مادرخوانده و پدرخوانده ها بخواننداصول رفتاری مادرخوانده و پدرخوانده, نامادری, مشکلات نامادری, مشکلات زندگی با نامادری

پدرخوانده و یا مادرخوانده شدن، موضوعیست که ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد 

 

توصیه های کاربردی برای ارتباط بهتر مادر خوانده و پدر خوانده ها

پدرخوانده و یا مادرخوانده شدن، موضوعی است که ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد و اصلا نمی توانیم از آن به عنوان یک جریان و یا اتفاق عجیب و غریب یاد کنیم. .

مقدمه ای درباره مادرخوانده و پدرخوانده ها

چه بخواهیم و چه نخواهیم، خیلی از ماها در زندگی مان، ازدواج مجدد را تجربه می کنیم و در خیلی از موارد، این ازدواج مجدد می تواند بسیار ثمربخش تر و بهتر هر ازدواج اولیه ی دیگری هم ظاهر شود.

 

چرا که طبیعتا در اینگونه ازدواج ها، طرفین با تجربه ی بیشتری وارد زندگی می شوند و صبر و آرامش و تجربه های مختلف و عمیق دیگری را با خود حمل کرده و به زندگی جدید شان ورود می کنند. اما چیزی که می تواند در اکثر مواقع، یک ازدواج مجدد را سخت تر از حالت عادی که دارد کند، مادرخوانده و یا پدر خوانده شدن در خانواده ی جدید است. این موضوع به این معناست که همسر شما از ازدواج قبلی خود صاحب یک یا چند فرزند است که شما قبول کرده اید که با همین شرایط با همسرتان زندگی تان آغاز کنید. 

 

حقیقتا نقش پدرخوانده و مادرخوانده، دقیقا همان طور که همه می دانند، نقش بسیار سخت و حساسی است. اما اگر به دقت به آن نگاه کنید و مشاوره های درستی را درباره ی نقش پدرخوانده و یا مادرخوانده دریافت کنید، این نقش می تواند یکی از شیرین ترین نقش هایی باشد که یک فرد در زندگی خود در این دنیا، تجربه می کند.

 

شما برای اینکه یک پدرخوانده و یا مادرخوانده ی خوبی باشید، نیاز دارید که یک سری مفاهیم و اصول اولیه را برای خودتان حل و فصل نمایید. چرا که اگر این اصول اولیه در همین ابتدای کار، برای شما و ذهنتان حل نشود، در ادامه ی مسیر می تواند مشکلات مختلفی را ایجاد نماید.

 

در ادامه برایتان از یک سری اصول اولیه و مهمی صحبت می کنیم که مادرخوانده ها و پدرخوانده ها باید به آن ها تسلط داشته باشند. پس پیشنهاد می کنیم که تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید تا شاید با هم بتوانیم به درک عمیق تر و درست تری از نقش مادرخوانده و یا پدرخوانده برسیم : 

 

محرمیت مادرخوانده, مادر و مادرخوانده, پدرخوانده

اصولی که مادرخوانده و پدرخوانده ها باید بخوانند

 

اصولی که مادرخوانده و پدرخوانده ها باید بخوانند

اصل اول : قبول کنید که شما پدر و مادر واقعی فرزند همسرتان نیستید

این موضوع همان ابتدای شروع رابطه باید کاملا حل شود. یادتان باشد که اکثر فرزندان خصوصا در سنین نوجوانی و کودکی اولیه، توانایی پذیرش یک شخص جدید را به جای مادر و پدر اصلی خودشان ندارند. خصوصا که مادر و پدر اصلی شان زنده باشند و تنها از یکدیگر جدا شده باشند.

