را در خود جای داده است.

 

کلیسای استاو بورگوند

کلیسای استاو بورگوند

 

کلیسای استاو بورگوند نروژ

کلیسای Stave Borgund تبدیل به یک نماد شده است و یکی از بهترین و معمولی ترین کلیساهای نروژی است که حفظ شده است. حدود سال 1200 ساخته شد و از آن زمان چیزی  دیگر به آن اضافه یا بازسازی نشده است. در بیرون متوجه سرهای اژدها بر روی شیروانی ها، درگاه های کنده کاری شده، محراب و ناقوس می شوید. در داخل، شبستان مرکزی توسط دوازده ستون متقاطع مهار شده است. قدمت منبر مربوط به قرن 1500 و قطعه محراب مربوط به سال 1620 است.

 

کلیسای هدال استو

کلیسای هدال استو

 

کلیسای هدال استو نروژ

کلیسای هدال استیو بزرگترین کلیسای نروژ است و احتمالاً به دهه 1250 باز می گردد. این بنا دارای سه شبستانی است که توسط یک  محراب سرپوشیده احاطه شده است. این کلیسا به خاطر درگاه های کنده کاری شده با نقوش گل، حیوانات و اشکال انسانی مشهور است.

 

کلیسای استاو لوم

کلیسای استاو لوم

 

کلیسای استاو لوم نروژ

کلیسای Lom Stave دارای سه شبستان و چند ستون است که قدمت آن به اواخر قرن 1100 می رسد. در قرن هفدهم این بنا به یک کلیسای صلیبی شکل بزرگ شد. این کلیسا در سال 1608 تزئین شد. کلیسای چوبی لوم یکی از معدود کلیساهای چوبی باقیمانده است که هنوز تاج اصلی قرون وسطایی با سر اژدها را دارد. سرها به احتمال زیاد برای محافظت در برابر ارواح شیطانی روی کلیسا قرار داده شده بودند.

  

سوالات متداول درباره کلیساهای چوبی نروژ

کلیساهای چوبی نروژ به چه دلیلی معروف هستند؟

 کلیساهای چوبی نروژ به دلیل زیبایی منحصربه‌فرد و معماری سنتی چوبی که در ساخت آن‌ها به کار رفته است، شهرت دارند. این کلیساها نمونه‌های بی‌نظیری از هنر چوب‌کاری و معماری نروژی را نشان می‌دهند و برای میراث فرهنگی این کشور ارزش بسیاری دارند.

 

 

آیا کلیساهای چوبی نروژ به دلیل سنت قدیمی هستند یا هنوز ساخته می‌شوند؟

 این کلیساها نه تنها از نگاه تاریخی دارای سنت قدیمی هستند، بلکه هنوز هم در برخی نقاط نروژ به شکلی محدود ساخته می‌شوند. البته اکثر کلیساهای چوبی موجود، قدمتی صد‌ها ساله دارند و به عنوان آثار تاریخی محافظه‌کارانه حفظ می‌شوند.

 

 

کلیساهای چوبی نروژ در چه مناطقی اغلب یافت می‌شوند؟

کلیساهای چوبی نروژ عمدتاً در مناطق روستایی و دل‌افتاده از شهرها یافت می‌شوند. این کلیساها به عنوان مراکز مذهبی و اجتماعی اهمیت بالایی برای اهالی این مناطق داشته‌اند و جزء جاذبه‌های گردشگری این مناطق به‌شمار می‌روند.

 

چه چیزی معماری کلیساهای چوبی نروژ را به خصوصیت منحصربه‌فردی دارد؟

 معماری کلیساهای چوبی نروژ به دلیل استفاده بیشتر از چوب در ساخت و ساز، ظاهری بسیار دلنشین و منحصربه‌فرد دارد. چوب کاری‌های زیبا و بافت‌های خاص این کلیساها، آن‌ها را از سایر معابرهای مذهبی متمایز می‌کند و به تاریخچه و هویت مردم نروژ نیز پیوند می‌دهد.

 

 

آیا کلیساهای چوبی نروژ مورد حمایت و حفاظت مقامات فرهنگی این کشور قرار دارند؟

 بله، کلیساهای چوبی نروژ به عنوان بخشی از میراث فرهنگی این کشور تحت حمایت و حفاظت مقامات فرهنگی و میراثی ایستاده‌اند. این کلیساها به عنوان نمادهای مهم از تاریخ و هویت مردم نروژ در نظر گرفته می‌شوند و تلاش‌های فراوانی برای حفظ و نگهداری آن‌ها صورت می‌گیرد.

 

سخن پایانی مقاله ی کلیساهای چوبی نروژ

در این مقاله، با کلیساهای چوبی نروژ، آثاری خلاقانه و زیبا از معماری سنتی این کشور آشنا شدیم. این نمونه‌های بی‌نظیر هنر چوب‌کاری نروژی، ارزشی بی‌تردید برای میراث فرهنگی و تاریخی این سرزمین دارند. با توجه به جاذبه‌های فرهنگی و هنری که کلیساهای چوبی نروژ به ارمغان می‌آورند، مسافران و گردشگرانی که به این کشور سفر می‌کنند، تجربه‌ای منحصربه‌فرد از زیبایی‌های گذشته و حال نروژ را به دست خواهند آورد. این کلیساها، شاهکارهایی از هنر و معماری هستند که به همه علاقه‌مندان به تاریخ و فرهنگ این کشور راهی برای فرازمینی به گذشته باز می‌کنند.  

 

 

  گرد آوری:بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های گردشگری(مكانهاي تاريخي، تفریحی، زيارتي، دانستنی های سفر، عجایب گردشگری و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X سفر و گردش,آژانس مسافرتی ، تور ها و جاذبه های گردشگری

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023