X

آلودگی هوا و کرونا، دو تهدید همرای این روزهای کلانشهر اصفهاناخبار,اخبار اجتماعی
وضعیت کیفی هوای کلانشهر اصفهان روز جمعه در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد، این در حالی است کرونا هم نتوانست حریف این مشکل دنباله‌دار این کلانشهر کشور بشود تا خودروها را نیز خانه‌نشین کند.

اگرچه تردد خودروها در سطح شهر اصفهان به گفته مسوولان کاهش یافته اما متاسفانه آلودگی هوای این کلانشهر همچنان در زیر سایه ویروس کرونا جولان می‌دهد و مشکلاتی را برای شهروندان بوجود آورده است که به تاکید کارشناسان باید برای حل این مشکل فراگیر استان تدابیر ویژه ای اتخاذ شود.

 

برخی از شهروندان اصفهانی در تماس با ایرنا از شمار تردد خودروها در خیابانهای این کلانشهر انتقاد کردند و از مسوولان امر خواستند برای رفع این مشکل در شرایط ویژه کرونایی تدابیر ویژه اتخاذ کنند. 

 

محمود مزارع کارشناس امور آزمایشگاه های حفاظت محیط زیست استان اصفهان روز جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: این کلانشهر تا 23 اسفند ماه سال جاری 10 روز هوای ناسالم برای گروه های حساس داشت و روز گذشته هوای ناسالمی را تجربه کرد.

 

وی تصریح کرد: میانگین شاخص کیفی هوای شهر اصفهان در ایستگاه‌های مراقبت دائم، طبق نرم افزار اعلام مرکز پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان تا ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه صبح امروز با میانگین ۱10 (AQI) در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد.

 

وی افزود: وضعیت هوای شهر اصفهان هم‌اکنون در میدان احمد آباد 111 (AQI) ناسالم برای گروه های حساس، ، خیابان استانداری 110 ناسالم برای گروه‌های حساس، خیابان دانشگاه 116 ناسالم برای گروه های حساس و بزرگراه خرازی 90 نزدیک به ناسالم برای گروه های حساس است.

 

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منواکسید کربن، دی اکسیدگوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازون و ذرات معلق (ذرات کوچکتر از ۱۰ میکرو متر و ذرات کوچکتر از ۲.۵ میکرو متر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است را تبدیل به یک عدد بدون واحد می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

 

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است. همچنین بر پایه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان نقشه های هواشناسی بیانگر استقرار جو نسبت پایدار بر روی استان است. بر این اساس طی مدت در بیشتر مناطق استان آسمان صاف تا قسمتی ابری گاهی وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

 

در کلان‌شهر اصفهان و مناطق مرکزی به‌دلیل پایداری جو، از روز پنجشنبه (به‌ویژه روزهای جمعه و شنبه) در ساعات اولیه روز شرایط برای افزایش نسبی غلظت آلاینده های جوی فراهم داشت. دمای هوا طی ۲۴ ساعت آینده در اکثرمناطق استان ۱تا ۲ درجه افزایش خواهد داشت. اصفهان در زُمره شهرهای آلوده ایران از نظر هواست و این پدیده در فصول سرد و پایداری هوا تشدید می‌شود. 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------