 

پذیرش همین موضوع به ظاهر ساده، می تواند شما را تا حد زیادی از گیجی و گنگی اولیه نجات دهد. در واقع خیلی ساده خدمت تان عرض کنیم که اگر شما بدانید که هیچ وقت نمی توانید پدر و یا مادر بیولوژیکی فرزند همسرتان باشید، خیلی از مسئولیت ها و مشکلاتی که برای حل آن ها هیچ راه حلی جلوی پای شما وجود نداشت، کاملا از بین می روند و ذهن و قلب شما برای پذیرش مسئولیت جدید، آماده تر خواهد شد. پس اولین اصل نقش مادرخواندگی و پدر خواندگی، در قبال فرزندان این است که قبول کنید که شما مادر پدر اصلی او نیستید. 

 

اصل دوم : یک دوست قابل اطمینان برای او باشید

شاید باور نکنید اما این کار و این باور معجزه خواهد کرد. اگر شما ان نگاه از بالا به پایینی که به دلیل مادر بودن و یا پدر بودن به خود گرفته اید را کنار بگذارید. می توانید مانند یک دوست صمیمی و مورد اعتماد در کنار او قرار بگیرید. البته شکل گیری این ارتباط دوستانه آنچنان هم راحت نیست و در خیلی از موارد، نیاز است که شما برای یک عملکرد بهتر در این ارتباط، از یک مشاور کاردرست کمک بگیرید.

 

مشاور به شما کمک می کند که چگونه مقدمات لازم برای دوستی با فرزند همسرتان را فراهم کنید و چگونه رفتار کنید که اغراق آمیز و هیجان زده مشاهده نشود. همیشه یادتان باشد که نقش یک دوست در زندگی فرزندان این چنینی، خیلی خیلی تاثیرگذارتر از نقش یک مادر و پدر دوم خواهد بود. پس این اصل را رعایت کنید و اگر دوست دارید که خاصیت ارتباط شما، یک ارتباط درست و زیبا باشد، خودتان را دوست او بدانید و باور داشته باشید که این کار، بهترین کار ممکن است. 

 

مشکلات نامادری, مشکلات زندگی با نامادری, اصول زندگی با ناپدری

مادرخوانده و پدرخوانده ها بخوانند

 

اصل سوم : عجول نباشید

فراموش نکنید که شما تازه وارد زندگی فرزند همسرتان شده اید او هنوز نسبت به جایگاه شما در خانواده ای همیشه دوستش داشته، جبهه گیری خاصی دارد و این امر کاملا طبیعی است. این جبهه در برخی از فرزندان خیلی زود از بین می رود و در برخی دیگر از فرزندان، مدت زمان خاصی را می طلبد.

 

بنابراین تحت هر شرایطی سعی کنید که او را در کنید و انتظار نداشته باشید که او همین ابتدای ورود شما به خانواده اش، پذیرای شما با آغوش باز باشد. عجله ی شما برای برقراری رابطه با فرزند همسرتان، در خیلی از مواقع تنها می تواند شرایط را سخت تر کند و گاهی مشکل ارتباط گرفتن را پیچیده تر نماید. اما صبوری و آرامش، در طولانی مدت کار خودش را می کند و نهایتا دیواری که او بین شما و خودش ساخته، فروخواهد ریخت. 

 

اصل چهارم : حواستان به همسرتان باشد

نقش مادرخوانده بودن و یا پدر خوانده بودن، تنها در ارتباط با فرزند همسرتان نیست که می تواند سخت باشد. چرا که در برخی از موارد، ارتباط با خود همسر نیز می تواند از چالش هایی باشد که در این مسیر به وجود می آید. هر چه باشد او فرزند همسر شماست و شما این موضوع را قبول کرده اید.

 

علاقه ی همسر شما به او، یک علاقه ی کاملا طبیعی است و اگر غیر این بود، یک جای کار می لنگید. پس شما سعی کنید که احساسات همسر خود را نسبت به فرزندش درک کنید و هرگز علاقه ای که او نسبت به شما دارد را در جایگاه مقایسه با علاقه ای که به فرزندش دارد، قرار ندهید. چرا که این دو جایگاه دو اولویت کاملا مجزا از یکدیگر می باشد. 

 

اصول رفتاری مادرخوانده و پدرخوانده, نامادری, مشکلات نامادری

مادرخوانده و پدرخوانده ها 

 

گردآوری : بخش روانشناسی بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------