روان آزار کیست و اکثراً چه شغلی دارد؟بیشتر اوقات، تشخیص آدم های روان آزار یا بسیار دشوار است‎

 

بیشتر اوقات، تشخیص آدم های روان آزار یا psychopath بسیار دشوار است. آن ها شخصیت های کاریکاتوری قاتلین زنجیره ای نیستند که در فیلم ها می بینید یا در کتاب ها می خوانید. اغلب، آدم های روان آزار ظاهری معمولی دارند، که همین موضوع تشخیص آن ها را دشوار می سازد.

 

در راهنمای تشخیصی و آماری اختلال های روانی که با عنوان DSM-5 شناخته می شود، افراد دارای نوع شخصیتی روان آزار با داشتن حس بزرگنمایی از خود تعریف می شوند که علاقه به تحت کنترل آوردن دیگران دارند. ولی تشخیص این حس به ندرت به این سادگی ها است.

 

یک چیزی که افراد روان آزار معمولاً در آن با هم اشتراک دارند، حرفه شغلی است که انتخاب می کنند. برای مثال، شما احتمالاً با تعداد زیادی از این افراد در سِمَت های رهبری مواجه خواهید شد چرا که از قاطعیت، کاریزما و بی پروایی برخوردار هستند. آن ها در اتخاذ تصمیمات سریع و لحظه ای بسیار ماهر هستند، ولی در شغل های نیازمند داشتن حس همدلی مثل پرستاری یا درمانگری چندان خوب نیستند.

 

کوین داتون روانشناس و نویسنده بریتانیایی در مطالعه روان آزاری تخصص دارد. او در کتاب خود به نام «خردمندی روان آزارها: قدیس ها، جاسوس ها و قاتلین زنجیره ای چه درسی در مورد موفقیت می توانند به ما دهند» فهرستی از انواع شغل هایی را آورده که بیشترین روان آزارها را به خود جذب می کند.

 

داتون می گوید: «روان آزارهای کارکردی» از شخصیت های منفصل، مصمم و کاریزماتیک خود برای موفق شدن در جامعه استفاده می کنند.

 

به عبارت دیگر، روان آزارها اغلب مثل آدم های عادی زندگی می کنند با این تفاوت که از چند خصیصه برخوردار هستند که آن ها را متفاوت می سازد. در ادامه خواهید خواند که 9 انتخاب شغلی اصلی آدم های روان آزار که بر اساس محبوبیت از بالا به پایین لیست شده، کدام شغل ها است.

 

9. کارمند دولتی 

بر اساس کتاب داتون، کارمند دولتی بودن دهمین انتخاب شغلی پرطرفدار برای روان آزارها است. در حقیقت، در سال 2014 مقامات دولتی انگلستان به طور خاص به دنبال استخدام افراد روان آزار بودند تا «نظم را حفظ کنند»، چرا که این افراد «در هنگام بحران ها بسیار خوب هستند» و «هیچ حسی برای دیگران و هیچ کد اخلاقی ندارند، و معمولاً بسیار باهوش و منطقی هستند.»

  

8. سرآشپز 

اغلب روان آزارها هیچ علاقه ای به آسیب رساندن به دیگران ندارند، پس در این مورد نگران نباشید که سرآشپزها به شعله های آتش و چاقو در طول روز کاری خود دسترسی دارند. روان آزارها به خوبی از پس هرج و مرج بر می آیند در حالی که دیگران ممکن است در آن شرایط با ناکامی مواجه شوند، که می تواند یک دلیل عمده باشد که چرا این افراد در محیط پر ریخت و پاش آشپزخانه به خوبی کار می کنند.

  

7. افسر پلیس 

آدم های روان آزار لزوماً دارای انگیزه های پنهان نیستند. یکی از خصلت های آن ها این است که تحت فشار بسیار خونسرد باقی می مانند. افسران پلیس شغلی بسیار پر استرس و خطرناک دارند، بنابراین این مزیت بزرگی است که بتوانید در هنگام بحران ها خونسرد باقی بمانید. این می تواند دلیلی اصلی باشد که اجرای قانون، انتخاب شغلی پر طرفداری برای روان آزارها است.

