آغاز رقابت کنکور ۱۴۰۳ با آزمون ریاضی و انسانی/ برگزاری نوبت اول کنکور ۱۴۰۳ در ۱۹۱۳ حوزه آزمون کنکور سراسری ۱۴۰۳, اخبار دانشگاه ,خبرهای دانشگاه
نوبت اول کنکور سراسری ۱۴۰۳ با رقابت ۵۳۳ هزار و ۳۲۲ داوطلب در گروه‌های علوم ریاضی و علوم انسانی صبح امروز ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ در ۴۱۲ شهر و بخش کشور آغاز شد. 

به  گزارش مهر؛ آزمون اختصاصی هر یک از گروه‌های آزمایشی نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ در ۴۱۲ شهرستان و بخش مختلف کشور در روزهای پنجشنبه ۶ اردیبهشت و جمعه ۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.

 

در این آزمون در مجموع یک میلیون و ۱۵۲ هزار و ۵۱۸ داوطلب ثبت نام کرده‌اند که ۶۳ درصد آنها زن و ۳۷ درصد مرد هستند. در آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو- معلم نیز ۶۶۰ هزار و ۳۹۳ نفر ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد ۶۶ درصد زن و ۳۴ درصد مرد هستند. تعداد ثبت نام کنندگان عادی ۴۹۲ هزار و ۱۲۵ نفر و تعداد ثبت نام کنندگان فرهنگیان ۶۶۰ هزار و ۳۹۳ نفر است.

 

تعداد ثبت نام کنندگان عادی ۴۹۲ هزار و ۱۲۵ نفر و تعداد ثبت نام کنندگان فرهنگیان ۶۶۰ هزار و ۳۹۳ نفر است.

 

آزمون گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در صبح پنجشنبه ۶ اردیبهشت با ۱۲۸ هزار و ۳۶۲ داوطلب و آزمون گروه آزمایشی علوم انسانی در صبح پنجشنبه ۶ اردیبهشت با ۳۸۴ هزار و ۹۶۰ داوطلب آغاز شده است.

 

بر اساس تغییرات آزمون سراسری از سال گذشته، دروس عمومی از آزمون حذف شده اند و به این ترتیب داوطلبان باید به سوالات دروس تخصصی پاسخ دهند.

 

در آزمون گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی دو دفترچه داده می‌شود که دفترچه شماره ۱ شامل درس ریاضی با ۴۰ سوال و ۷۰ دقیقه زمان پاسخگویی و دفترچه شماره ۲ شامل دروس فیزیک و شیمی با ۶۵ سوال و ۷۵ دقیقه زمان پاسخگویی است.

 

در آزمون گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی از تعداد ۱۲۸ هزار و ۳۶۲ داوطلب تعداد ۴۷ هزار و ۱۱۲ نفر معادل ۳۷ درصد داوطلبان زن و تعداد ۸۱ هزار و ۲۵۰ نفر معادل ۶۳ درصد داوطلبان مرد هستند.

 

در آزمون گروه آزمایشی علوم انسانی دو دفترچه داده می‌شود که دفترچه شماره ۱ شامل دروس ریاضی، زبان و ادبیات فارسی، علوم اجتماعی و روانشناسی با ۸۰ سوال و ۸۵ دقیقه زمان پاسخگویی و دفترچه شماره ۲ شامل دروس زبان عربی، تاریخ، جغرافیا، فلسفه منطق و اقتصاد با ۸۰ سوال و ۷۵ دقیقه زمان پاسخگویی است.

 

در آزمون گروه آزمایشی علوم انسانی از تعداد ۳۸۴ هزار و ۹۶۰ داوطلب تعداد ۲۵۰ هزار و ۳۴۵ نفر معادل ۶۵ درصد داوطلبان زن و تعداد ۱۳۴ هزار و ۶۱۵ نفر معادل ۳۵ درصد داوطلبان مرد هستند.

