آخرین اخبار کنکور و دانشگاه


اخبار دانشگاه ,خبرهای دانشگاه, کنکور

رئیس سازمان سنجش: هزینه آیلتس را ما افزایش نداده ایم؛ همان ۲۲۰ دلار است / علت افزایش آن، بالا رفتن قیمت ارز است

رئیس سازمان سنجش گفت: هزینه اعلامی آزمون آیلتس از چند سال پیش افزایش نیافته و همان ۲۲۰ دلار است و علت افزایش آن، بالا رفتن…


پذیرش بدون آزمون در ۴۷ رشته کاردانی به کارشناسی/اعلام ضوابط پذیرش اخبار دانشگاه ,خبرهای دانشگاه, کنکور
شرایط و ضوابط پذیرش دانشجو در دوره کاردانی به کارشناسی اعلام شد و داوطلبان در ۴۷ رشته می توانند بدون آزمون ثبت نام و انتخاب رشته کنند. 

به گزارش مهر، ثبت نام و انتخاب رشته در دوره کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال ۱۳۹۹ از روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه ۹۹ آغاز شده و تا روز سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه ۹۹ ادامه دارد.

 

بر اساس شرایط و ضوابط پذیرش دانشجو در این دوره پذیرش دانشجو در ۱۶ رشته با آزمون و در ۴۷ رشته صرفاً با سوابق تحصیلی و بدون آزمون صورت می‌گیرد.

 

جدول کد رشته‌های امتحانی با آزمون 

ردیف کد نام رشته
۱ ۱۰۱ تکنولوژی اتاق عمل
۲ ۱۰۳ بهداشت عمومی
۳ ۱۰۷ تکنولوژی پرتوشناسی
۴ ۱۱۰ علوم آزمایشگاهی
۵ ۱۱۱ مامایی
۶ ۱۱۳ هوشبری
۷ ۱۱۴ فوریت‌های پزشکی پیش بیمارستانی
۸ ۲۰۴ برق
۹ ۲۱۰ کامپیوتر
۱۰ ۲۱۴ معماری
۱۱ ۲۱۵ مکانیک
۱۲ ۲۳۲ مهندسی اجرایی عمران
۱۳ ۵۱۲ علوم ورزشی
۱۴ ۵۱۴ حسابداری
۱۵ ۶۰۱ تکنولوژی و طراحی دوخت
۱۶ ۶۰۵ هنرهای تجسمی

 

جدول کد رشته‌های پذیرش صرفاً با سوابق تحصیلی

ردیف کد نام رشته
۱ ۱۰۲ مهندسی بهداشت حرفه‌ای و ایمنی کار
۲ ۱۰۴ مهندسی بهداشت محیط
۳ ۱۰۵ ساخت پروتزهای دندانی
۴ ۱۱۲ مدارک پزشکی
۵ ۲۰۲ ایمنی صنعتی و محیط کار
۶ ۲۰۶ ساخت و تولید
۷ ۲۰۷ صنایع چوب و کاغذ سازه‌های چوبی
۸ ۲۰۸ صنایع شیمیایی
۹ ۲۱۱ مواد
۱۰ ۲۱۳ معدن
۱۱ ۲۱۶ نقشه برداری
۱۲ ۲۱۷ شهرسازی
۱۳ ۲۱۸ صنایع نساجی
۱۴ ۳۰۱ مهندسی آبیاری
۱۵ ۳۰۲ مهندسی منابع طبیعی محیط زیست
۱۶ ۳۰۴ پرورش طیور
۱۷ ۳۰۵ پرورش گاو و گاومیش
۱۸ ۳۰۶ تولیدات دامی
۱۹ ۳۰۷ تولیدات گیاهی
۲۰ ۳۰۸ جنگلداری
۲۱ ۳۰۹ شیلات
۲۲ ۳۱۰ چوب شناسی و صنایع چوب
۲۳ ۳۱۱ علوم و صنایع غذایی
۲۴ ۳۱۲ گیاه پزشکی
۲۵ ۳۱۳ ماشین‌های کشاورزی
۲۶ ۳۱۴ مرتع و آبخیزداری
۲۷ ۳۱۵ بازیافت
۲۸ ۴۰۱ آمار
۲۹ ۴۰۲ آموزش ریاضی
۳۰ ۵۰۲ آموزش دینی و عربی
۳۱ ۵۰۳ آموزش راهنمایی و مشاوره
۳۲ ۵۰۴ زبان انگلیسی
۳۳ ۵۰۵ زبان و ادبیات فارسی
۳۴ ۵۰۶ آموزش علوم تجربی
۳۵ ۵۰۹ آموزش و پرورش ابتدایی
۳۶ ۵۱۱ باستان شناسی
۳۷ ۵۱۳ تربیت معلم قرآن کریم
۳۸ ۵۱۶ علوم انتظامی
۳۹ ۵۱۷ علم اطلاعات و دانششناسی
۴۰ ۵۱۸ مدیریت
۴۱ ۵۱۹ حقوق قضایی علوم ثبتی
۴۲ ۶۰۲ صنایع دستی
۴۳ ۶۰۳ مرمت و احیای بناهای تاریخی
۴۴ ۶۰۴ نوازندگی ساز ایرانی
۴۵ ۶۰۶ طراحی پوشاک
۴۶ ۷۰۱

