سفر به ترکیه در شرایط کرونا چگونه است ؟سفر به ترکیه در شرایط کرونا,نحوه ی سفر به ترکیه در شرایط کرونا

راهنمای سفر به ترکیه در شرایط کرونا

 

سفر به ترکیه در شرایط کرونا چگونه است؟ کرونا، این مهمان سرزده زندگی و روال عادی مردم در سراسر جهان را به هم زد. دیگر خیلی چیز‌ها شبیه قبل نیست، حتی باوجوداینکه واکسیناسیون همگانی در تلاش است تا زندگی‌ها را کمی شبیه به شرایط قبل از کرونا کند. یکی از روند‌های طبیعی و عادی که در زندگی انسان‌ها تغییر کرد، شرایط سفر بود.

 

محدودیت‌های زیادی برای سفر به شهرها و کشورهای مختلف ایجاد شد. چندین ماه مرزها بسته شد و اولویت همه کشورها حفظ جان و سلامت مردم شد. اگرچه کرونا هنوز آثار خود را در جهان به جا گذاشته است، واکسیناسیون عمومی و مراقبت‌های بهداشتی باعث شده تا شرایط بهبود پیدا کند و فرصت برای ازسرگیری مجدد سفرها ایجاد شود. حتی اگر قصد سفر به کشورهای همسایه مثل ترکیه را هم داشته باشید، لازم است به مقررات سفر به ترکیه عمل کنید اما این مقررات و شرایط چیست؟ در این مطلب از فلایتیو قرار است درباره شرایط سفر به ترکیه در دوران کرونا با شما صحبت کنیم. اگر قصد سفر به ترکیه را دارید، اطلاعات این مطلب می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. همراه ما تا پایان بمانید.

 

سفر به ترکیه در دوران کرونا

سفر به ترکیه در ماه‌های ابتدایی و دوران اوج شیوع کرونا تقریباً غیرممکن بود! همه‌ی مرز‌های هوای و زمینی ترکیه بسته شده بودند و با اعمال محدودیت‌های تردد در شهر و خطوط مرزی، ترکیه تلاش کرد تا بتوانند کنترل بیشتری روی این بیماری ایجاد کند. بعد از افزایش آمار دوز واکسن‌های تزریق شده در کرونا و کنترل بیشتر بیماری، بالاخره بعد از یک سال خطوط مرزی هوایی و زمینی ترکیه در تاریخ ۱۷ می بازگشایی شد. بعدازاین تاریخ سفرهای زمینی به ترکیه به‌خصوص از طریق مرز رازی به شهر وان انجام شد اما هنوز هم شرایط و الزاماتی لازم است که باید در زمان کرونا عملی شوند. اولین نکته‌ای که در این مورد وجود دارد این است که علی‌رغم بازگشایی مرزها و کم‌شدن محدودیت‌‌‌ها، هنوز گردشگران ترکیه‌ای اجازه ورود به ایران را ندارد و فقط افراد با پاسپورت دیپلماتیک (مقامات سیاسی و کارمندان خاص دولت)، تاجران یا افرادی که در حال تحصیل یا زندگی در ترکیه هستند و هویت ایرانی دارند می‌توانند به‌عنوان مسافر وارد ایران شوند.

 

مقررات سفر به ترکیه

همه‌ی مسافرینی که بخواهند از طریق مرزهای ترکیه وارد کشور شوند باید دو مدرک ارائه دهند. مدرک اول فرم اطلاعات مسافر که شامل اطلاعات هویتی و آدرس محل اقامت در ترکیه است و مدرک دوم نتیجه آزمایش ابتلا به ویروس کرونا یا همان PCR است.

 

مسافران و افرادی هم که بخواهند از طریق مرزهای ایران وارد ترکیه شوند، باید حتماً همراه خود تست PCR منفی که حداکثر ۷۲ ساعت قبل از ورود به ترکیه اعتبار دارد را داشته باشند و در فرودگاه به مسئولین کنترل پرواز و چک این نشان دهند. اگر جزء افراد واکسینه شده هم هستید باید کارت واکسن خود را همراه خود داشته باشید. این نکته را فراموش نکنید که واکسن مورد تأیید بهداشت جهانی که در ایران تزریق می‌شود فقط واکسن آسترازنکا است؛ اگر دوز واکسن تزریقی شما از واکسن‌های دیگری است، قابل‌قبول نیست و مجدد داشتن تست PCR منفی ضروری است.

