فاجعه ادامه دار واکسن خواری واکسن خواری ,اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی

 

بازتاب افشاگری درباره تخلف شهرداری تهران در تزریق سهمیه واکسن کرونا به پاکبانان همچنان ادامه دارد. مشاور وزیر بهداشت می‌گوید اگر قرار باشد همه پشت میز نشین‌ها و کادر اداری نیز در لیست دریافت‌کنندگان واکسن قرار گیرند چندصد هزار واکسن موجود جوابگو نیست.

 

پیامدهای مربوط به انتشار خبر تخلف در شهرداری تهران در تزریق سهمیه واکسن کرونا ویژه پاکبان‌ها به کارمندان و کارکنان منطقه ششم تهران همچنان ادامه دارد و گویا مسئولانی در این باره از کار برکنار شدند. شهرداری تهران در حالی از پیگیری و برخورد با خاطیان این تخلف خبر داده که خبرهای رسیده از تکرار این مساله در دیگر مناطق تهران خبر می‌دهند.

روز گذشته رویداد‌۲۴ با انتشار خبری افشا کرد که بیش از هفتاد نفر از کارمندان شهرداری منطقه شش تهران خارج از نوبت، اولویت واکسن پاکبان‌ها را نادیده گرفته و خود اقدام به دریافت دوز اول واکسن کرونا کرده‌اند. این خبر، به سرعت در فضای مجازی و رسانه‌های منتشر و بازتاب گسترده‌ای پیدا کرد و برخی از اعضای شورا و شهردار تهران نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند.

 

بازتاب گسترده تخلف شهرداری تهران در تزریق واکسن کرونا به پاکبانان

پس از انتشار خبر این فضای مجازی بود که به سرعت نسبت به آن واکنش نشان داد. در توییتر بارها اطلاعات مربوط به این خبر به اشتراک گذاشته شد و خبرنگاران با بازتاب این خبر، خواستار پاسخگویی مسئولان شهرداری و وزارت بهداشت شدند.

 

یک خبرنگار در توییتر با طرح ماجرا از حناچی، شهردار تهران خواست تا کلاهش را بالاتر بگذارد. خبرنگار دیگری نوشت که تخلف در شهرداری تهران بیداد می کند و چرا به این مساله از سوی شهرداری تهران رسیدگی نمی‌شود و سامانه شفافیت راه اندازی نمی‌شود؟

 

محمد سالاری، عضو شورای شهر تهران نیز در توییتی نوشت تنبیهی کم‌تر از عزل و معرفی به تخلفات اداری نباید در انتظار متخلفین باشد. محمدجواد حق‌شناس، دیگر عضو شورای شهر تهران نیز با انتشار این خبر خواستار پیگیری این مسئله و پاسخگویی شهدار تهران شد.

بعد از آن، شهردار تهران به انتشار گزارش واکنش نشان داده و در توییتر نوشت: ‏از رسانه‌ها بابت حساسیت‌ها ممنونم. داده‌های تزریق واکسن در شهرداری تهران فوراً بررسی خواهد شد و در صورت مشاهده تخلف٬ افراد خاطی احتمالی علاوه بر برخور٬ به مراجع ذیصلاح معرفی خواهند شد. او در ادامه نوشت: دستور دادم اسامی دریافت‌کنندگان در سایت ‎شفاف بارگزاری شود.

 

توضیحات حناچی البته قانع‌کننده نبود و توجه رسانه‌ها و افکار عمومی را به خود جلب نکرد و فعالان فضای مجازی خواستار پیگیری و ارائه توضیحات بیشتری در این زمینه شدند.

 

محمدجواد حق‌شناس رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر با اشاره به توئیت پیروز حناچی شهردار تهران مبنی بر بررسی فوری داده‌های تزریق واکسن در شهرداری تهران و برخورد با خاطیان آن در صفحه توییتر خود نوشت: هرچه بگندد نمکش می‌زنند، وای به روزی که بگندد نمک. لازم است هر چه سریع‌تر گزارش برخورد با متخلفان به استحضار مردم و شورای شهر برسد.

 

حجت نظری، عضو کمیسیون حقوقی و نظارت شورای اسلامی شهر تهران در این‌باره گفت: طی یک ماه گذشته دوبار در تذکراتی که در صحن شورا داشتم، تاکید کردم که هم ستاد ملی مقابله با کرونا و هم شهرداری تهران باید اسامی دریافت‌کنندگان واکسن کرونا را به طور شفاف اعلام کنند. اما متاسفانه شهرداری تهران هم به این موضوع توجهی نداشت.

