فروش آب مقطر به جای دارو و واکسن کرونا واکسن ,اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی
معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا گفت: در اجرای طرح جهانی پانجیا ۱۴بیشترین داروهایی که کشف کردیم، داروهای زیرمجموعه کروناویروس بودند که در بهترین حالت آب مقطر را به عنوان دارو یا واکسن کرونا برای مردم ارسال می‌کردند.

به گزارش فارس؛ سرهنگ رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا در برنامه تلویزیونی «طبیب» در خصوص برخورد با افرادی که از طریق صفحه‌ها و کانال‌های فعال در فضای مجازی در زمینه فروش دارو فعالیت‌ می‌کنند، گفت: برای واگذاری و فروش دارو در فضای مجازی هیچ گونه مجوزی صادر نشده است. یک سری داروخانه هستند که سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت به آنها مجوز داده که البته آنها به صورت فیزیکی نیز دارای داروخانه‌های فعال در سطح شهر هستند و به صورت محدود برای ایام کرونا مجوزهایی به آنها اعطا شده تا بتوانند در این ایام به صورت آنلاین نسخه‌ها را بخوانند و تحت شرایط و ضوابط خاص داروها را از این طریق ارسال کنند.

 

وی در ادامه اظهار کرد: پس هرگونه تبلیغ و واگذاری دارو در فضای مجازی جرم است و پلیس فتا نیز در حال رصد است و نه تنها در فضای مجازی در ایران، بلکه در کل دنیا با این مقوله به همین شکل برخورد می‎‌شود.

 

او گفت: عملیات جهانی پانجیا ۱۴ با هدف مقابله با تبلیغ و فروش آنلاین داروهای غیرمجاز با همکاری همزمان پلیس بیش از ۱۰۰ کشور و با محوریت و هماهنگی اینترپل و همکاری سازمان بهداشت جهانی اجرا شد و کشور ما نیز حدود یک ماه و نیم پیش به مدت ۲ هفته در این عملیات شرکت داشت.

 

این مقام مسؤل با اشاره به اینکه در این عملیات تمام پلیس فتاهای کشور حضور داشتند، عنوان کرد: در این طرح بیش از ۱۱ هزار نشانگاه اینترنتی اعم از وب‌سایت، شبکه اجتماعی، پیام رسان‌های موبایلی و وب‌سایت‌های آگهی محور را رصد و مجرمانی را که در این فضا فعالیت می‌کردند شناسایی کردیم که در این میان ۲۳۲ نشانگاه اینترنتی مجرمانه شناسایی و حذف شد و حدود ۸۰۰ نشانگاه مجرمانه هم که در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های خارجی فعالیت داشتند برای حذف به سازمان اینترپل معرفی شدند.

 

پاشایی همچنین اظهار کرد: در این عملیات ۲۶۵ مورد حکم بازرسی و تفتیش از مکان‌ها نیز توسط مرجع قضایی صادر شد که با همراهی نمایندگان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو تعداد ۶۲ هزار و ۴۵۵ بسته دارویی مورد بررسی قرار گرفته و توقیف شد.

 

او گفت: بیشترین داروهایی که در این دوره کشف کردیم داروهای زیرمجموعه کروناویروس بودند. در واقع اینها یک سایت و کانالی ایجاد می‌کردند و بعد یک صفحه شخصی در یک شبکه اجتماعی فعال و تبلیغ دارو می‌کردند و داروهای تقلبی به فروش می‌رساندند و در بهترین حالت آب مقطر را به عنوان دارو یا واکسن کرونا برای مردم ارسال می‌کردند.

 

وی با اشاره به اینکه به لحاظ قانونی همه این فعالیت‌ها جرم محسوب می‌شود، گفت: ما به هیچ عنوان فعالیتی تحت این عنوان به جز همان تعدادی که از سازمان غذا و دارو مجوز گرفتند و اسامی آنها در پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان است نداریم. پس هرجا تبلیغی داریم یقین بدانید که کلاهبرداری بوده و جرم اتفاق افتاده است. همچنین داروهای تقلبی و تاریخ مصرف گذشته از مواردی بود که در این طرح شناسایی شد و با مجرمان برخورد قضایی صورت گرفت.

 

معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا در ادامه توضیح داد: مرحله دوم این طرح نیز در آینده اجرا خواهد شد، پس این مورد تنها خاص کشور ما نیست و در تمام دنیا در حال روی دادن است و فقط هموطنان باید آگاهی خود در این زمینه را بالا برده و فقط در صورت مجوز داشتن به این سایت‌ها اعتماد کنند.

 

پاشایی در پایان در خصوص برخورد با صفحه‌های تقلبی فعال در فضای مجازی با عنوان برنامه «طبیب» نیز عنوان کرد: این موردی است که ما در خصوص صفحات مجازی بسیاری از افراد مشهور، مراکز و ارگان‌های مهم داریم و با تنظیم شکوائیه قضایی از طرف افراد، پلیس فتا وارد عمل شده و نسبت به حذف این صفحات اقدام می‌کند.

 

او افزود: در کنار پلیس هموطنان نیز مسؤل هستند؛ اول اینکه فریب نخورند و با ما در ارتباط باشند. ما یک پل ارتباطی نیز با عنوان سایبر پلیس از طریق اینترنت و در بخش گزارش مردمی زیرمجموعه امداد و فوریت‌های سایبری با مردم داریم. همچنین همکاران من در شماره ۰۹۶۳۸۰ به صورت آنلاین/برخط با شما برای مشاوره و دریافت گزارش موارد مشکوک در ارتباط خواهند بود.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------