۱- علوم آزمایشگاهی دامپزشکی

۲- بهداشت مواد غذایی

۴۷ ۷۰۲ بهداشت مواد غذایی با منشاء دامی

 

اعلام شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد

پذیرش دانشجو در کلیه رشته‌های تحصیلی غیرپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی و رشته‌های تحصیلی مهندسی بهداشت محیط دانشگاه مذکور، صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کل دوره کاردانی) متقاضیان و در سایر رشته‌های گروه پزشکی این دانشگاه (شامل: تکنولوژی اتاق عمل، بهداشت عمومی، علوم آزمایشگاهی، مامایی و هوشبری)، بر اساس آزمون صورت می‌گیرد.

 

 بیشتر بخوانید:  معرفی رشته علوم تربیتی

 

تاریخ، نحوه انتخاب رشته و همچنین کدرشته محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی، متعاقباً از طریق پایگاه اینترنتی معاونت سنجش و پذیرش دانشگاه مذکور به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

 

ضمن اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در رشته‌های امتحانی مهندسی بهداشت حرفه‌ای و ایمنی کار، ساخت پروتزهای دندانی، تكنولوژی پرتوشناسی ، مدارک پزشکی، فوریت‌های پزشکی پیش بیمارستانی، باستان شناسی، علوم انتظامی، موسیقی (نوازندگی ساز ایرانی) و طراحی پوشاک پذیرش دانشجو ندارد.

 

برخی از شرایط و ضوابط گزینش دانشجو در دانشگاه‌ها

در هر یک از رشته‌های امتحانی گروه آموزشی غیرپزشکی، چنانچه رشته تحصیلی کاردانی و یا مدرک کاردانی داوطلب با رشته امتحانی مورد انتخاب وی مرتبط نباشد، داوطلب پذیرفته شده، ملزم به گذراندن دروس پیش‌نیاز یا جبرانی به تشخیص گروه آموزشی مربوط خواهد بود و شهریه واحدهای درسی پیش‌نیاز یا جبرانی از دانشجو اخذ می‌شود.

 

پذیرفته شدگان نباید برای شروع و ادامه تحصیل از لحاظ قوانین شرعی و کشوری منعی داشته باشند.

 

هیچ دانشجویی مجاز نیست به طور همزمان در دو رشته یا در دو مقطع تحصیل کند.

 

استفاده از آموزش رایگان مستلزم سپردن تعهد خدمت خواهد بود.

 

کدرشته های تحصیلی نیمسال اول و نیمسال دوم را داوطلبانی می‌توانند انتخاب کنند که حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ۹۹ فارغ التحصیل شوند.

 

دانشجویانی که از تاریخ ۳۱ شهریور ۹۹ به بعد و حداکثر تا ۳۰ بهمن ۹۹ فارغ التحصیل می‌شوند (یعنی تا تاریخ ۳۱ شهریور ۹۹ فارغ التحصیل نمی‌شوند) در صورت اعلام ظرفیت توسط

دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، منحصراً مجاز به انتخاب کد رشته‌های تحصیلی نیمسال دوم هستند. به عبارت دیگر دانشجویانی که تا تاریخ ۳۱ شهریور ۹۹ فارغ التحصیل نمی‌شوند، حق انتخاب رشته‌های تحصیلی نیمسال اول را ندارند.

 

تحصیل در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی تمام وقت است، لذا کارمندان دولت در صورتی می‌توانند به تحصیل بپردازند که موافقتنامه رسمی و بدون قید و شرط وزارتخانه یا سازمان متبوع خود را مبنی بر شرکت در همه کلاس‌ها، آزمایشگاه‌ها، کارآموزی‌ها و فعالیت‌های دیگر دوران تحصیل به همراه مدارک ثبت نام به مؤسسه آموزش عالی محل قبولی عرضه کنند.

 

ساعات تشکیل کلاس‌های دوره نوبت دوم (شبانه) با نظر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی تعیین و اعلام می‌شود. انتقال دانشجویان دوره نوبت دوم (شبانه) به دوره روزانه ممنوع است.

 

متقاضیان رشته‌های تحصیلی گروه آموزشی پزشکی، لازم است با توجه به رشته فارغ‌التحصیلی و یا نوع مدرک کاردانی (فوق دیپلم) خود منحصراً در یکی از رشته‌های امتحانی گروه آموزشی پزشکی، ثبت نام و شرکت کنند.

 

پذیرش دانشجو در رشته‌های تحصیلی کارشناسی ناپیوسته «مهندسی بهداشت حرفه‌ای و ایمنی کار، مهندسی بهداشت محیط، ساخت پروتزهای دندانی و مدارک پزشکی»، بدون آزمون و صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کل دوره کاردانی) صورت می‌گیرد.

 

دانشجویان دوره‌های نوبت دوم (شبانه) تابع مقررات آموزشی دانشجویان دوره‌های روزانه خواهند بود، مگر در مواردی که در آیین نامه طرح ایجاد دوره‌های نوبت دوم (شبانه) مستثنی شده است.

