خانه هم میتواند بهشت مادران باشدمادر خانه بودن

مادر خانه بودن و در خانه ماندن در اغلب موارد بسیار سخت است

 

مادر خانه بودن و در خانه ماندن در اغلب موارد بسیار سخت است مگر این که شما راه و روش خوبی برای پر کردن زمان تان داشته باشید. درغیر این صورت این کار بسیار استرس آفرین و خسته کننده خواهد بود. باید به یاد داشته باشید که برای مفیدتر بودن، لازم است انگیزه های قوی خود را حفظ کنید. در این صورت برای انجام کارهایی که به شما نشاط می بخشد، زمان بیشتری داشته باشید. این رویکرد به شما کمک خواهد کرد تمام کارهای خود را با راندمان بالاتری انجام دهید. بیایید به تعدادی از راه کارهایی که بهره وری شما را افزایش خواهدداد و شما را به یک مادر شادتر تبدیل خواهد کرد، نگاهی بیندازیم.

۱- زودتر از خواب بیدار شوید
اگر شما می خواهید روز پربارتری داشته باشید، باید کمی زودتر از خواب بیدار شوید. به این ترتیب، مطمئنا شما زمان بیشتری برای خودتان خواهید داشت. از این زمان برای دوش گرفتن، استراحت کردن و آماده شدن برای یک روز سخت استفاده کنید. علاوه بر این، برای همه ما این اتفاق رخ داده است که بلافاصله زمانی که می خواهیم کارهای روزانه را شروع کنیم، خواب مان می گیرد.

این واقعا استرس زا و خسته کننده است. وقتی شما زودتر از خواب بیدار شوید، زمانی برای نوشیدن چای به تنهایی در محیطی آرام، در حالی که فرزندان تان هنوز خواب هستند، دارید و بعد از آن بدون هیچ استرسی فرزندان تان را راهی مدرسه خواهید کرد. این کار را امتحان کنید. بعد از آن به زودی خواهید فهمید که حال و هوای بهتری خواهید داشت و تمام کارهای روزانه برای شما آسان تر به نظر خواهند رسید.

۲- خودتان را برای یک روز آماده کنید
مادران خانه دار، وظایف بسیاری را برعهده دارند و برخلاف نظر معمول، آن ها همیشه مشغول هستند. وقتی شما برای مدیریت تمام وظایف خود تلاش می کنید، تقریبا هیچ زمانی برای رسیدگی به سر و وضع تان ندارید. با این حال، همیشه راه حلی وجود دارد. کرم مرطوب کننده ای خریداری کنید که پوست تان را سالم نگه دارد. با استفاده از محصولات باکیفیت مطمئن خواهید بود که مواد آرایشی اثرات منفی بر پوست شما ندارد. صبح ها به صورت تان برسید و مطمئنا این کار احساس بهتری در شما ایجاد خواهد کرد و اعتماد به نفس شما را افزایش خواهدداد.

۳- صبح ها ورزش کنید
فعالیت بدنی بسیار مهم است، چرا که به عنوان یک مادر خانه دار شما بیشتر زمان تان را در حالت ایستاده یا راه رفتن می گذرانید. کلاس رفتن وقت زیادی از شما می گیرد زیرا زمان زیادی در راه تلف خواهید کرد که از آن برای انجام کارهایی مثل ورزش کردن می توانید استفاده کنید. زمانی که از خواب بیدار می شوید، کمی ورزش های کششی انجام دهید و بدن خود را برای یک روز شلوغ و پرکار آمده کنید.

اگر یوگا تمرین می کنید، چند جلسه سر کلاس بروید و حرکت های خاص آن را یاد بگیرید و بعد از آن در خانه به تنهایی حرکات آن را انجام دهید. این کار زمان زیادی برای شما صرفه جویی می کند و به شما کمک می کند خودتان را برای یک روز پرکار آماده کنید.

