X

تصویری که به عنوان عکس فضایی ناسا از استرالیا منتشر شده جعلی است اخبار علمی ,خبرهای علمی,عکس فضایی ناسا
تصویری که به عنوان عکس فضایی ناسا از آتش سوزی استرالیا در شبکه اجتماعی بازنشر می شود، گمراه کننده است. این تصویر با اطلاعات ماهواره های ناسا ساخته شده است.

به گزارش مهر به نقل از ای اف پی، به تازگی تصویری در شبکه های اجتماعی با عنوان عکس ماهواره ای ناسا از آتش سوزی جنگل ها در استرالیا بازنشر می شود. 

 

 اما در حقیقت محتوای این تصویر گمراه کننده است.آنتونی هرشی یک عکاس ساکن بریسبن استرالیا اعلام کرده با استفاده از اطلاعات ناسا از آتش سوزی جنگل های استرالیا این تصویر را به طور دیجیتالی ساخته است.

 

 در این تصویر نقشه استرالیا دیده می شود که برخی نقاط آن به رنگ قرمز درخشان هستند. عکس مذکور نخستین بار در ۵ ژانویه ۲۰۲۰ در فیس بوک منتشر و پس از آن بیش از ۱۰ هزار بار در شبکه های مختلف بازنشر شد.

 

 زیر عکس انتشاری در شبکه های اجتماعی نوشته شده: «تصویری سه بعدی از استرالیا، ثبت شده توسط ماهواره ناسا».

 

 به هرحال پس از فراگیر شدن این تصویر، هرشی در یک پست فیس بوکی نوشت: تصور نمی کردم این عکس همه جا منتشر شود. این یک تصویر سه بعدی از آتش سوزی در استرالیا است و عکس نیست. تصویر مذکور با استفاده از اطلاعات ابزار FIRMS ناسا ساخته شده است.

 

این تصویر با زبان های مختلف و به دفعات در شبکه های اجتماعی مختلف از جمله فیس بوک، اینستاگرام و توئیتر بازنشر شده است.

 

این درحالی است که در آتش سوزی عظیم استرالیا حداقل ۲۵ نفر جان باخته اند، بیش از ۱۸۰۰ خانه ویران شده و میلیون ها هکتار از اراضی این کشور و انبوهی از گونه های جانوری مختلف از بین رفته اند. آتش سوزی مذکور از که سپتامبر ۲۰۱۹ آغاز شده تا به امروز ادامه دارد.

 

اما تصویر زیر عکس واقعی ماهواره های ناسا از آتس سوزی در استرالیا است: 

 اخبار علمی ,خبرهای علمی,عکس فضایی ناسا

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------