  

6. خبرنگار 

داتون برخی از صفات آدم های روان آزار را جذابیت، تمرکز، ذهن آگاهی، قاطعیت، و اقدامگری ذکر می کند، که همه آن ها در حرفه خبرنگاری مزیت هستند، به ویژه اگر ضرب الاجل های سفت و سخت داشته باشید و مجبور باشید از منابع خاص به جواب دست پیدا کنید.

 

چیزی که افراد روان آزار معمولاً در آن با هم اشتراک دارند، شغلی است که انتخاب میکنند‎

 

5. جراح اتاق عمل 

در یک مطالعه که در مجله بولتن کالج سلطنتی جراحان انگلیس منتشر شد مشخص شد که جراحان واقعاً احتمال زیادی دارد که روان آزار باشند. نتایج این مطالعه نشان داد که مشاوران در بیمارستان های آموزشی امتیاز بالاتری در مقیاس شخصیت روان آزاری نسبت به مشاوران بیمارستان های عمومی دریافت کردند، که در محبوبیت بین آدم ها امتیاز بیشتری کسب کردند. دلایل احتمالی که مسئولین در بحث های خود مطرح کردند این است که «مصونیت از استرس، خصیصه شخصیتی برجسته پزشکان است»، و اینکه جراحان هر روزه مجبورند تصمیمات سریع و دشوار اتخاذ کنند.

  

4. فروشنده 

یک فرد روان آزار که در واحد فروش کار می کند احتمالاً صفاتی مثل تعریف بی محابا از خود، سرقت اطلاعات ارتباطی دیگر افراد، تمایل بسیار زیاد به در آوردن حداکثر پول، و ناتوانی در کارهای گروهی را از خود نشان می دهد. بسته به سازمانی که شما در آن کار می کنید، این فرد یا می تواند بدترین کابوس شما، و یا کارمند رویایی فروش باشد.

  

3. شخصیت رسانه ای در تلویزیون یا رادیو 

بعضی از آدم های روان آزار همچنین خودشیفتگی را از خود بروز می دهند، که بدون شک ویژگی مفیدی در شغلی است که نیازمند توجه عمومی زیادی است. محبوبیت این انتخاب شغلی برای افراد روان آزار همچنین می تواند به این دلیل باشد که مجری تلویزیونی یا شخصیت رادیویی بودن نیازمند این است که شما در مقابل فشار خونسرد باقی بمانید.

 

2. وکیل 

در کتاب «اعترافات یک روان آزار: زندگی سپری شده در معرض دید» اثر M. E. Thomas، یک فرد روان آزار که به شخصیت خود آگاه است ادعا می کند که روان آزار بودن به او کمک کرد که بتواند وکیل بهتری باشد. روث لی جانسون که یک وکیل است می گوید که اگرچه ویژگی های روان آزاری مثل اعتماد به نفس، بی عاطفگی، و جذابیت فریبنده می تواند برای وکیل ها مفید باشد، ولی ساده انگارانه است که بگوییم این ویژگی ها به تنهایی کافی است. البته در شرایط مناسب، چنین ویژگی هایی می تواند وکیل را بسیار توانمند و قابل احترام نشان دهد.

  

1. مدیرعامل 

آدم های روان آزار چیزی دارند که به آن «ارتجاع در مقابل هرج و مرج» گفته می شود. این فقط بدان معنی نیست که این افراد تحت فشار خونسردی خود را حفظ می کنند، بلکه گاهی اوقات ویرانی را برای هر کس دیگری به وجود می آورند، چرا که به این افراد ظاهر خوبی می دهد وقتی که هر کسی در اطرافشان دچار مشکل شده باشد. بعضی روان آزارها از این روش استفاده می کنند تا از نردبان پیشرفت شغلی به سمت بالا حرکت کنند. بعضی دیگر لزوماً تا این حد به دنبال تحت کنترل در آوردن دیگران نیستند، و تنها از طریق مهارت های خود به بالای نردبان می رسند.

   

منبع: برترین ها

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   {source}
   X آموزش و مشاوره,آموزش علمی و کنکور

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023