او ادامه داد: آنچه امروز درباره تزریق خارج از نوبت واکسن کرونا مطرح شده صرف نظر از اینکه چقدر صحت داشته یا نه، در واقع پیامد بی‌توجهی به تذکرات قبلی است که مطرح کرده بودم.

 

نظری اضافه کرد: شخص شهردار تهران باید پاسخ دهد که چرا تاکنون اسامی دریافت کنندگان واکسن کرونا در سامانه شفافیت منتشر نشده است. آیا ایشان منتظر انتشار چنین خبری بودند تا نسبت به انتشار اسامی در سامانه مذکور دستور دهند؟

او با بیان اینکه مسئله تزریق واکسن به طور جدی از سوی شورا بررسی شده و در صورت صحت، فرد یا افراد متخلف باید به دستگاه قضایی معرفی شود، گفت: چنین افرادی اجازه فعالیت در شهرداری تهران را ندارند و حتما باید از مجموعه شهرداری تهران منفصل شوند، مسئول اجرای این مهم هم شخص شهردار است.

 

نظری اظهار کرد: سامانه شفافیت با هدف مبارزه با فساد ایجاد شده بود، اما متاسفانه گویا به نوشداروی بعد از مرگ بدل شده و امیدوارم در شفاف‌سازی امور مربوط به شهرداری دست بالا را داشته باشد.

 

اعتراض افکار عمومی نسبت به این اتفاق همچنان ادامه دارد. غلام محمدی، رئیس مرکز ارتباطات شهرداری تهران در این باره در اتاقی که با محوریت بررسی این موضوع در کلاب هاوس و با حضور مسئولان شهرداری و وزارت بهداشت تشکیل شده بود، گفت: کارکنان پسماند و کارکنان غسال خانه‌ها در اولویت هستند و مسئله تخطی را در حال پیگیری هستیم و بار‌ها اعلام کردیم اینکه اولویت این گروه‌ها باشند طبیعی است، زیرا در صف اول مواجه با بیماری هستند.

 

وی همچنین گفته: عده‌ای تخلف کردند و برخی از آن‌ها کارکنان و برخی هم از پیمانکاران بودند. در بین مناطق با اعلام این تخلف سریعا ورود کردیم و همین امروز برخورد‌ها شروع شد و حتی شب قبل هم یک نفر را عزل کردیم. سایت شفاف را هم بارگذاری کردیم تا رسانه‌ها و شهروندان نیز بتوانند به صورت شفاف رصد کنند. مدیران شهرداری هیچ واکسنی نزده‌اند. مدیران شهرداری من و معاونان و شهردار محترم و ... می‌شوند. واکسن را کارکنان زده‌اند. برداشت متفاوت شهرداری تهران از روند تزریق واکسن‌ها، اما سبب واکنش وزارت بهداشت شد.

 

قرار نیست همه پشت میزنشین‌ها واکسن کرونا بگیرند

شهرداری در توجیه اینکه چرا واکسن به کارمندان بازیافت تزریق شده می‌گوید تعبیر وزارت بهداشت کل کارمندان سازمان پسماند است و ما این موضوع را از وزارت بهداشت استعلام گرفته‌ایم. علیرضا وهاب‌زاده، مشاور وزیر بهداشت در گفتگو با خبرنگار رویداد‌۲۴ در واکنش به ادعا گفت: منظور از تطهیرگر و پاکبان کاملا مشخص است، منظور از پاکبان نیز کاملا مشخص است؛ یعنی کسی که با محیط آلوده در تماس است. مثل فردی که پسماند را جمع می‌کند. مدیر آن کسی که پسماند را جمع می‎کند شامل حال واکسیناسیون نمی‌شود.

 

او در پاسخ به این سوال که آیا کارمندان یا کارگران غیر پسماند مجموعه شامل حال دریافت واکسن می‌شوند یا نه نیز گفت: کارمند یا کارگر غیر پاکبان که در سازمان پسماند کار می‌کند با کارمندی که در بانک و یا اداره دیگر کار می‌کنند چه فرقی دارد؟ این اولویت برای کسی است که این خدمت را ارائه می‌دهد مثل فرق پرستار با نیروی خدماتی و نگهبان بیمارستان. کسی است که با محیط آلوده در ارتباط مستقیم است باید دریافت کند.

