سفر چطور به روابط خانوادگی‌مان کمک می کند؟سفر,فواید مسافرت رفتن,تاثیر سفر بر زندگی

 
خیلی از ما بخش زیادی از روز را در محل‌ کارمان می‌گذرانیم و ساعت‌های کمی در خانه هستیم. به همین خاطر کمتر با هم حرف می‌زنیم و همین کم حرف زدن، گاهی باعث به وجود آمدن سوء تفاهم شده و مشکلات زیادی بین‌مان ایجاد می کند. از طرف دیگر، زندگی شهری استرس زیادی را به ما وارد می‌کند و روابطمان را تحت تاثیرقرار می‌دهد؛ بنابراین باید راهی برای حفظ روابط خانوادگی‌مان از این‌همه استرس و مشکل پیدا کنیم. یکی از راهکارهایی که همیشه برای سالم ماندن روابط پیشنهاد می‌شود، سفر است.

سفر ما را به هم نزدیک تر می کند
خیلی از ما درگیر کاریم و زندگی روزمره در خود غرق‌مان کرده. بیشتر پدر و مادرها ساعت‌های زیادی از روز را بیرون خانه می‌گذرانند و فرزندان هم یا درگیر دوستان‌شان هستند یا درگیر فضای مجازی و وقت کمی از روز را با خانواده سپری می‌کنند. به عقیده بسیاری از روانشناسان ، سفر فرصت بیشتری را برای حرف زدن و با هم بودن در اختیارمان می‌گذارد. وقتی سفر می‌رویم، با هم مشارکت می‌کنیم و همین به روابطمان کمک می‌کند و باعث می شود به هم نزدیک‌تر شویم.


سفر از نگرانی‌ها دورمان می‌کند
محققان دانشگاه واشنگتن که در مورد ویژگی‌های ازدواج‌های سالم تحقیق کرده‌اند، می‌گویند: عده‌ زیادی به دلیل فشار کاری یا مسئولیت‌های خانوادگی به اندازه کافی برای خودشان وقت ندارند، همین فشار و نداشتن زمان برای خود هم باعث به وجود آمدن اختلاف‌هایی می‌شود. این محققان معتقدند سفر به شما این فرصت را می‌دهد که وقفه‌ای هرچند کوتاه در زندگی به وجود آورید، برای خودتان هم وقت داشته باشید و روابط صمیمانه‌تری با هم ایجاد کنید. این محققان میگویند در سفر مردم آرام‌ترند، کمتر نگران زندگی روزمره‌شان هستند و خلق و خوی بهتری دارند. سفر و دوری از نگرانی‌های روزمره باعث آزاد شدن اکسیتوسین یا هورمون پیوند می‌شود و این به زندگی زناشویی کمک می‌کند.

 

سفر,فواید مسافرت رفتن,تاثیر سفر بر زندگی

 
تجربیات جدید سفر، به زندگی کمک می‌کند
درست است که تعطیلات نمی‌تواند مشکلات جدی را حل کند ولی قرار گرفتن در محیط جدید ، فرصت‌های جدیدی را در زندگی‌مان ایجاد می‌کند. سفر باعث می‌شود از منی که برای خود ساخته ایم قدری فاصله بگیریم و به مسائل بازتر نگاه کنیم، آدم های جدید را ببینیم و رفتارشان را در زندگی با رفتار خودمان مقایسه کنیم. سفر  فرصتی‌ست برای تغییر نگرش‌ها.
تجربه‌های جدید می‌تواند تغییرات مثبتی را در مغز ایجاد کند و آنهایی که تجربه‌هایی متفاوت دارند، احساسات مثبت بیشتری را نسبت به بقیه زوج‌ها تجربه می‌کنند.


سفر به اعتماد به نفس کمک می‌کند
وقتی سفر می‌رویم از لایه‌های فردی خود بیرون می‌آییم و به صورت یک تیم فکر می‌کنیم. در سفر ممکن است اتفاقاتی پیش بیاید که درکی از آنها نداریم و برایشان برنامه‌ریزی نکرده‌ایم. بیشتر بچه‌ها در محیط محدود خانه و خانواده رشد می‌کنند و درکی از دنیای بیرون از خانه ندارند، اما وقتی از این فضا بیرون می‌روند، تجربه‌های جدیدی به دست می‌آورند. بچه‌ها در سفر در موقعیت حل مسائل تازه قرار می گیرند و مجبور می‌شوند با شرایط جدید به سازگاری برسند، با آدم‌های جدید آشنا می‌شوند و همه اینها به استقلال و اعتماد به نفس‌شان کمک می‌کند.

مرور خاطرات سفر می‌تواند خوشحال‌مان کند
در سفر خاطرات مشترکی با هم می‌سازیم که حتی به یادآوردنشان هم می‎‌تواند روبراه‌مان کند و لبخند را به لب‌مان بیاورد. آلبوم عکس‌ها یا فیلم‌هایی را که گرفته‌ایم نگاه می‌کنیم و یک بار دیگر یاد روزهای خوب را زنده می‌کنیم. همین یادها و خاطرات خوش می‌تواند در بزنگاه‌های سخت که تلخی و بی‌اعتمادی به روابط‌مان رخنه کرده، چراغ امید را در دلمان زنده نگه دارد. (بیشتر بخوانید: روشهای ثبت خاطرات در سفر)

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------