 

دقت داشته باشید که این تست‌ها را باید در آزمایشگاه‌های مورد تأیید انجام دهید. اگر قصد سفر هوایی دارید، آزمایشگاه‌‌های مورد تأیید ایرلاین‌ها را بررسی کنید و در یکی از آن‌ها تست خود را انجام دهید.

 

اگر قرار است از طریق مرزهای زمینی به ترکیه بروید، برای انجام تست حتماً باید به یکی از آزمایشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت مراجعه کنید. انجام آزمایش در هر یک از مراکزی که مورد تأیید وزارت بهداشت نیستند، اعتبار لازم را ندارد.

 

شرایط و مقررات سفر به ترکیه در طول زمان اقامت

برگزاری تورهای توریستی ترکیه از تاریخ ۲۷ اردیبهشت مجدد برقرار شدند. همچنین بر اساس شرایط جدید و آمار روزافزون دوز واکسن‌های تزریق شده، از هفت سپتامبر (۱۶ شهریور ۱۴۰۰) مقررات و شرایط جدیدی از طرف دولت برای محدودیت‌های کرونایی در شهرهای ترکیه معرفی شد. این شرایط به شرح زیر است:

ورود به سینما، کنسرت، تئاتر و سفرهای بین‌شهری با وسایل حمل‌ونقل عمومی فقط با ارائه کارت واکسن یا تست PCR منفی قابل انجام است.

افرادی که با ماشین‌های شخصی سفرهای بین‌شهری خود را انجام می‌دهند می‌توانند تست PCR انجام ندهند.

تست PCR برای سفرهای بین‌شهری فقط از ۴۸ ساعت قبل اعتبار دارد.

ایرلاین‌های ایرانی برای کودکان بالای هشت سال درخواست تست PCR منفی دارند اما در ایرلاین‌های ترکیه و شرایط تردد بین‌شهری، افراد بالای ۱۲ سال نیاز به انجام تست دارند.

افرادی که واکسینه نشده‌اند، تست PCR منفی ندارند یا دوره بیماری خود را به اتمام نرسانده‌اند، اجازه تردد و استفاده از وسایل نقلیه عمومی را ندارند.

کنسرت‌ها باید در فضای باز برگزار شوند و مکان‌هایی که موزیک پخش می‌کنند تا ساعت ۲۴ شب اجازه فعالیت دارند.

قرنطینه و منع رفت‌وآمد که در روزهای شنبه و یکشنبه (آخر هفته‌ها) اجرا می‌شد، لغو شد.

برای ورود به مراکز خرید، مراکز تفریحی و دیگر مکان‌های عمومی کد هس (HES) ضروری است.

 

کد هس برای سفر به ترکیه

کد HES یک کد ۱۰ تا ۱۲ رقمی است که برای شهروندان ترکیه اعم از افراد بومی و مهاجر صادر می‌شود. تنها در خود کشور ترکیه می‌توان به این کد دسترسی پیدا کرد و از ایران یا کشورهای دیگر نمی‌توان برای دریافت کد هس اقدام کرد. کد هس نیاز به یک خط موبایل فعال در ترکیه دارد و افراد بدون داشتن این کد نمی‌توانند در مکان‌های عمومی داخل ترکیه حضور و فعالیت داشته باشند. برای مثال ورود به مراکز خرید و استفاده از وسایل نقلیه از جمله اقداماتی است که برای انجام آن باید از قبل برای استعلام کد هس اقدام کرده باشید.

این کد اطلاعاتی را به افرادی که به ویروس مبتلا شده‌اند یا با مبتلاها در ارتباط بودند را می‌دهد. این کد برای سفر الزامی است و از ۲۴ ساعت قبل بررسی و اعلام می‌شود. اگر سازمان بهداشت ترکیه این استعلام‌های لازم را انجام و کد هس را برای فرد متقاضی ارسال نکند، فرد اجازه مسافرت و تردد را ندارد.

 

روش‌های دریافت کد هس

دریافت کد هس از طریق سه روش مختلف قابل انجام است:

از طریق اپلیکیشن نصب شده روی موبایل

دریافت از طریق SMS

دریافت از درگاه E-Devlet

 

دریافت از طریق اپلیکیشن موبایل

اپلیکیشن Hayat Eve Sığar را از اپ‌استور (برای گوشی‌های آیفون) و از گوگل‌پلی (برای گوشی‌های اندروید) بارگیری و نصب کنید. اپلیکیشن قابلیت استفاده به زبان ترکی با انگلیسی را دارد. پس اگر اطلاعاتی از زبان ترکی ندارید، نگران نباشید. می‌توانید زبان انگلیسی اپ را فعال کرده و قدم‌به‌قدم از راهنمای نرم‌افزار استفاده کنید.

