تولید مواد غیرممکن با یک شیوه ساده اخبار علمی ,خبرهای علمی,تجهیزات الکترونیکی
محققان دانشگاه علوم و فناوری میسیس در مسکو با استفاده از یک روش ساده سنتز مستقیم توانستند انواع نیترید را تولید کنند. پیش از این تصور می شد تولید نیتریدها غیرممکن است. 

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، نیتریدها در تولید تجهیزات الکترونیکی و پوشش های بسیار سخت کاربرد دارند. معمولا میزان نیتروژن موجود در این مواد کم است و به دلیل این که انرژی پیوندهای نیتروژن بسیار زیاد است، نمی توان میزان نیتروژن این ترکیبات را به بیش از میزان این عنصر در فلزات واسطه افزایش داد.

 

فلزات رنیوم و آهن که در این تحقیقات مورد استفاده قرار گرفتند، این مشکل را به طور واضح نمایان می کنند. به همین علت محققان تصمیم گرفتند به جای استفاده از روش متداول سنتز در شرایط عادی، فرآیند سنتز را در فشار بالا آزمایش کنند.

 

برای این منظور آنها نیتروژن را به همراه یک فلز واسطه روی یک سلول الماس قرار دادند و روش سنتز مستقیم را در فشار بالا اجرا کردند. این آزمایش تقریبا بلافاصله به نتیجه رسید.

 

ماده به دست آمده از این آزمایش، نیترید رنیوم قابلیت فشرده سازی پایینی دارد و در نتیجه از ویژگی های مکانیکی بسیار قوی و استحکام بسیاربالایی برخوردار است. این خصوصیات نیترید رنیوم را به گزینه ای مناسب برای بهینه سازی ابزارهای برش تبدیل می کند.

 

گزارش کامل این تحقیقات در دو نشریه Nature Communications و Angewandte Chemie International Edition منتشر شده است.

 

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------