حافظه چگونه كار مي‌كند؟چگونگي عملكرد حافظه

يك حافظه قدرتمند و فعال بستري براي تمام كاركردهاي ذهن است

 

كاركرد ذهن نه تنها كليدي براي رسيدن به موفقيت‌هاي شخصي و كاري است بلكه در بهتر شدن كيفيت زندگي نيز موثر است. يك حافظه قدرتمند و فعال بستري براي تمام كاركردهاي ذهن است...


با تقويت حافظه، مي‌توانيد براي كشف توانايي‌هاي خود، چگونگي عملكرد حافظه خود، چگونگي توسعه انرژي‌هاي ذهني و استفاده موثر از آن در زندگي روزمره، راهي پيدا كنيد. تكنيك‌هاي تقويت حافظه به شما كمك مي‌كند كه در هر سطحي عملكرد خود را افزايش دهيد و هم‌چنين به شما ياد مي‌دهد تا از مهارت‌هاي خود در تمام زمينه‌هاي زندگي استفاده كنيد. تمرينات ارزيابي شما را قادر مي‌سازد كه بتوانيد عملكرد ذهني خود را بسنجيد و با افزايش دادن توانايي‌هاي حافظه اعتماد به نفس شما افزايش يافته در نتيجه خلاقيت شما بيشتر شده و متوجه عملكرد بهتر خود در زندگي، كار و مطالعه مي‌شويد.

 

درك حافظه
حافظه، توانايي ذهني انسان است كه در پوششي مرموز و نهفته شده است. فهميدن و درك چگونگي كاركرد حافظه، به شما انگيزه مي‌دهد براي اين كه از آن درست استفاده كنيد.


حافظه چيست؟
حافظه، هر كدام از ما را به عنوان فردي خاص مشخص مي‌كند. هر كدام از ما از دوران اوليه زندگي خود خاطرات منحصر به فردي داريم. حافظه ما را قادر مي‌سازد تا براي زندگي روزانه خود برنامه‌ريزي كنيم. فقط هنگامي كه حافظه كم مي‌شود متوجه مي‌شويم كه چه قدر در هويت ما موثر است.


نكته:از حافظه خود خوب استفاده كنيد. كيفيت‌هاي اصلي زندگي ما در خاطرات‌مان ريشه دارد.


حافظه و فرديت
حافظه در مقياس وسيع، چيزي است كه شما را شما مي‌سازد. حافظه، فقط يك كامپيوتر ساده از اطلاعات نيست، بلكه مي‌تواند روي بينش شما در زندگي و چگونگي پاسخ به رويدادها تاثير بگذارد تجارب جديد با خاطرات شما شكل مي‌گيرند. عكس‌العمل شما به رويدادها، وابسته به تجارب قبلي‌تان از اتفاقي مشابه آن است.

 

 

انتظار از آينده
وقتي به يك اتفاق كه قرار است در آينده رخ دهد، با لذت مي‌نگريد، مثلا تعطيلات در كنار دريا، ممكن است به اين دليل باشد كه در گذشته خاطره خوبي از موقعيتي شبيه به آن داشته‌ايد.


چرا خاطرات فرق مي‌كنند؟
اطلاعات جمع‌آوري شده از يك رويداد، براي يك نفر تفاوت زيادي با خاطره شخص ديگر از همان رويداد دارد. چون درست بر خلاف تصوير عكاسي، يك خاطره به طور خيلي دقيق در ذهن چاپ نمي‌شود. يك خاطره از قطعاتي اطلاعات تشكيل شده كه در مغز هر كس به صورت منحصر به فرد ثبت مي‌شود. يادآوري هر كس از يك رويداد هميشه با جزييات جمع‌آوري شده از خاطرات و اطلاعات ديگري كه قبلا در ذهن او ذخيره شده، همراهي مي‌كند.


نكته:با تعليم حافظه و اجراي سريع و موثر آن مي‌توانيد شناخت صحيحي از انرژي حقيقي حافظه خود به دست آوريد.
براي نوزادان خود با فراهم كردن محيطي غني، خاطرات مثبتي را فراهم كنيد.
خاطره، اختراعي بزرگ و زيباست كه هميشه براي يادگيري و زندگي كردن لازم است.

از دست دادن ناگهاني حافظه

حافظه، نقش مهمي در پيشرفت زبان دارد

 

يادآوري در هنگام كودكي
خاطرات زماني شكل مي‌گيرند كه حدس و گمان شروع به فعاليت مي‌كنند. نوزادان از وقتي در رحم مادر هستند صداهايي را كه مي‌شنوند مي‌شناسند و حتي گفته مي‌شود كه قطعاتي از موسيقي را كه قبل از تولد مكررا مي‌شنوند، در ماه‌هاي اوليه تولد نيز مي‌شناسند. نوزادان از همان ماه‌هاي اوليه تولد شروع به شناختن كساني مي‌كنند كه بيشتر اوقات با آن‌ها هستند و از سن يك سالگي مهارت زباني خود را توسعه مي‌دهند. در حالي كه خيلي از يادگيري‌ها به وسيله تكرار كردن است، نوپايان به سرعت كلمات خود را تغيير مي‌دهند. براي مثال ممكن است گردش رفتن را با اداي صداي ددر نشان دهند.


مهارت يادگيري زبان
حافظه، نقش مهمي در پيشرفت زبان دارد. نوزادان با تمرين و تقليد لغاتي را در حافظه خود ذخيره مي‌كنند و شايد خيلي ديرتر، از آن‌ها براي صحبت كردن استفاده كنند.


