آخرین اخبار جامعه


اخبار,اخبار اجتماعی,ممنوعیت واردات گوشی‌ به ایران

ممنوعیت واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو به ایران

ظاهرا در سال جدید گوشی هوشمند بالای ۳۰۰ یورو وارد بازار کشور نشده است؛ انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی اتاق…


افزایش ۸۷ درصدی ورود آب به سدهای کشور اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,سدهای کشور
رئیس گروه بهره برداری از سدهای شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: میزان آب ورودی به سدهای کشور از ابتدای سال آبی جدی (مهرماه ۹۸ تا شهریورماه ۹۹) تا پایان مهرماه به ۱.۷۵ میلیارد مترمکعب رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۷ درصد افزایش داشته است. 

»وحید عسکری نژاد» در گفت و گو با ایرنا افزود: تعداد سدهای مهم در حال بهره‌برداری کشور ۱۹۳ سد است که ظرفیتی معادل ۵۰.۶ میلیاردمترمکعب دارند.

 

وی مقادیر خروجی از سدهای کشور از ابتدای سال آبی جدید تا پایان مهرماه را معادل ۴.۱۵ میلیاردمترمکعب اعلام کرد و خاطرنشان ساخت: مقادیر خروجی نسبت به سال گذشته در بازه زمانی مشابه ۱۰۰ درصد افزایش داشته است.

 

عسکری نژاد ادامه داد: موجودی آب مخازن سدهای کشور در پایان مهرماه معادل ۲۶.۳۱ میلیاردمترمکعب بوده  که نسبت به پارسال در تاریخ مشابه ۳۹ درصد افزایش داشته است.

 

رئیس گروه بهره برداری سدهای شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: درصد پرشدگی مخازن سدها در پایان مهرماه حدود ۵۲ درصد بوده که در عین حال موجودی مخازن سدهای کشور نسبت به هفته گذشته  ۴۲۰ میلیون متر مکعب کاهش داشته است.

 

وی تعداد سدهایی که بیش از ۹۰ درصد پرشدگی دارند را ۱۶ سد و تعداد سدهایی که کمتر از ۴۰ درصد پرشدگی دارند را ۷۱ سد برشمرد.

 

عسکری نژاد ادامه داد: در چند مرحله سیلاب مهم که در سال آبی پارسال اتفاق افتاد،  سدهای کشور نقش بسیار مهمی در مهار، ذخیره‌سازی و تنظیم آب ناشی از جریانات سیلابی بازی کردند.

 

رئیس گروه بهره برداری از سدهای شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: برنامه‌ریزی منابع و مصارف سدها با دو رویکرد کلی تأمین حداکثری در شرایط خشکسالی و ذخیره‌سازی حداکثری در شرایط ترسالی انجام می‌شود، به این مفهوم که در شرایطی که آوردهای پیش‌بینی‌شده به مخزن به دلیل وقوع خشکسالی محقق نشود، برنامه‌ریزی به نحوی بازنگری می‌شود تا بتوان تا حدی که تهدیدی برای مسائل فنی، کمی و کیفی آب شرب وجود نداشته باشد از ذخایر آب مخازن بهره‌مند شد.

 

وی افزود: در شرایط ترسالی و وقوع رخداد سیلاب نیز مهار آب و حداکثر ذخیره‌سازی توسط مخازن سدها انجام می شود که بتوان از منابع آب ذخیره‌شده برای تأمین مصارف در سال‌های آینده بهره برد و همچنین جریانات لحظه‌ای و تداوم سیلابهای مخرب را توسط مخزن، مهار و کنترل کرد.

 

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------