گل آفتابگردان مصنوعی ساخته شد اخبار علمی ,خبرهای علمی,گل آفتابگردان مصنوعی
پنل های خورشیدی ابداع شده اند که شبیه گل آفتابگردان هستند. ساقه های این گل ها از موادی تهیه شده اند که در مجاورت نور خم می شوند و در نتیجه پنل ها به سمت نور خورشید می چرخند. 

به گزارش مهر به نقل از نیوساینتیست، براساس تحقیقات جدید می توان پنل های خورشیدی را طوری ساخت که مانند گل آفتابگردان به سمت نور بچرخند.

 

در همین راستا گل های آفتابگردان مصنوعی به نام SunBOT  از موادی ابداع شده که نسبت به نور واکنش نشان می دهند. انرژی خورشید در قسمت بالای این دستگاه جمع آوری می شود. در قسمت ساقه نیز از مواد استانداردی با قابلیت جذب نور استفاده شده که به طور معمول در سلول های خورشیدی به کار می رود.

 

عرض هر SunBOT  کمتر از یک میلی متر است.

 

هنگامیکه بخشی از ساقه SunBOT در معرض نور قرار می گیرد ، داغ و کوچک می شود. این امر سبب می شود ساقه خم شود. همین امر سبب می شود گل آفتابگردان را به سمت نور بچرخد.  هنگامیکهSunBOT در جهت نور قرار گیرد، ساقه خم نمی شود زیرا  خمیدگی  نوعی سایه به وجود می آورد و اجازه می دهد مواد خنک شود و ساقه به حالت اولیه برمی گردد.

 

 شیمین هی در دانشگاه کالیفرنیا و همکارانش با ساختن پنلی از SunBOTها ، ساقه را آزمایش کردند. آنها متوجه شدند پنل هایی که به ساقه هایی با قابلیت خم شوندگی متصل هستند می توانند تا ۴۰۰ درصد بیشتر انرژی خورشیدی جمع آوری کنند.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------