۴- از کمک گرفتن از دیگران خجالت نکشید
تمام مادران مجبور هستند که لباس های خانه را بشویند، غذا آماده کنند، لباس ها را اتو بزنند، ظرف ها را بشویند، در انجام تکالیف به کودکان شان کمک کنند و آن ها را به زمین بازی ببرند. این کارها ممکن است همه در یک روز جمع شوند؛ زمانی که این اتفاق رخ می دهد، آرام بمانید و از یک پرستار بچه یا یک خدمتکار کمک بگیرید، آن ها در انجام این کارها شما را کمک خواهند کرد. مادر بودن در واقع یک مشغله تمام وقت است، پس چرا نباید برای انجام بخشی از کار خود از دیگران کمک بگیرید؟

۵- برای خود وبلاگی درست کنید
این که متوجه این باشید که تنها نیستید، بسیار مهم است. شما می توانید تجارب خود را با سایر مادران به اشتراک بگذارید و برای این کار می توانید برای خود وبلاگی درست کنید. شما می توانید در رابطه با موضوعات مهم مطلب بنویسید و تجارب خود را به سایر مادران خانه دار منتقل کرده و تجارب شان را بگیرید.

 

عنوان یک مادر خانه

تعدادی از راهکارها بهره وری شما را افزایش خواهدداد و شما را به یک مادر شادتر تبدیل خواهد کرد

 

۶ -به دنبال حراجی ها باشید
صرفه جویی در هزینه ها معمولا بسیار سخت است و بسیاری از مردم راه و روش این کار را نمی دانند. یکی از بهترین راه ها برای این کار، خرید از حراجی ها است. با خرید از حراجی ها از میزان پولی که صرفه جویی خواهید کرد، شگفت زده خواهید شد. این کار به شما پول بسیار زیادی نمی دهد ولی به شما کمک خواهد کرد که به میزان مورد نیاز صرفه جویی کنید.

۷ -به بچه ها کارهای روزانه را آموزش دهید
اگر فرزندان تان به اندازه کافی برای انجام کارهای روزانه خانه بزرگ شده اند، بهتر است کارهای سبک از قبیل گردگیری را به جای نشستن پای کامپیوتر به آن ها بسپارید. آن ها باید از نزدیک لمس کنند که شما در طول روز چه کارهایی انجام می دهید و این کارها آن طور که به نظر می رسند، آسان نیستند.

اگر می خواهید به آن ها مسئولیت پذیر بودن را یاد دهید، می توانید قوانین جدیدی در خانه وضع کنید؛ مثلا این که هر کس در خانه اتاق خود را تمیز کند. این کار را در صورتی انجام دهید که فرزندان تان به اندازه کافی برای غبارگیری و مرتب کردن خانه بزرگ شده باشند و در غیر این صورت تنها به آنها یاد دهید که چگونه اسباب بازی های خود را سر جای خود قرار دهد.

۸ -به کلاس های گروهی بپیوندید
اگر شما یک نوزاد یا کودک نوپا دارید، بهترین راه برای شما و کودکتان، معاشرت با دیگران و ثبت نام در برخی کلاس هاست. به این ترتیب کودک شما چگونه بازی کردن با سایر کودکان را یاد خواهد گرفت و شما نیز با مادران دیگری معاشرت خواهید داشت و در این معاشرت ها تجارب بسیاری از سایر مادرها کسب خواهید کرد و برای هر موقعیتی آماده خواهید شد.

۹ -زمانی را برای چرت زدن تعیین کنید
کودکان نوپا اغلب قوانینی را که شما در رابطه با زمان چرت زدن وضع کرده اید، در نظر نمی گیرند و دوست دارند هر زمانی که باب میل شان هست، بخوابند. برای این که قادر باشید استراحت کنید، به آن ها یاد بدهید در زمانی خاص بخوابند.

۱۰- به کودکان خود یاد دهید مستقل بازی کنند
نیازی نیست که شما همواره با کودکان خود بازی کنید. اگر به آن ها یاد دهید که به صورت مستقل از شما بازی کنند، به زودی فرزندان تان خلاق تر خواهند بود و شما زمان بیشتری برای انجام سایر فعالیت های خود خواهید داشت.

۱۱- برنامه ای برای خود درست کنید
اگر شما در سازمان دهی زمان خود مشکل دارید، تلاش کنید یک برنامه خوب بنویسید. این برنامه به شما کمک خواهد کرد تمام کارهای تان را به موقع انجام دهید و از سوی دیگر این کار زمان آزاد زیادی در اختیار شما قرار خواهد داد. سازمان دهی بهتر شما بهره وری کارتان را افزایش خواهد داد.

منبع : ماهنامه همشهری تندرستی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------