X

استفاده از فناوری لیدار برای ردیابی حرکت پشه‌ها اخبار علمی ,خبرهای علمی, فناوری لیدار
یک تیم بین المللی از محققان از فناوری لیدار برای ردیابی میزان فعالیت پشه‌ها در آفریقا برای مبارزه با بیماری مالاریا استفاده کرده‌اند.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، در این مطالعه که در مجله" Science Advances "منتشر شده است، محققان درباره نحوه استفاده از فناوری لیدار و اینکه چه اطلاعاتی به دست آورده‌اند، توضیح داده‌اند.

 

لایدار ( Lidar) یا لیدار، یکی از فناوری‌های سنجش از راه دور است که با تاباندن لیزر به هدف و تجزیه و تحلیل نور بازتاب‌شده، فاصله را اندازه می‌گیرد.  لیدار یک سیستم ردیابی شبیه رادار است اما به جای استفاده از صدا از نور یک لیزر استفاده می‌کند.

 

دقت آن امکان استفاده  از آن در بسیاری از موارد را فراهم می‌کند. طی این مطالعه، محققان از آن برای شناسایی فعالیت پشه‌ها استفاده کردند. کار آنها شامل راه‌اندازی یک سیستم لیدار در نزدیکی روستایی در تانزانیا بود. این سیستم به طور مداوم به مدت پنج روز و چهار شب محیط اطراف را اسکن می‌کرد و تعداد پشه‌های شناسایی شده را می‌شمارد. این سیستم با شمارش تعداد بال زدن حشرات توانست پشه‌ها را از سایر حشرات متمایز کند زیرا پشه‌ها بال‌های خود را با سرعت‌های مختلف نسبت به سایر حشرات دیگر حرکت می‌دهند.

 

سیستم لیدار قادر به شمارش پشه‌ها از فاصله بیش از ۵۹۶ متر بود. این مطالعه به عنوان تلاش برای مبارزه با بیماری مالاریا که سالانه تقریباً جان نیم میلیون نفر را بیشتر در آفریقا می‌گیرد، انجام شده است. دانشمندان بر این باورند که با مطالعه پشه‌ها و انگل‌های ایجاد کننده بیماری مالاریا ، آنها می‌توانند راه‌های جدید و بهتری برای مقابله با این بیماری ایجاد کنند. سیستم لیدار استفاده شده توسط محققان بیش از ۳۰۰ هزار حشره را شمرد و اطلاعات کافی برای دیدن الگوها در اختیار محققان قرار داد. آنها دریافتند که پشه‌ها بیشتر در صبح‌ها و عصر ها پرواز می‌کنند.

 

محققان همچنین می‌خواستند بدانند که آیا فعالیت پشه‌ها بخشی از ریتم شبانه روزی آنها است یا اینکه صرفاً واکنشی در برابر شرایط نور است. برای فهمیدن این موضوع آنها آزمایشی مشابه آزمایش اول در طول خورشید گرفتگی انجام دادند و آنها توسط فناوری لیدار دریافتند که که پشه‌ها خود را با شرایط کم نور وفق می‌دهند و در همان حین رفتار خود را نیز تغییر می‌دهند و فعال تر می‌شوند و این به آن معنا است که رفتار آنها مبتنی بر شرایط نور است.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------