مسئولان مرکز رسیدگی به امور مساجد: استخراج بیت‌کوین در مسجد را پیگیری قضائی می‌کنیماخبار,اخبار اجتماعی

مدتی است که موضوع تولید بیت‌کوین به یکی از جالب‌ترین موضوعات برای اهالی شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است. در حالی ‌که شاید مردمی که کمی از شبکه‌های اجتماعی دور هستند، به زحمت اسم ارز دیجیتال یا همان بیت‌کوین را شنیده باشند. کوچکترین خبر و تصویری در این مورد برای اهالی دنیای مجازی یک جنجال تازه می‌سازد؛ از شائبه تولید ارز دیجیتال در برخی سوله‌های صداوسیما گرفته تا استفاده از برق فشار قوی کشاورزی برای تولید این پول ارزشمند مجازی. چند روز پیش هم یکی از کاربران شبکه‌های اجتماعی در توییتر عکسی منتشر کرد و در توضیح آن نوشت: «در مسجد بیت‌کوین ماین می‌کنن» عکسی که به‌سرعت وایرال شد و خیلی‌ها درباره‌اش حرف زدند؛ اما حجت‌الاسلام ذاکر، سخنگو و معاون فرهنگی سازمان امور مساجد در گفت‌وگو با «شهروند» آن را تکذیب می‌کند و می‌گوید: «اگر چنین گزارشی وجود داشت حتما به دست ما می‌رسید اما تا کنون با چنین گزارشی روبه‌رو نبوده‌ایم.» او تأکید می‌کند: «ما نظارت قوی بر روی وضع عملکرد مساجد داریم و در صورتی که این موضوع صحت داشت، حتما از آن مطلع می‌شدیم؛ البته این خیلی موضوع تازه‌ای است و نیاز به تحقیقات بیشتر دارد.»

 

محسن ولیئی، معاون امور اجرایی سازمان امور مساجد هم در مورد این تصویر به «شهروند» می‌گوید: «اصلا ما این عکس را ندیده‌ایم و خیلی هم بعید است که کسی از امکانات مسجد برای این کارها استفاده کند؛ چون این‌طور نیست که هر کس هر کاری دلش خواست بتواند در مساجد انجام دهد.»

 

او ادامه می‌دهد: «با این‌که احتمال اتفاق‌افتادن چنین چیزی را بسیار کم می‌دانم اما در مورد آن تحقیق خواهیم کرد. اگر حتی در حد یک مورد هم صحت داشته باشد، معاون حقوقی امور مساجد قطعا به آن ورود خواهد کرد؛ چون به هیچ‌وجه استفاده از امکانات مسجد برای درآمدزایی به این شکل حتی اگر قرار باشد این درآمد صرف امور خیریه یا اهداف و برنامه‌های مسجد شود، از نظر قانونی، شرعی و اخلاقی درست نیست. بنابراین ما این موضوع را حتما پیگیری قضائی می‌کنیم.»

 

از آن طرف، کاربری که تصویر جنجالی را منتشر کرده بود کمی بعد نوشت که این تصویر تزیینی بوده و چندان هم موثق نیست اما به ‌هر حال انتشار اولیه آن کار خودش را کرد. در حال حاضر قانون خاصی در زمینه جلوگیری از تولید بیت‌کوین وجود ندارد و از آن‌جا که یارانه بسیار عظیمی برای مصرف برق در کشور ما در نظر گرفته شده است، ایران بهشت ماینرهای بیت‌کوین است و حتی چند وقت پیش گفته شد که چینی‌ها از این پتانسیل برای سرمایه‌گذاری استفاده کرده‌اند؛ البته از آن‌جا که تولید هر بیت‌کوین ٧٢ مگاوات ساعت برق مصرف می‌کند، دستگاه‌های دولتی مخصوصا وزارت نیرو بارها در مورد آن هشدار داده‌اند؛ مثلا همایون حائری، معاون امور برق و انرژی وزارت نیرو همین چند روز پیش اعلام کرد که برای این موضوع باید تدبیری اندیشیده شود چون اگر روند استفاده از برق برای تولید بیت‌کوین با همین فرمان ادامه پیدا کند باید این وزارتخانه تا حدود ۲۵۰ مگاوات از توان تولید خود را صرف تأمین برق این واحدها کند. برای این‌که به حجم بسیار بالای برق مورد نیاز برای تولید هر بیت‌کوین پی ببرید، باید بدانید که ظرفیت تولید برق نیروگاه اتمی بوشهر ١٠٠٠ مگاوات است و این یعنی تا ٢,٥ برابر توان این نیروگاه نیاز است تا تنها برق مصرفی ماینرها فراهم شود.

 

روزنامه شهروند

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------