کاربران با استفاده از این اپلیکیشن می‌توانند نقشه وضعیت کشور در دوران کرونا را ببینید و دنبال کنند، از استان‌های کم‌خطر، پر‌خطر و خطر متوسط آگاه شوند. همچنین موقعیت جغرافیایی مکان‌های ضروری مثل بیمارستان،‌ درمانگاه و داروخانه را با استفاده از اپ پیدا کنند و به نزدیک‌ترین محل مراجعه کنند.

 

دریافت کد از طریق پیامک

دریافت کد هس از طریق پیامک با ارسال درخواست به شماره ۲۰۲۳ انجام می‌شود. اگر ساکن ترکیه هستید فرمت مناسب برای کد هس به این طریق است:

کد هس سال تولد (فاصله) شماره شناسایی اتباع خارجی (فاصله) مدت اعتبار به‌روز

دریافت کد برای مسافران از طریق شماره پاسپورت هم به این صورت است: 

کد هس (فاصله) ملیت (فاصله) شماره پاسپورت (فاصله) سال تولد (فاصله) نام خانوادگی (ملیت برای ایرانیان به‌صورت IRN ثبت شده است)

 

دریافت از درگاه E-Devlet

برای دریافت کد هس از طریق درگاه اینترنتی سایت E-Devlet باید به لینک مرتبط با درگاه (این لینک) مراجعه کنید و بعد از تکمیل فرم، کد هس را دریافت کنید. 

 

تمامی کدهای صادر شده هس مدت اعتبار مشخصی دارند و تاریخ انقضای آن حداقل باید هفت روز بعد از شروع سفر باشد. کودکان زیر دو سال نیازی به دریافت کد هس ندارند و برای کودکان و نوجوانان ۲ تا ۱۸ سال لازم است از طریق سامانه پیامکی برای دریافت کد هس اقدام شود. 

 

در لحظه ورود به فرودگاه و انتقال به هتل نیازی به دریافت کد نیست اما بعد از رسیدن به هتل و تهیه سیم‌کارت، لازم است برای گشت‌وگذار در شهر و مکان‌های مختلف و عمومی ترکیه، این کد را همراه خود داشته باشید.

همچنین می‌توانید برای دریافت کد از راهنمایی و کمک تور لیدرهای همراه خود یا رسپشن هتل استفاده کنید.

 

تور و بلیط هواپیما استانبول

اگر قصد سفر به استانبول و ترکیه را دارید می‌توانید با پشتیبانی فلایتیو برای کسب اطلاعات کامل درباره تور‌های ترکیه تماس بگیرید. همچنین توصیه می‌کنیم با خرید بلیط هواپیما استانبول از سایت فلایتیو، بلیت خود را با قیمت مناسب‌تر و اقتصادی‌تر تهیه کنید تا صرفه‌جویی خوبی در هزینه‌های سفر انجام دهید.

 

آخرین نکات سفر به ترکیه

در این مطلب از فلایتیو هم درباره سفر به ترکیه در شرایط کرونا صحبت کردیم. با‌توجه‌به اینکه ترکیه بیش از ۱۰۰ میلیون دوز واکسن تا امروز تزریق کرده است، بیشتر محدودیت‌ها و مقررات عبور و مرور در کشور کاهش پیدا کرده است. از طرفی برای همه مردم همراه داشتن کارت واکسن یا تست منفی PCR ضروری است. همچنین به‌خاطر کنترل بیشتر روی مدیریت شرایط، ترکیه هنوز محدودیت‌هایی را برای مسافران خارجی ادامه می‌دهد که این محدودیت‌ها شامل تست منفی PCR، کارت واکسن مورد تأیید بهداشت جهانی و همراه داشتن کد هس به مکان‌های عمومی مثل سینماها و مراکز خرید است. حتماً قبل از سفر به ترکیه در کنار آماده‌کردن مدارک شناسایی خود به این نکات هم توجه داشته باشید و به‌محض ورود به ترکیه برای دریافت کد هس اقدام کنید.

 

شما تجربه یا سؤالی درباره مقررات سفر به ترکیه و شرایط آن دارید؟ می‌توانید سؤال های خود را با ما در بخش دیدگاه‌ها به اشتراک بگذارید تا در اولین فرصت به شما پاسخ دهیم.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022