کشف تخم مرغ ۱,۷۰۰ ساله‌ای که هنوز مایع زرده و سفیده‌ی آن سالم است! تخم مرغ خالدار باستانی,اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون

روزیاتو/یک تخم مرغ خالدار باستانی مربوط به دوران روم، که قدمت آن به ۱۷۰۰ سال پیش برمی گردد، در بری فیلدز (Berryfields) شمال غربی آیلزبری در باکینگهام شر انگلستان کشف شده است. این تخم مرغ حدود ۴ سانتی متر قطر دارد و در یک گودال پرآب یافت شده است که به احتمال زیاد همین شرایط باعث سالم ماندن آن شده است.

 

 تخم مرغ خالدار باستانی,اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون
 

نتایج اسکن میکرو سی‌تی که توسط دانا گودبرن-براون، باستان شناس مسئول این اکتشاف، انجام شده است، تایید می کنند که این تخم مرغ همچنان پر از مایع و حباب هواست.

 

تخم مرغ های دیگری هم در دیگر سایت های دوران روم در بریتانیا پیدا شده اند، اما هیچگاه یک تخم مرغی کامل، به خصوص با مایعات حفظ شده‌ی داخل آن، پیدا نشده بود.

 

 تخم مرغ خالدار باستانی,اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون
 

این تخم‌مرغ یکی از چهار موردی بود که در حفاری‌های بری‌فیلدز بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۶ قبل از ساخت یک شهرک مسکونی جدید کشف شد. مجموعه کشف شده در این منطقه، علاوه بر این تخم مرغ، شامل اقلامی از جمله یک سبد بافته شده، ظروف سفالی، سکه، کفش های چرمی و استخوان های حیوانی بود.

 

 تخم مرغ خالدار باستانی,اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون
 

به گفته‌ی دانا گودبرن-براون: «مواد و مایعات آلی معمولاً در گذر زمان دوام نمی‌آورند، مگر در شرایط خاص، مانند مهر و موم شدن توسط خاک رس یا گل و عدم گردش اکسیژن».

 

باستان‌شناسی از آکسفورد، که بر این کاوش‌ها نظارت داشت، می‌گوید ممکن است فردی تخم‌ها را برای خوش شانسی در داخل سبد و در چاه رومی قرار داده باشد، درست مانند چاه‌های آرزوی امروزی.

  

 تخم مرغ خالدار باستانی,اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون
 

در جامعه رومی، تخم‌ها نماد باروری و تولد دوباره بودند، بنابراین ممکن است به نحوی با شی دیگری که در همان زمان در آنجا قرار داده شده مرتبط باشد.

 

این تخم مرغ اکنون در موزه Discover Bucks در آیلزبری نگهداری می شود. محققان در تلاشند محتویات مایع تخم مرغ را بدون شکستن پوسته آن خارج کنند. اینکه چنین کاری دقیقاً چگونه انجام می شود، خود موضوع دیگری است. به هر حال این تخم مرغ، یک شیء باستانی منحصر به فرد است که پتانسیل زیادی برای تحقیقات علمی بیشتر دارد.

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------