برای تغییر فرزند، خود تغییر کنیدبرای تغییر فرزندتان خود تغییر کنید

 

اصلاح رفتار والدین برای تغییر رفتار فرزندان

اگر نتوانیم احساسات و هیجانات عاطفی خود را کنترل کنیم خیلی از چیز ها را از دست می دهیم. اگر میخواهیم آن پدر و مادری باشیم که دوست داریم باید بتوانیم احساسات خود را کنترل کنیم و همچنین به کارهایمان نظم بدهیم. 

پدر و مادرهای خوب، دائم بچه هایشان را بی قید و شرط دوست دارند اما هیچ پدر و مادری نیست که حس کند که همیشه دوست داشتنی است. متاسفانه یا خوشبختانه، دوست داشتنی شدن ما پدر و مادرها به عهده خودمان است و ما باید راهی را پیدا کنیم که بتوانیم خود را در بین همه مشکلات پدر و مادری که هر روز با آن مواجه می شویم، به جایی برسانیم که دوست داشتنی باشیم.

 

این یک کار خیلی سخت است. برای اینکه بتوانیم یک الگو و راهنمای مناسب برای بچه هایمان باشیم، باید بتوانیم احساساتمان را کنترل کنیم.

 

شما تغییر کنید تا فرزندتان نیز تغییر میکند, برای تغییر فرزندتان خود تغییر کنید, شماعوض شوید تا فرزندتان عوض شود

شما تغییر کنید تا فرزندتان نیز تغییر کند

 

زمانی که شما میگذارید احساساتتان بیایند، آنها آغاز به تبخیر شدن میکنند و از میان می روند. پس زمانی که ناراحت میشوید، تنها بنشینید، نفس های عمیق بکشید، ناراحتی را احساس کنید، در برابر برخورد کردن مقاومت کنید و با خود مهربان باشید، این سبب میشود که احساسی که در درونتان هست، چه ترس باشد چه خشم و‌ چه نفرت، آرام شود و از بین برود و جای خود را به عشق بدهد.

 

این به این معنی نیست که چنانچه فرزندتان رفتار ناشایستی داشت، سکوت کنید و تنها نفس عمیق بکشید. هیچ وقت. فرزندان شما همیشه به راهنمایی های شما احتیاج دارند، ولی فراموش نکنید زمانی که شما راهنمایی ها را از روی ناراحتی و خشم انتقال می دهید، آنها گوش نخواهند کرد.

 

همینطور هیچ زمان نمی توانید فرد دیگری را کنترل و یا عوض کنید. تنها میتوانید خود را تغییر دهید، و این تغییر رفتار شماست که سبب تغییر رفتار دیگران میشود. پس به علل زیر، خود کنترلی عاطفی شما، کلید کمک به تغییر رفتارهای فرزند شماست .

 

شما تغییر کنید تا فرزندتان نیز تغییر میکند, برای تغییر فرزندتان خود تغییر کنید, شماعوض شوید تا فرزندتان عوض شود

فرزندان از ما الگو برداری میکنند

 

خود تغییر کنید تا فرزندتان تغییر کند

فرزندان مقررات عاطفی را از ما یاد میگیرند

فرزندان همیشه کارهایی که از آنها میخواهیم، انجام نمیدهند، بلکه کم کم کارهایی انجام میدهند که ما انجام میدهیم. چنانچه در نشان دادن خشم زیاده روی کنیم، بچه ها هم همان کار را خواهند کرد. ولی در صورتیکه بتوانیم آرامش را حفظ کنیم، می فهمند که راه نشان دادن ناراحتی، حتما عصبانی شدن نیست، به همین علت یاد میگیرند که در هنگام ناراحتی، خود را آرام کنند.

 

هنگامی که ما برای بچه هایمان یک مکان پر آرامش ایجاد کنیم، آنها به اندازه ای حس امنیت میکنند که بتوانند احساساتشان را تجربه کنند

روبرو شدن با احساسات سبب میشود که یاد بگیرند احساسات را کنترل کنند تا رفع شود. بچه ها یاد می گیرند که احساسات و‌ عواطف قسمتی از انسان بودن است، پس نباید از آنها بترسند و یا نسبت به آنها به سرعت واکنش نشان دهند.

 

شما تغییر کنید تا فرزندتان نیز تغییر میکند, برای تغییر فرزندتان خود تغییر کنید, شماعوض شوید تا فرزندتان عوض شود

خود تغییر کنید تا فرزندتان تغییر کند

 

امنیت عاطفی که برای بچه هایمان به وجود می آوریم، در واقع آن چیزیست که سبب رشد، شکوفایی و سلامت روح و روان آنها میشود

فرزندان مثل ما دوست دارند حس شادی کنند و با دیگران ارتباط برقرار کنند، اما گاهی اوقات ترس و عصبانیت بر آنها غلبه میکند. آرامش میتواند راه را برای عشق ورزیدن آنها به وجود آورد. زمانی که آنها حس خوبی داشته باشند، کارهای خوبی هم انجام میدهند.

 

بچه ها بارومترهای حساس احساس و حال و تنشهای ما هستند

بچه ها مثل دستگاه فشارسنجی هستند که مرتب در حال اندازه گیری حالات و رفتارهای ما هستند. پس چنانچه درگیر موضوع حل نشده ای باشیم، آنها به طور ناخودآگاه خیلی زود متوجه میشوند و واکنش نشان میدهند. به همین علت خیلی اوقات زمانی که درگیر موضوعات شخصی خودمان هستیم، متوجه تغییر رفتار فرزند میشویم، با وجود اینکه هیچ وقت به مستقیما به آن اشاره نکرده ایم.

 

وقتی که بچه هایمان به ما احترام بگذارند و حس کنند که ما آنها را درک میکنیم، بدون تردید راهنماییهای ما را دنبال خواهند کرد

آنها یاد میگیرند که همیشه چیزی را که میخواهند بدست نخواهند آورد اما، چیز بهتری را بدست می آورند؛ پدر و مادری که آنها را درک میکنند، حتى هنگامی که به آنها نه میگویند. زمانی که بچه ها به این درک برسند که ما آنها را باور میکنیم، راهنمایی ها و قوانین را بهتر دنبال میکنند.

 

زمانی که به طور متفاوتی جواب میدهیم، کودکمان هم همان کار را میکند

فراموش نکنید، که ترکیب عمل فرزند و واکنش شما، همیشه عواقبی دارد. زمانی که ما تحریک میشویم و بدون تفکر واکنش نشان میدهیم، سبب شدید شدن طوفان میشویم. ولی زمانی که با تفکر جواب میدهیم و با فرزندمان ارتباط برقرار میکنیم، سبب آرام شدن طوفان میشویم. دِرامِ کمتر، عشقِ بیشتر.

 

فرزندان از ما الگو برداری میکنند. یاد گرفتن کنترل احساسات، قسمتی از زندگی هر روز ماست. از همین امروز به هیجانات و احساسات خود دقت کنید. هنگامی که ناراحت میشوید، تا وقتی که به آرامش نرسیده اید، عکس العمل را کنترل کنید. تنها نفس عمیق بکشید و با مهربانی خود را در آغوش بگیرید، مطمئن باشید پیش از‌ نشان دادن هر نوع واکنشی، به آرامش رسیده اید.

 

دشوار است؟ بله! اما احتیاج به تمرین دارد. هر بار که این کار را انجام میدهید، در حقیقت سیم ‌پیچی مغزتان را عوض و توانایی خود برای حفظ آرامش تقویت می‌کنید.

 

مطمئن باشید در صورتیکه شما تغییر کنید، فرزندتان هم تغییر میکند.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------