امامزاده عبدالله (ع) شهر ریآستان امامزاده عبدالله در شهرستان ری

آستان امامزاده عبدالله (علیه السلام) در شهرستان ری

  

آستان امامزاده عبدالله (علیه السلام) در شهرستان ری، بخش مرکزی، شهرری، خیابان فدائیان اسلام، روبروی سه راه ورامین، خیابان فرعی که مستقیماً به بقعه منتهی می شود، واقع شده است. بنای اصلی ساختمان بقعه به احتمال قوي مربوط به قرن يازدهم و از آثار دوره صفوي بوده و تزيينات و ايوان شرقي رواق فعلي آن توسط ميرزا كاظم خان نظام الملک در سال 274 قمري صورت گرفته و گنبدي بزرگ بر فرازآن و ايواني هم در شمال حرم احداث شده است.

  آستان امامزاده عبدالله در شهرستان ری

بنای اصلی ساختمان بقعه امامزاده عبدالله به احتمال قوي مربوط به قرن يازدهم و از آثار دوره صفوي بوده

 

درسالهاي 1329 و 1378 شمسي تعمير و مرمت بسيار عالي و دقيق به ويژه در داخل حرم اين بقعه صورت پذيرفته است. كاشيكاري ازاره ايوان و حرم با نقاشيهاي ديواري و مقرنس كاري و رنگ آميزي داخل حرم به شيوه اي صحيح و با سليقه انجام گرفته است. در كتيبه كاشي خشتي ايوان بقعه اشعاري به خط نستعليق موجود است كه شامل مدح باني عمارت و تاريخ 1274 قمري است. درب خاتم بنا هم توسط ميرزا كاظم خان نظام الملک وقف گرديده و داراي تاريخ 1276 ق است. از فعاليتهاي عمراني سالهاي اخير احداث سر درب ورودي محوطه بقعه است كه مورد توجه مردم قرار گرفته است.

 آستان امامزاده عبدالله در شهرستان ری

درسالهاي 1329 و 1378 شمسي تعمير و مرمت بسيار عالي و دقيق در بقعه امامزاده عبدالله صورت گرفت

 
رواق بزرگی در مشرق حرم داشت و دربی هم از رواق و درب دیگری از حرم هردو درب به جنوب باز می شد. ضريح بقعه از جنس فولاد با روكش طلاست كه در سال 1368 شمسي ساخته و نصب شده است. بقعه متبركه امامزاده جليل القدر ابوعبدالله حسين (علیه السلام) با توجه به نزديكي بقعه مزبور به حرم حضرت عبدالعظيم (علیه السلام) شهرري و محوطه بزرگ و با صفای آن قابليت پذيرائي از زوار و جهانگردان در روزهاي هفته به ويژه ايام متبرك اسلامي وجود دارد. ضمناً كتابخانه و فروشگاه از امكانات جانبي اين بقعه است كه در اختيار علاقه مندان قرار دارد. این اثر به شماره 2313 در تاریخ 1378/2/14 به ثبت آثار ملی رسیده است.

آدرس :استان تهران ـ شهرستان ری ـ بخش مرکزی ـ شهرري، خیابان فدائیان اسلام

 آستان امامزاده عبدالله در شهرستان ری

تزيينات و ايوان شرقي رواق فعلي بقعه امامزاده عبدالله توسط ميرزا كاظم خان نظام الملک صورت گرفته

 آستان امامزاده عبدالله در شهرستان ری

  

منبع:seeiran.ir

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------