 

برنامه‌های آموزشی دوره‌های نوبت دوم (شبانه) عیناً همان برنامه‌های آموزشی دوره‌های روزانه است. تعیین سقف واحدهای درسی دوره‌های نوبت دوم (شبانه) برای هر نیمسال تحصیلی با توجه به سایر ضوابط و مقررات در اختیار شورای آموزشی دانشگاه یا مؤسسه آموزش عالی ذیربط خواهد بود.

 

در صورت به حدنصاب نرسیدن تعداد پذیرفته شدگان در هر کدرشته محل برای تشکیل کلاس، دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی مسئولیتی در قبال عدم تشکیل کلاس نخواهند داشت.

 

ادامه تحصیل فارغ التحصیلان مشمول قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در مقاطع بالاتر (کاردانی به کارشناسی) قبل از انجام خدمات موضوع قانون اشاره شده بلامانع است. ضمناً مشمولین در حین انجام خدمات قانونی مذکور، در صورت قبولی در آزمون مقطع بالاتر، می‌توانند پس از اقدام به توقف طرح، ادامه تحصیل دهند.

 

فارغ التحصیلان رشته‌های بهداشت دهان، تکنسین سلامت دهان، پرستاری دندانپزشکی، پروتز دندان و ساخت پروتز دندانی مشمول قانون خدمات پزشکان و پیراپزشکان نیستند. چنانچه برخی از این فارغ التحصیلان در حال حاضر در حین انجام طرح باشند باید طبق برنامه‌ریزی دانشگاه یا دانشکده تا پایان سال جاری خاتمه خدمت داده و پایان طرح دریافت کنند.

 

طبق مصوبه سی و هشتمین جلسه شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی ۵ اسفند ۱۳۸۷ حداقل ۴۰ درصد از ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته‌های تحصیلی کارشناسی ناپیوسته مهندسی بهداشت حرفه‌ای و ایمنی کار و مهندسی بهداشت محیط، به هر یک از دو جنس پذیرش زن و مرد اختصاص دارد.

 

در گروه آموزشی پزشکی تعیین سقف واحدهای درسی برای هر نیمسال تحصیلی با توجه به سایر ضوابط و مقررات در اختیار شورای آموزشی دانشگاه مربوط خواهد بود.

 

اعطای مأموریت آموزشی به کارکنان پذیرفته شده در دوره‌های نوبت دوم (شبانه) و پرداخت شهریه و یا هرگونه کمک هزینه تحصیلی ممنوع است.

 

داوطلبان هر استان که در استخدام دستگاه‌های دولتی هستند باید کد رشته محل‌های موجود در استان مربوط را در اولویت قرار دهند، مگر اینکه رشته مورد نظر آنان در استان محل کار وجود نداشته باشد. در صورت عدم رعایت مفاد فوق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ادامه تحصیل آنان موافقت نخواهد کرد. ضمناً در صورت قبولی، امکان معرفی این قبیل افراد بعد از اعلام نتایج به اولویت‌های بعدی نخواهد بود.

 

کاردان‌های شاغل و نیز کاردان‌های متعهد خدمت رشته‌های بهداشت محیط، بهداشت خانواده و مبارزه با بیماری‌ها در صورت پذیرفته شدن در آزمون کارشناسی ناپیوسته تنها پس از ارائه موافقتنامه از سازمان متبوع مجاز به ثبت نام و ادامه تحصیل خواهند بود.

 

بر اساس ماده ۱۰ دستورالعمل بازپرداخت صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، آن دسته از فارغ التحصیلان مقطع کاردانی دانشگاه‌های علوم پزشکی که از مزایای صندوق بهره مند شده‌اند، در صورت قبولی در آزمون، لازم است برای ثبت نام از صندوق رفاه مجوز ادامه تحصیل یا تسویه حساب دریافت کنند و تأییدیه مربوط را هنگام ثبت نام به دانشگاه محل پذیرش ارائه کنند.

 

مصوبه شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص دانش آموختگان دوره‌های کاردانی پیوسته، دارای مجوز رسمی از شورای گسترش آموزش عالی که معدل دوره کاردانی آنها کمتر از ۱۴ باشد به این صورت اصلاح شد: «دانش آموختگان مذکور در صورت قبولی در رشته مرتبط در دوره کارشناسی ناپیوسته نیاز به گذراندن واحد جبرانی ندارند در غیر این صورت باید ۲۴ واحد جبرانی بگذراند»

 

پذیرش دانشجو در برخی از رشته‌های امتحانی منحصراً در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی صورت می‌گیرد.

 

با توجه به اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از سال تحصیلی ۹۲-۹۳ تا اطلاع ثانوی در رشته امتحانی تکنولوژی پزشکی هسته‌ای پذیرش دانشجو صورت نخواهد گرفت. لذا کاردان‌های تکنولوژی پزشکی هسته‌ای می‌توانند در رشته امتحانی تکنولوژی پرتوشناسی ثبت نام و شرکت کنند.

  

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------