54.5درصد تصادفات مرگبار سهم پراید و پژو است اخبار حوادث,خبرهای حوادث ,حوادث روز
رئیس پلیس راهور ناجا گفت: بیشترین تصادفات در 10 ماهه سال 97 در اصفهان و شیراز بود. در این مدت 14 هزار و 685 نفر در تصادف جان باختند، پرحادثه ترین پاسگاه در خاش و 54.5 درصد تصادفات مرگبار نیز سهم پراید و پژو بود. میزان جانباختگان در تصادفات نوروز نیز 33 درصد کم شد.

به گزارش ایرنا، سردار سیدکمال هادیان فر در نشست خبری جمع بندی سفرهای نوروزی افزود: نوروز سال گذشته به طور متوسط 57 نفر جان باختند امسال این رقم 37 نفر در روز بود که شاهد کاهش 33 درصدی بوده ایم.

 

وی گفت: در نیمه اول تعطیلات نیز به ازای هر 10 هزار وسیله نقلیه 40 درصد کاهش جان باختگان را نسبت به مدت مشابه سال گذشته (از 25 اسفند سال 97 تا 5 فروردین سال 98) داشتیم.

 

وی افزود: در این مدت 43 درصد واژگونی خودرو را در کل تصادفات داشتیم. 44 درصد تصادفات در نیمه اول تعطیلات و 56 درصد در نیمه دوم و بیشترین تصادفات از ساعت 12 تا 16 با 22 درصد بوده است. همچنین 62 درصد تصادفات در راه اصلی 22 درصد در راه های فرعی و 11 درصد راه روستایی بوده است و 33 درصد تصادفات در راههای فرعی و روستایی بوده است.

وی افزود: شرایط امسال به خصوص در روزهای پایانی سال و ابتدای سال 98 متفاوت از سال های گذشته بود و شرایط جوی بر اساس اظهار نظر کارشناسان در 100 سال گذشته سابقه نداشته است که اقلیم کشور تغییر و شرایط به گونه ای شود که بارشها به صورت برف و باران نوروز را زمستانی کند.

 

وی ادامه داد: بخش های مختلف کشور مسئول هستند. در حوزه رصد و پیش بینی غافلگیر شدند. پلیس راهور نیز غافلگیر شد و برنامه ریزی های این پلیس برای نوروز همانند نوروزهای قبلی پیش بینی شده بود و تردد خودروهای آسیب زا به خصوص باری غیر از سوخت رسانی و مواد فاسد شدنی ممنوع شد.

 

سردار هادیان فر افزود: از 28 اسفند 97 شرایط به گونه ای شد که برنامه ریزی جدیدی با توجه به اتفاقاتی که رخ داد لازم بود. سیلی که مردم شمال کشور را غافلگیر کرد آبگرفتی و لغزندگی معابر و سایر مشکلاتی که در این بخش به وجود آمد با اطلاع رسانی سریع به مردم شرایط طوری شد که توانستیم با برنامه ریزی سریع برنامه جدیدی برای مدیریت این فضا اتخاذ کنیم.

 

رئیس پلیس راهور گفت: در کشور بیش از 41 میلیون و 423 هزار نفر دارای گواهینامه در پایه های مختلف موتورسیکت و خودروی سواری و سنگین هستند. از این تعداد 22 میلیون نفر دارای خودرو هستند و 11میلیون و 800 هزار نفر دارای گواهینامه موتورسیکلت هستند.

 

وی افزود: بیش از یک میلیون و 560 هزار خودرو فرسوده هستند و از 11میلیون موتورسیکلت، 9 میلیون موتورسیکلت فرسوده است که در مجموع دو میلیون و 316 هزار وسیله نقلیه اسقاط شده است.

 

سردار هادیانفر خاطر نشان کرد: معیار آمار کشته شدگان تصادفات رانندگی؛ پزشکی قانونی است در خصوص تصادفات در تصادفات جرحی و فوتی در سال 97 در ده ماه گذشته 164 هزار فقره تصادفات فوتی و جرحی بودند. که بر این اساس تعداد خودروهای مقصر 7538 دستگاه بوده است.

 

وی افزود: در خصوص خودروهای نو شماره در سال 97 یک میلیون و 893 هزار نفر به دارندگان گواهینامه جدید در کشور اضافه شده اند. این افراد برابر مقررات مجاز به تردد در جاده‌های کشور نیستند همچنین 952 هزار خودروی جدید در سال 97 پلاک شده که این رقم نسبت به سال 96، 40 درصد کاهش داشته است.

 

سردار هادیانفر درباره جان باختگان تصادفات برون‌شهری و درون‌شهری در 10 ماهه سال 97 تصریح کرد: 14 هزار و 685 نفر در 10 ماهه سال 97 در کشور جان باختند. سه هزار و 795 نفر از این افراد در شهرها و 10 هزار و 890 نفر در جاده های کشور جان باختند.

 

وی گفت: 52 درصد جانباختگان در سرصحنه جان خود را از دست داده اند و 6 درصد در حین انتقال 41.2 درصد در مراکز درمانی جان باختند. از این تعداد بیش از 21 درصد عابران پیاده هستند که اغلب افراد کم سن و سال یا کهنسال هستند 22 و نیم درصد از جانباختگان موتورسیکلت سواران هستند و 25 درصد عامل واژگونی بوده است.

 

وی ادامه داد: 27 درصد از جانباختگان در 5400 نقطه حادثه‌خیز شهرها و جاده ها دچار حادثه شدند و 15 درصد مصدومان در جاده های یک طرفه که جداکننده جاده نداشته ایم اتفاق افتاده است.