حافظه و سن
حافظه با افزايش سن رو به زوال نمي‌رود. دو عامل مهم كه كارآيي مغز را اندازه‌گيري مي‌كنند، خوني است كه در مغز جريان دارد و ديگري اكسيژني است كه مصرف مي‌شود و اين دو عامل در يك فرد سالم 70 ساله و يك فرد سالم 20 ساله دقيقا به يك اندازه است و حافظه آن‌ها به طور يكسان عمل مي‌كند. تنها موردي كه عملكرد حافظه فرق مي‌كند، تفاوت در سرعت يادگيري است. وقتي يك فرد مسن مي‌خواهد اطلاعاتي را حفظ كند نسبت به يك جوان به زمان بيشتري نياز دارد.


نكته:ذهن خود را فعال نگه داريد تا پيري، توانايي‌هايي حيرت‌انگيز از عملكرد ذهن خود مي‌بينيد. در حالي كه ممكن است سرعت يادگيري با افزايش سن كندتر شود، ولي ضبط و به خاطر آوردن اطلاعات به خوبي هميشه است.


چرا حافظه خطا مي‌كند؟
حافظه مي‌تواند به مرور دچار خطا شود. استرس و خستگي از عواملي هستند كه روي تمركز و از دست دادن ناگهاني خاطرات تاثير مي‌گذارند. خطاهاي كوچك يا بزرگ در درازمدت مي‌تواند به علت بيماري‌هاي رواني و يا آسيب‌هاي بدني و مغزي و يا حتي غده‌هاي مغزي، سكته و يا ورم مغز باشد. از دست دادن ناگهاني حافظه، مي‌تواند به صورت مشكل در به ياد آوردن رويدادهايي كه در گذشته رخ داده و يا حتي رويدادهايي كه در حال اتفاق افتادن هستند و يا خاطرات دوران كودكي خود را نشان دهد. معمولا حافظه آرام آرام برمي‌گردد، اگر چه خطاي حافظه در اثر صدمات جدي مغزي ممكن است هميشه باقي بماند.

 

نكته:در پيري عملكرد حافظه به دليل از دست دادن سلول‌هاي مغزي دچار مشكل مي‌شود، اما نه در حدي كه اكثرا باور دارند. يك فرد 70 ساله، حدود 97 درصد از سلول‌هاي مغزي خود را كه در سن 25 سالگي داشته، هنوز دارد.


حافظه و هوش
اغلب مردم تصور مي‌كنند هوش هر كس مشخص است، اما افزايش مهارت‌هاي حافظه مي‌تواند هوش را بالا ببرد. تست‌هاي IQ، قسمت‌هاي مختلفي از هوش را آزمايش مي‌كنند. اين تست در افرادي كه از تكنيك‌هاي تعليم حافظه استفاده كرده‌اند بسيار پيشرفته‌تر است.


يك نگاه
حافظه در سنين بالا مي‌تواند به همان خوبي سنين جواني عمل كند.
حافظه مي‌تواند در اثر استرس، خستگي و يا صدمات روحي به تدريج آسيب ببيند.
هوش افراد مي‌تواند از طريق تقويت حافظه افزايش يابد.


تست هوشي IQ چيست؟
اين تست براي ارزيابي هوش افراد اولين بار در قرن 19 استفاده شد. سوالات اين تست،‌ توانايي‌هاي مشخصي از عملكرد ذهني را مي‌سنجد و نتايج آن نشانگر عملكرد ذهن در حوزه‌هاي غيرقابل اندازه‌گيري است. اين تست بيشتر مي‌خواهد نشان دهد كه آيا هوش يا IQ وابسته به عوامل ژنتيكي است، يا محيطي، يا هر دو. اگر چه مشخص شده كه تحصيلات و محيط مي‌تواند روي نمرات اين تست تاثير بگذارد ولي تكنيك‌هاي تعليم حافظه نيز مي‌تواند هوش شما را در زمينه‌هاي خاصي افزايش دهد. راه ديگر براي افزايش نمره در اين تست تمرين مكرر تست است. هر دفعه كه تست IQ را انجام مي‌دهيد جواب‌ها را بهتر ياد مي‌گيريد، بنابراين حافظه شما مانند بانكي از تجارب عمل مي‌كند كه در آينده مي‌توانيد از آن استفاده كنيد.


حافظه چگونه كار مي‌كند؟
مغز پيچيده‌ترين عضو انسان است كه هنوز قسمت اعظم آن شناخته نشده. تنها چيزي كه مي‌دانيم اين است كه قدرت ارتباط بين سلول‌هاي مغزي يا اعصاب، روي عملكرد آن اثر مي‌گذارد.


ساختمان مغز
وزن مغز حدود 3/1 كيلوگرم و به شكل يك تخم‌مرغ است. پايين‌ترين قسمت آن سربلوم (cerebellum) است كه حركات را كنترل مي‌كند. قسمت مياني مغز شامل تالاموس و هيپوتالاموس است كه اطلاعات مربوط به حواس و ادراك و سيستم‌هاي منظم بدن را به عهده دارد. قسمت بالايي مغز سربروم (cerebellum) است كه كنترل‌كننده اعمال پيچيده مثل حافظه است. نرون‌ها، قسمت اصلي سيستم اعصاب هستند كه حركات بدن را اداره مي‌كنند آن‌ها در مغز مسوول اعمال ديگر مثل ذخاير خاطرات نيز هستند.


نكته:قدرت مغز نيرويي بسيار شگفت‌انگيز است و هيچ محدوديتي در ظرفيت آن نيست.

دانستن چگونگي استفاده از تمام حوزه‌هاي مغز و كاركرد آن‌ها با يكديگر مانند يك كامپيوتر طبيعي سرگرم‌كننده است.
منبع :مجله موفقیت

 مطالب بیشتر برای زندگی بهتر

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------