چگونه به خودمان امید بدهیم؟امید به زندگی, افزایش امید به زندگی, امیدواری به زندگی

امید به زندگی

 

روش های افزایش امید به زندگی

امید به زندگی یکی از پایه های لازم برای موفقیت در زندگی است. امید هم بر سلامت جسم و هم بر سلامت روان تاثیرات بسیار مثبتی می‌گذارد و حتی در درمان بیماری‌های لا علاج هم اثر بسیار زیادی دارد. با روشهای آموزشی درست، می‌توان امید‌ داشتن به زندگی را در افراد زیاد کرد. در ادامه مقاله به بررسی کامل نقش امید در زندگی می‌پردازیم.

زمانی که ما دچار شکست بزرگی می‌شویم، قسمت زیاد امیدی که به تدریج در زندگی به دست آورده‌ایم را از دست می‌دهیم. مثل قدرت اراده، چشمه‌ی امید ما هم می‌تواند به آسانی خشک و نابود شود. هنگامی که تنها کاری که بعد از یک شکست بزرگ انجام می‌دهید دچار نگرانی و استرس شدن و فکر کردن به ترس‌هایتان است، از دست دادن کل امیدتان اتفاق امکان پذیر خواهد بود.

 

شکست قسمتی از چرخه‌ی زندگی است. شکست به ما یاد می دهد که ما انسان‌های کاملی نیستیم. حتی اگر در اثر تصمیمات غلط یا اتفاقات بد حس شکست کنیم، باز هم نباید همه‌ی امیدمان را از دست بدهیم. شکست‌ها ما را برای زندگی بهتر آماده می‌کنند. شاید این مسئله در همان روزها حس نشود، اما گذر زمان برای ما اتفاقات خوبی خواهد بود.

 

با همه این توصیفات هنگامی که حس می‌کنیم همه دنیای ما خراب شده است، چه اتفاقی می‌افتد؟ چطور امید را در دل‌مان زنده نگه داریم؟ چطور در آینده در برابر  از دست دادن تمام امیدمان ایستادگی کنیم؟ 

 

امید به زندگی, افزایش امید به زندگی, امیدواری به زندگی

راههای تقویت امید به زندگی

 

راههای تقویت امید به زندگی

باور و پذیرش 

هنگامی که شخصی را بدون هیچ علتی دوست داشته باشید می‌توانید به او امید دهید. وقتی که فردی را به خاطر چیزی که هست و رفتارهایی که دارد می پذیرید، به او انگیزه و امید بیشتری برای زندگی کردن می‌دهید. وقتی که به شخصی می‌گویید: «من به کاری که انجام می‌دهی افتخار می‌کنم. تو دنیا را جای بهتری برای زندگی می‌کنی.» او امید بیشتری برای کوشش کردن خواهد داشت.

 

محبت و عشق‌ورزی

یکی از راه‌های نشان دادن محبت و عشق‌ورزی، بغل کردن و گفتن کلمات بامحبت‌ است. وقتی به افرادی که دوستشان دارید محبت خود را نشان می دهید، به آن‌ها امید بیشتری برای زندگی کردن می‌دهید. برای مثال وقتی محبت خود را به یکی از نزدیکان خود که بیمار است نشان می‌دهید، به او کمک می‌کنید امید بیشتری برای بهتر شدن داشته باشد.

 

سپاس‌گذاری و قدردانی

با ابراز سپاسگزاری و تحسین می‌توانید از دیگران تشکر و قدردانی کنید. این کار به اشخاص امید و انگیزه بیشتری برای تلاش کردن می‌دهد. برای مثال وقتی یک کارفرما از کارمند خود به خاطر درست انجام دادن کارهایش تشکر می‌کند، او امید و انگیزه بیشتری برای کار کردن پیدا می‌کند.

 

امید به زندگی, افزایش امید به زندگی, امیدواری به زندگی

چگونه به زندگی امید داشته باشیم

 

برقراری ارتباط

هنگامی که برای شخصی وقت می‌گذارید؛ با حوصله به حرف‌های او گوش می‌دهید و تلاش می‌کنید با رفتار خود به او امید بدهید، او با حرف‌های شما آرام می‌شود و امید بیشتری برای ادامه زندگی پیدا می‌کند. احترام گذاشتن به دیگران و ارزش قائل شدن برای آن‌ها هم سبب به وجود آمدن امید در آن‌ها می‌شود. وقتی به حرف‌های همسر و فرزندان خود با صبر گوش می‌دهید؛ به کسانی که دین و مذهب متفاوتی دارند احترام می‌گذارید و… به دیگران امید می‌دهید تا ارتباط بهتری با شما برقرار کنند.

 

تسلی دادن

وقتی فردی غمگین است می‌توانید با درک کردن او و استفاده از کلمات محبت‌آمیز به او تسلی و امیدواری دهید. وقتی به فرد غمگین می‌گویید: «نگران نباش من کنارت هستم.» به او کمک می‌کنید تا غم و ناامیدی را از خود دور کند.

 

در زندگی دیگران اثرات مثبت بگذارید

وقتی تصمیم می‌گیرید به فرد دیگری کمک کنید یعنی از زندگی خودتان برای لحظه‌ای خارج می‌شوید و این تجربه به شما کمک می‌کند تا به مشکلاتی که دیگران در زندگی دارند هم نگاهی بیندازید و درک کنید که زندگی هیچکس بدون مشکل نیست.

 

همینطور کمک کردن به دیگران سبب می‌شود خصوصیت‌های مثبتی که در شما وجود دارند تقویت شده و دیگران هم از این ویژگی‌ها برخوردار شوند.

 

امید به زندگی, افزایش امید به زندگی, امیدواری به زندگی

چگونه به زندگی امیدوار باشیم

 

اتفاقات و اتفاقات مثبت بیشتری را به خود جذب کنید

فرد امیدوار چون به زندگی و اتفاقات نگاهی مثبت و امیدوارانه دارد، در نتیجه خوبی‌ها و وقایع بهتری را هم به طرف خودش جذب می‌کند. اتفاقات مثبت معمولا برای اشخاص مثبت اندیش و اشخاصی که منتظر اتفاقات خوب هستند می افتد. فکر کنید که شما از صبح تا شب، به‌ طور قوی در انتظار پیدایش وقایع ناخوشایند باشید.

 

همه فکر و ذهن شما پر از اتفاقات ناگوار و ناراحت کننده باشد. گفتگوی درونی و تصاویر ذهنی شما منفی باشد. در این صورت چقدر احتمال دارد که وقایع و اتفاقات مثبت و خوشایند برای شما اتفاق بیفتد؟ زمانی که در انتظار فلاکت و بدبختی هستید، چطور می‌توانید منتظر خوبی‌ها و خوشی‌‌ها باشید؟

 

به جای تمرکز به روی مشکلات بر روی راه‌حل‌ها تمرکز کنید

برای حفظ احساس امیدواری باید بر روی متغیرهای تحت کنترل خود تمرکز کنید. اهمیت این امر موقعی است که نیروهایی خارج از کنترل ما برایمان دردسر آفرین می‌شوند.

 

همیشه باید به یاد داشته باشیم که در هر شرایطی کنترل بعضی از متغیرها با ماست پس باید برای رویارویی بر مشکلات بزرگ آنها را به پروژه‌هایی کوچک و در دسترس تبدیل کنیم.

 

این کار به تقویت توانایی شما برای حل مشکلات کمک خواهد کرد.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------