مورچه‌های حیرت‌انگیزی که خود را به مردن می‌زنند!/ عکس مورچه‌های حیرت‌انگیز,اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون
دانشمندان بر این باورندکه مورچه‌های جزیره کانگورو به‌عنوان یک استراتژی دفاعی برای اجتناب از خطرات احتمالی خود را به مردن می‌زنند. 

به گزارش خبرآنلاین؛ گونه ای از مورچه‌ها در جزیره کانگورو زندگی می‌کنند که به ماهیت سخت‌کوششان شهرت دارند؛ اما حالا این مورچه‌ها مهارت جدیدی را از خود نشان داده‌اند که محققان دانشگاه استرالیای جنوبی را انگشت به دهان گذاشته. به گفته این محققان، این اولین باری است که آنها با چنین پدیده‌ای در یک کلونی مورچه روبرو می‌شوند: تظاهر به مرگ!

 

محققان در هنگام بررسی جعبه آشیانه‌های صاریغ‌های کوتوله و خفاش‌ها در جزیره کانگورو، به یک کلونی از مورچه‌های Polyrhachis femorata برخوردند که به نظر می‌آمد که مرده‌اند. اما در کمال تعجب آنها، ناگهان یکی از این مورچه‌ها شروع به حرکت کرد.

 

دانشمندان بر این باورندکه این مورچه‌ها به‌عنوان یک استراتژی دفاعی برای اجتناب از خطرات احتمالی خود را به مردن زده بودند.

 

در گزارش منتشر شده، این اولین باری است که یک کلونی کامل از مورچه‌ها، تظاهر به مرگ می‌کنند. پروفسور اس.توپا پتی، بوم‌شناس حیات‌وحش و استادیار دانشگاه UniSa، گفته که از کشف یک کلونی از مورچه‌ها که در یکی از این جعبه آشیانه‌ها خود را به مردن زده بودند، حیرت زده شده:« تمارض آنها عالی بود. وقتی ما جعبه آشیانه را باز کردیم، به یک کلونی از مورچه های مرده برخوردیم؛ ولی ناگهان یکی از این مورچه‌ها کمی حرکت کرد. این نوع بی‌حرکتی دفاعی، تنها در میان چند گونه مورچه (آن هم در قالب یک یا چند مورچه و نه در قالب یک کلونی) دیده شده بود و تا به حال ندیده بودیم که یک کلونی از مورچه‌ها، همگی تمارض به مردن بکنند.»

 

 مورچه‌های حیرت‌انگیز,اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون

 

او ادامه داد:« درک محرک‌هایی که منجر به چنین رفتارهایی در آنها شده، سخت و دشوار است.»

 

پروفسور پتی در ادامه به این نکته اشاره کرد که این جعبه آشیانه‌ها احتمالا فرصتی برای مطالعه تمارض مورچه‌ها به مرگ خواهد بود که این موضوع برای اکولوژیست‌های رفتاری که به بررسی تنوع گونه‌های جانوری می‌پردازند، بسیار جالب خواهد بود.

 

در جریان پروژه جعبه آشیانه‌ها در جزیره کانگورو که در آن، دانشمندان ۱۳ ویژگی متنوع را در راستای تلاش در بازیابی حیات‌وحش پس از آتش سوزی‌های ویرانگر سال ۲۰۲۰ مورد بررسی قرار دادند، ۹۰۱ جعبه آشیانه‌ها تحت نظارت قرار گرفت و در نهایت دانشمندان توانستند به این کشف مهم دست بیابند.

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------