 

وهاب‌زاده ادامه داد: اگر بخواهیم اولویت دومی که با محیط آلوده در ارتباط است را در نظر بگیریم دایره دریافت‌کنندگان بسیار گسترده می‌شود. سهمیه اختصاص داده شده مربوط به افرادی است که مستقیما با آلودگی در ارتباط هستند؛ مانند تطهیرگر‌ها و افرادی که در صف اول پسماند هستند. او در پاسخ به این پرسش که آیا کارمندان بهشت زهرا و یا مشاوران بهشت زهرا که در غسالخانه تردد دارند مشمول دریافت واکسن می‌شوند یا نه، گفت: من در وزارت بهداشت به عنوان مشاور فعالیت می‌کنم، اما در اولویت دریافت واکسن نبودم. مشخص است کسی که در ستاد کار می‌کند و در اولویت اول نیست در لیست قرار نمی‌گیرد. اگر قرار باشد همه پشت میزنشین‌ها و کادر اداری نیز در لیست دریافت‌کنندگان واکسن قرار گیرند که چندصد هزار واکسن هم جوابگو نیست.

 

وهاب‌زاده با طرح این پرسش که آیا کارمندان و کارکنان با آلودگی در تماس مستقیم هستند و یا تطهیر انجام می‌دهد؟ گفت: کارگران شهرداری و تطهیرگران در اولویت ابتدایی نبود اما اضافه شدند چرا که در ارتباط مستقیم با آلودگی هستند. ما برای حفظ شان این افراد که کار خاصی را انجام می‌دهند و برای اینکه دلگرمی برای آن‌ها باشد این تعداد سهمیه را اختصاص دادیم.

 

کارمندان بانک در اولویت بیشتری هستند یا کارمندان شهرداری؟

مشاور وزیر بهداشت در واکنش به اینکه شهرداری می‌گوید در ایستگاه‌های پسماندی که زباله خشک را تحویل می‌گیرند کارمندانی داریم که زباله را تحویل می‌گیرند، در حالی که تفسیر افکار عمومی از پاکبان کسانی هستند که در کف خیابان و به صورت مستقیم با زباله‌ها در ارتباط هستند، گفت: اگر بخواهند به این نحو حساب کنند شرکت‌های دارویی و خدمات پزشکی زیادی داریم که در این گروه جا گرفته می‌شوند.

 

او در واکنش به اینکه شهرداری می‌گوید با استعلام وزارت بهداشت این واکسیناسیون انجام شده، گفت: اگر قرار باشد واکسیناسیون همه کارمندان را شامل شوند دربرگیری زیاد

می‌شود و واکسن جوابگو نیست. در غیر این صورت آیا نفراتی که در بانک کار می‌کنند اولویت بیشتری دارند و یا کسانی که در شهرداری کار می‌کنند؟

 

مشاور وزیر بهداشت گفت: متاسفانه به این دلیل که اسامی را شهرداری به ما می‌داد نمی‌توانستیم آن‌ها را صحت سنجی کنیم و ما به اعتماد خود شهرداری‌ها این کار را انجام دادیم و حالا شهرداری‌ها در این بین افراد دیگری را واکسینه کردند. عملا برای خانه‌های بهداشت و ستاد امکان صحت سنجی وجود ندارد. ما براساس اعتماد و اطمینان شهرداری‌ها این کار را کردیم و حالا باید پاسخگو باشند.

 

واکسن خواری در شهرداری تهران به پایان می‌رسد؟

خبر‌های رسیده حاکی از آن است که در منطقه ۷ و ۹ شهرداری تهران نیز اتفاقات مشابهی رخ داده است و موجب ورود حراست به این موضوعات شده است.

 

این برای اولین بار نبود که اخباری مبنی بر تخلف و سوء‌استفاده در زمینه اولویت‌های واکسن کرونا شنیده می‌شود و احتمالا تخلف در شهرداری منطقه 6 تهران آخرین آن نیز نخواهد بود. روند واکسیناسیون علیه ویروس کرونا در ایران به تازگی آغاز شده است و مسیر طولانی در پیش است. مسئولان در وزارت بهداشت آیا تمهیدات سفت و سختی برای احقاق حقوق واجدین شرایط استفاده از واکسن کرونا در نظر خواهند گرفت؟

 

ابتکار 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------