 

به گزارش مهر، نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ با برگزاری آزمون گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی صبح روز پنجشنبه ۶ اردیبهشت ماه، هنر و زبان‌های خارجی عصر همان روز و گروه آزمایشی علوم تجربی صبح روز جمعه ۷ اردیبهشت ماه در ۴۱۲ شهر، ۶۲۴ حوزه اصلی و ۱۹۹۳ حوزه فرعی برگزار خواهد شد.

 

فرآیند برگزاری آزمون صبح‌ها رأس ساعت ۸ صبح و بعدازظهر ساعت دو و نیم بعدازظهر آغاز می‌شود و دربِ حوزه‌های امتحانی به ترتیب رأس ساعت ۷:۳۰ صبح و دو بعدازظهر بسته خواهد شد.

 

برگزاری نوبت اول کنکور ۱۴۰۳ در ۱۹۱۳ حوزه آزمون

وزیر علوم از برگزاری نوبت اول کنکور ۱۴۰۳ در ۱۹۱۳ حوزه خبر داد و گفت این حوزه‌ها در بیش از ۴۰۰ شهرستان پیش‌بینی شده است.

 

به گزارش پانا؛ محمدعلی زلفی‌گل در حاشیه بازدید از روند برگزاری نوبت اول آزمون سراسری ۱۴۰۳، در دانشگاه الزهرا در جمع خبرنگاران اظهار کرد: خوشبختانه تمهیدات لازم در سراسر کشور برای برگزاری امن و با نشاط کنکور پیش‌بینی شده است و امیدواریم شاهد یک رقابت علمی پرشور و نشاط بین داوطلبان این آزمون در ۵ گروه ریاضی، تجربی، علوم انسانی، زبان و هنر باشیم.

 

وی با بیان اینکه ۱۹۱۳ حوزه در بیش از ۴۰۰ شهرستان برای برگزاری نوبت اول آزمون سراسری ۱۴۰۳ پیش‌بینی شده است، گفت: تعداد داوطلبان در گروه‌های مختلف، متفاوت است و گروه علوم تجربی با بیش از ۵۰۰ هزار داوطلب، بیشترین متقاضی را داراست و گروه‌های انسانی، ریاضی، هنر و زبان در رتبه بعد قرار دارند.

 

وزیر علوم درخصوص تفاوت کنکور امسال با کنکور سال‌ گذشته اظهار کرد: بزرگترین تفاوت کنکور امسال درخصوص زمان برگزاری آن است. براساس مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی ما مکلف هستیم که در سال دو نوبت کنکور برگزار کنیم و طبیعی است این دو نوبت کنکور فاصله‌ای متناسب داشته باشد، اما امسال با توجه به شرایط ماه مبارک رمضان، فاصله برگزاری بین دو نوبت کنکور ۱۴۰۳ زیاد نیست و نوبت دوم در تیرماه برگزار خواهد شد.

 

زلفی‌گل ادامه داد: با برگزاری دو نوبت کنکور در سال مقداری از نگرانی‌هایی که داوطلبان و خانواده‌ها دارند برطرف می‌شود، چون بالاخره در دو نوبت می‌توانند شرکت کنند و نتیجه ۴ نوبت کنکور برای آن‌ها محاسبه‌ می‌شود و دوسال نیز نتایج کنکور آن‌ها ذخیره می‌شود؛ در نتیجه می‌توانند براساس اینکه در کدام یکی از چهار کنکور رتبه بهتری را کسب کرده‌اند انتخاب رشته‌ کنند.

 

وزیر علوم تاکید کرد: البته نمرات تراز می‌شود تا حق داوطلبان ضایع نشود، چون طبیعی است که سوالات و شرایط برگزاری کنکور در هر نوبت با نوبت بعدی متفاوت است و سازمان سنجش سعی می‌کند این تراز را انجام دهد تا عدالت آموزشی در انتخاب رشته رعایت شود.

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------