هابل از یک کهکشان غیرعادی عکس گرفتکهکشان ,اخبار علمی ,خبرهای علمی
تلسکوپ فضایی هابل از یک کهکشان کوتوله غیرعادی به نام NGC۱۱۵۶ عکس گرفته است. این کهکشان نه مارپیچ و نه بیضوی است. 

به گزارش مهر به نقل از اسپیس، این عکس در فاصله ۲۵ میلیون سال نوری از زمین و در صورت فلکی حمل قرار دارد. طبق بیانیه سازمان فضایی اروپا این کهکشان ساختاری عجیب و متفاوت با دیگر همتایان خود دارد.

 

مقامات ناسا در بیانیه ای درباره عکس جدید هابل نوشته اند: هزاران ستاره درخشان یک کهکشان مارپیچی را تداعی می کنند، اما فاقد ساختار مشخصه مارپیچ آن هستند. با این وجود، درخشش پراکنده‌ای مانند یک کهکشان بیضوی و هسته آن از ستاره‌های قدیمی‌تر و قرمزتر ساطع می‌کند.

 

نقاط قرمز درخشان پراکنده در سراسر عکس، نشان دهنده مناطقی هستند که انبوهی از ستاره در آنجا در حال تشکیل است و انرژی کهکشان را تامین می کنند. گاز هیدروژن یونیزه شده که از این ستارگان جوان خارج می شود، با نور سرخ می درخشد.

 

به طور معمول کهکشان های مارپیچ شامل یک مرکز دارای یک برجستگی مرکزی متشکل از ستاره های قدیمی تر و کم نورتر هستند که اطراف شان صفحاتی مسطح و چرخان از ستاره های جوان و داغ وجود دارد. اما مرکز NGC۵۶۱۱ مملو از ستارگان نسل های قدیمی تر نیست و ستارگان جوانتر آن در بازوهای مارپیچی که دور کهکشان می چرخند، وجود ندارند. با توجه به آنکه کهکشان هیچ شکل خاصی ندارد (نه مارپیچی است و نه بیضوی)، ستاره شناسان NGC۵۶۱۱ را یک کهکشان کوتوله غیرعادی دسته بندی کرده اند.

 

با این وجود کهکشان مذکور را می توان به عنوان ایزوله نیز دسته بندی کرد زیرا هیچ کهکشان دیگری به اندازه کافی به آن نزدیک نیست تا روی شکل عجیب آن و فرایند ادامه دار تشکیل ستاره آن تاثیر بگذارد.

 

البته هابل قبلاً نیز از این کهکشان عکاسی کرده بود اما تصویر جدید بخشی از طرحی به نام «تمام کهکشان های شناخته شده اطراف» است که هدف آن از بردن شکاف مشاهدات کهکشانی است.

 

کهکشان‌های مارپیچی معمولاً یک برآمدگی مرکزی متشکل از ستاره‌های قدیمی‌تر و کم‌نور را نشان می‌دهند که توسط یک صفحه تخت و چرخان از ستاره‌های جوان داغ احاطه شده‌اند. در حالی که NGC ۱۱۵۶ دارای یک مرکز متراکم با نسل‌های قدیمی‌تر ستاره‌ها است، ستاره‌های جوان‌تر آن در بازوهای مارپیچی نشان‌دهنده‌ای که دور کهکشان می‌چرخند وجود ندارند. با توجه به اینکه این کهکشان فاقد هر نوع شکل مشخصی است - نه ساختار مارپیچی و نه بیضی شکل، ستاره شناسان NGC ۱۱۵۶ را به عنوان یک کهکشان نامنظم کوتوله طبقه بندی کرده اند،

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------