آخرین اخبار جامعه


اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,هواشناسی

ورود سامانه بارشی جدید به ایران/بیشتر نقاط کشور برفی و بارانی می شود

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی جدید به کشور، گفت: این سامانه بارشی که در اکثر…

هوای کلان‌شهرها برای تمام گروه‌ها ناسالم می‌شود/هوای اصفهان کماکان نارنجی است اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,هواشناسی
کارشناس سازمان هواشناسی گفت: امروز و فردا (یکشنبه و دوشنبه ۲۴ و ۲۵ آذرماه) در بیشتر مناطق جوی آرام پیش‌بینی شده که افزایش غلظت آلاینده‌ها را برای تهران، کرج، اصفهان و اراک خواهیم داشت به طوری که شرایط هوا برای تمام گروه‌ها ناسالم می‌شود. 

 فریبا گودرزی روز یکشنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: بنابراین با انباشت آلاینده‌ها و کاهش کیفیت هوا سالمندان، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی و کودکان از فعالیت‌های طولانی و سنگین در فضای باز خودداری کنند همچنین به علت ناسالم شدن هوا برای تمام گروه‌ها، دیگر افراد نیز باید مراقب باشند و تا جای ممکن از فعالیت‌های طولانی خود در فضای باز بکاهند.

 

وی اظهار داشت: اما فردا صبح سامانه بارشی از سمت غرب و جنوب غرب وارد کشور می‌شود که با نفوذ آن بارش باران گاهی رگبار و رعد و برق در مناطقی از جنوب، جنوب غرب و غرب کشور آغاز می‌شود به تدریج بارش‌ها به مرکز و دامنه‌های زاگرس می‌رسد و فردا غرب و مرکز سواحل شمالی یعنی اردبیل، گیلان و بخش‌های غربی مازندران بارش باران خواهند داشت، سه‌شنبه در بیشتر مناطق کشور بارندگی داریم و بارش‌ها در مناطق جنوبی به شکل رگبار و رعد و برق و در مناطق سردسیر و مرتفع به شکل برف خواهد بود.

 

وی ادامه داد: چهارشنبه در شرق کشور برف و باران پیش‌بینی شده و جنوب و جنوب شرق رگبار و رعد و برق خواهد داشت، همچنین در مرکز و سواحل دریای خزر بارش پراکنده رخ می‌دهد.

 

هوای تهران غبارآلود

کارشناس سازمان هواشناسی افزود: امروز هوای تهران کمی ابری و غبارآلود است فردا نیز همین شرایط را دارد اما از بعدازظهر و اوایل وقت دوشنبه به تدریج افزایش ابر و وزش باد خواهیم داشت و روز سه‌شنبه تهران بارانی می‌شود، کمینه دمای امروز صبح پایتخت ۳ درجه بالای صفر بود و بیشینه دمای امروز تهران به ۱۲ درجه بالای صفر می‌رسد.

 

گودرزی گفت: شهرکرد با دمای ۶ درجه زیر صفر و بندرعباس ۲۷ درجه بالای صفر به ترتیب سردترین و گرم‌ترین نقاط کشور در ۲۴ ساعت گذشته بودند.  

 

هوای اصفهان کماکان نارنجی است

کیفیت هوای اصفهان صبح یکشنبه همانند سه روز اخیر در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد و در وضعیت نارنجی است.

 

کارشناس اداره امور آزمایشگاه‌های حفاظت محیط زیست استان اصفهان روز یکشنبه اظهار داشت: میانگین شاخص کیفی هوای شهر اصفهان در ایستگاه‌های مراقبت دائم و طبق اعلام مرکز پایش اداره کل حفاظت محیط زیست  از ۲۴ ساعت گذشته تا ساعت ۷ صبح یکشنبه ۲۴ آذر با میانگین ۱۴۵ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شده است.

 

محمود مزارع گفت:  غلظت آلاینده‌ها امروز در ایستگاه میدان احمد آباد  ۱۶۱ ناسالم برای عموم، خیابان دانشگاه ۱۳۷، خیابان استانداری ۱۶۱  ناسالم برای عموم و خیابان پروین ۱۴۳ و بزرگراه خرازی ۱۲۲ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس گزارش شده است.

 

 وی گفت: شاخص عددی هوای سگزی ۷۷ سالم ،کاشان ۱۱۶،مبارکه ۱۲۱، شاهین شهر ۱۴۶ و نجف آباد ۱۲۴ و در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است

 

وی اظهار داشت: هواشناسی اصفهان نیز برای کلان‌شهر اصفهان و مناطق صنعتی و پر جمعیت تا پایان روز دوشنبه ۲۵آذر ۹۸ پایداری هوا و کاهش کیفیت هوا تا تا شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس را پیش‌بینی کرده است.

 

وی گفت: با توجه به وضعیت ناسالم کیفیت هوا در چنین شرایطی لازم است شهروندان به توصیه‌های مرکز بهداشت استان در این زمینه توجه کنند.

 

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منوکسید کربن، دی اکسیدگوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، ازون و ذرات معلق ( ذرات کوچکتر از ۱۰ میکرو متر و ذرات کوچکتر از ۲.۵ میکرو متر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است را تبدیل به یک عدد بدون واحد می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

 

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

 

اصفهان در زمره شهرهای آلوده ایران از نظر هواست و این پدیده در فصول سرد و پایداری هوا تشدید می‌شود.

 

پدیده وارونگی دما(اینورژن) در فصل سرما زمانی به وجود می‌آید که یک توده هوای سرد سطح شهر را می‌پوشاند و اجازه خروج گازهای سمی یا آلودگی ‌های جوی را نمی‌دهد، به این ترتیب هوای آلوده در سطح شهر حبس می‌شود و تا زمانی که باران نیاید، هوا گرم‌تر نشود و یا باد مناسبی نوزد، این آلودگی هم از بین نمی‌رود.

 

وقتی اینورژن رخ می‌دهد که هوای سرد از هوای گرم سنگین‌تر است و زیر آن قرار می‌گیرد و تا زمانی که آفتاب همه جا را گرم نکند یا باد نوزد، به همان شکل باقی می‌ماند. در چنین شرایطی تداوم فعالیت صنایع آلاینده و یا سایر منابع در سطح شهر به افزایش آلودگی منجر می‌شود و در این شرایط، سالمندان و کودکان به عنوان آسیب پذیرترین گروه ها متحمل بیشترین پیامدهای آن می‌شوند.

 

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------