 

وی گفت: هزار و 160 گواهینامه دارای نمره منفی بسیار بودند که توسط پلیس ضبط شده است و بیشترین تصادفات در شهرهای اصفهان مشهد شیراز بوده است. پرحادثه ترین پاسگاه، پاسگاه پلیس راه خاش در استان سیستان و بلوچستان بوده است. 79.5 درصد تصادفات مربوط به خودروهای شخصی بوده که از این تعداد 27.5 درصد سهم خودروهای پراید بوده است 27 درصد پژو ها و 25 درصد و سایر خودرو ها بوده اند سهم خودروهای وانت 10 درصد شش دهم درصد اتوبوس مینی بوس چهار و دو دهم وسایل نقلیه سنگین و سایر وسایل نقلیه 5 درصد بوده است.

 

هادیان فر افزود: بر اساس برنامه ششم میزان تصادفات باید 31 درصد کاهش می یافت اما در سال 97، حدود 17 درصد کاهش یافت. سرانه آمار جان باختگان به ازای هر 10 هزار وسیله نقلیه در دنیا 6.5 نفر است در اروپا 3.3 است، در آسیا 10.9 است و در ایران 4.9 است. بر اساس آمارها میزان تحقق برنامه ششم در پایان سال 96، حدود 14درصد بود و انتظار می رود در سال 97 به 17 درصد برسد.

 

هادیان فر افزود: 6 هزار و 500 خودرو و موتورسیکلت پلیس فعال در سال گذشته و در استان های معین از 12 فروند بالگرد استفاده شد. 35 هزار نفر نیز در پلیس راهور در قالب پلیس ترافیک شهری و راه و نامحسوس استفاده شد و در استان ها بیش از 107 هزار و 896 نفر در طرح نوروزی برای تامین امنیت در عبور و مرور را انجام دادند.

 

وی ادامه داد: 290 مورد انسداد در معابر شهری که اغلب برون شهری بودند داشتیم که 130 مورد بازگشایی شد و 42 محور شریانی به دلیل ریزش باران، خرابی پل و سیلاب مسدود شد.

 

رئیس پلیس راهور گفت: از 25 اسفند شرایط جوی نامساعد بود. 435 میلیون تردد در 20 روز داشتیم و روزانه 85 میلیون لیتر مصرف سوخت به 100 میلیون لیتر افزایش یافت و با بکارگیری تجهیزات جدید متوسط سرعت را در کشور 2 کیلومتر کاهش دادیم.

 

هادیان فر افزود: بر اساس گزارش مرکز فرماندهی و کنترل ناجا از 25 اسفند تا 15 فروردین 33درصد کاهش جانباختگان را داریم. براساس آمار بعدی پزشکی قانونی، اگر فوتی هم داشته باشند از این عدد کمتر می شود. 25 اسفند تا 5 فروردین افزایش سفرها را داشتم و همزمان با افزایش سفرها کاهش جان باختگان را داشتیم. 9 درصد کاهش مجروحان سوانح رانندگی را داشتیم و در دور اول سفرها از 25 اسفند تا 5 فروردین، 22 درصد کاهش جانباختگان را داشتیم.

 

وی درباره اردوهای راهیان نور که از 25 اسفندماه شروع شد نیز گفت: پلیس راهور 15 هزار اتوبوس مسئول حمل مسافر را در پایانه ها دو بار بازدید فنی کرده است. مدیران فنی پایانه ها مکلف بودند هر بار اتوبوس از سرویس استانی بر می گردد. برای مسافرگیری بعدی بازدید صورت گیرد و هیچ حادثه ای در این مورد نداشتیم.

 

هادیانفر افزود: به ازای هر 10 هزار وسیله نقلیه 40 درصد کاهش تصادفات در نوروز امسال نسبت به سال گذشته داشتیم. اگر 8 دستگاه مسئول در کشور را دولت کمک کند کاهش چشمگیری در تصادفات جرحی و خسارتی و کاهش جان باختگان را خواهیم د اشت و می توانیم آمار 4 سال اخیر را به حداقل برسانیم.

 

بودند هر بار اتوبوس از سرویس استانی بر می گستند برای مسافرگیری بعدی بازدید صورت گیرد. هیچ حادثه ای در این مورد نداشتیم.

 

وی افزود: به ازای هر 10 هزار وسیله نقلیه 40 درصد کاهش تصادفات در نوروز امسال نسبت به سال گذشته داشتیم.اگر 8 دستگاه مسئول در کشور را دولت کمک کند کاهش چشمگیری در تصادفات جرحی و خسارتی و کاهش جان باختگان بوبجود آورده در روند 4 ساله به حداقل برسانیم.

 

وی افزود: بیشترین جانباختگان سوم و کمترین 14 فروردین بوده است. بیشترین ترددها 8 و 9 فروردین و 470 وسیله نقلیه در ساعت بوده است و اولین تصادف نوروزی واژگونی بوده است در طرح نوروزی با یک میلیون و 293 هزار و 952 تخلف حادثه ساز برخورد کردیم.

 

وی افزود: در مجموع 60 هزار و 696 وسیله نقلیه سواری توقیف شده است که متفاوت از سال های گذشته بوده است. اعلام کردم که خودروهای بالای یک میلیون تخلف دارند توقیف نشود و 60 هزار وسیله که با خانواده هستند فقط توقیف ساعتی شوند و بیشتر از دو ساعت نگه ندارند. باید با مردم همراه شد. خودروهای تک سرنشین و مجرد 24 تا 74 ساعت توقیف شود و اگر تخلفات حادثه ساز داشته باند تا پایان نوروز توقیف شود.

 

وی گفت: بیش از 95 درصد مردم قانونمدار و 5 تا 6 درصد یا قانون را نمی دانند و قاصر یا مقصر نسبت به قانون هستند.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------